Cumartesi, Haziran 22, 2024
ErdekManşetYerel

NASIL OLUR DEMEYİN! 55 LİRALIK SU KULLANIMI İÇİN 180 LİRA ÖDEDİ

Haberi Paylaşmak İçin

NASIL OLUR DEMEYİN! 55 LİRALIK SU KULLANIMI İÇİN 180 LİRA ÖDEDİ

Kontörlü su sayacına 55 liralık su yükleten Erdekli vatandaş, 180 liralık makbuzla karşılaşınca şoke oldu.

Emekli bir vatandaş olan Halim Nezir Değer, Balıkesir Su ve Kanalizasyon idaresi (BASKİ) tarafından su bedelinin %15 oranında indirimli olarak kullanılmasını da sağlayan kontörlü sayacına 55 liralık su yükletti ancak, 180 liralık bir ödeme yapmak zorunda kaldı. Aradaki bu 125 liralık farkın ise vergilere dayandığını gören Halim Nezir Değer, bu kadarına da pes dedirten bu duruma; “Böyle sistem mi olur?” diye sert tepki gösterdi.

NEZİR DEĞER: “BU ALLAH’TAN REVA MI?”
Ödediği makbuzla birlikte gazetemize gelerek sitemde bulunan Halim Nezir Değer, elindeki dekontu göstererek; “55 liralık suya, 180 lira ödedim. Bu Allah’tan reva mı? Böyle idaremi olur, böyle sistem mi olur?
Parayı peşin verdim. Vatandaşın suyundan bile bu kadar vergi kesilirse, bu yükü vatandaş nasıl taşır? Bu kadar da olur mu?” dedi.

SU BEDELİNDEN FAZLA VERGİ MİKTARI
Halim Nezir Değer’in ödemesini yaptığı faturanın makbuzunda; BASKİ tarafından KDV’si ile birlikte 72 lira katı atık topalama vergisi alındığı görülüyor. Yani Halim Nezir Değer’in satın aldığı su bedelinden daha yüksek bir miktarda katı atık toplama vergisi tahsil edilmiş. Ayrıca Makbuza, 27 liralık atık su bedeli ve 10 liralık aylık bakım bedeli dahil, toplam 10 kalem daha ödeme yansıtılmış. (haber/foto: Gökhan Dağlı)


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir