Pazar, Haziran 16, 2024
ErdekManşetYerel

KARIŞIK ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Haberi Paylaşmak İçin

KARIŞIK ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, CHP’den belediye başkanı aday adaylığını açıkladı.

Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, 27 Kasım Pazartesi günü saat 15.00’te CHP İlçe Başkanlığı’na gelerek belediye başkanlığı için aday adaylığı başvurusunda bulundu. İlk olarak resmi evraklarını teslim edip, imza atan Başkan Karışık başvurusunun ardından vatandaşlara hitap etti.
Başkan Karışık konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi; “Bugün belediye başkan aday adaylığımı açıklamak üzere sizlerle örgütüme ve baba evime geldik. 30 Haziran 2021 tarihinde başladığım belediye başkanlığı görevim süresince bir dizi başarıya imza attık. İlçemizin kanayan yarası belediye borçları ve personel alacakları en önemli konuydu. Belediye borçlarını, borcumuz olan tüm vatandaşları çağırarak protokoller düzenledik. Belediyeden alacağı olan tüm vatandaşlarımıza borcumuzu ödedik. Belediye personellerimizden memur 11 aydan 18 aya kadar, şirket personelinin ise 22 aya kadar alacağı vardı. Bu maaşları çok kısa sürede her ay 3 maaş şeklinde ödeyerek tüm personelimizin maaşlarını ödedik. Şu anda hiçbir personelimizin alacağı yoktur. Temizlik firmalarına da olan borcumuzu ödeyeceğiz inşallah. Belediyemiz mali hizmetler müdürlüğüne online sistemini kurdurduk. Yazlıkçılar para ödemek için Erdek’e gelmek zorunda kalıyorlardı. Online sistemle dışardaki vatandaşlarımız oturduğu yerden vergilerini rahatlıkla ödüyor” dedi.

ALTYAPI ÇALIŞMALARINI ANLATTI
“Altyapıda ise doğal gaz arkasından da 3 yıldır devam eden kanalizasyon çalışmaları başladı. Altyapı tamamlandıktan sonra üstü kapatılıyor. Biz de bunu büyükşehirden beklemeden asfaltlamasını, kaldırımını belediye olarak kendimiz yaptık. Erdek’i sezona temiz bir halde yetiştirmeye çalıştık. Bunda da başarılı olduğumuza inanıyorum. 3 yıl içinde Erdek’e 3 bin kamyon asfalt döküldü. Tarihinde Erdek’e 3 bin kamyon asfalt dökülmedi. Daha da yapacak işlerimiz var. Ali Haydar Sarı Sahil Bandı, rahmetli Ali Haydar Sarı tarafından 40 yıl önce yapıldı. Büyükşehirle yaptığımız protokolle altyapısı, üstyapısı hemen hemen 40 metrekare alanı, bisiklet ve yürüyüş yolları, peyzajı, ağaçlandırması, çocuk oyun parkları ve aydınlatma işlemleri tamamlandı. Erdek’e yakışır bir sahil bandı oldu. Bundan sonra da Erdek’e daha iyi hizmet etmeye devam edeceğiz”

ZEYTİNLİADA’NIN TURİZME KAZANDIRILMASI
“2018 yılına kadar Zeytinliada çalışmaları sürdü. Daha önceki yönetimler Turizm Bakanlığı’ndan burasını ören yeri olarak kullanmak istediler fakat müsaade etmediler. Ben göreve geldikten sonra Turizm Bakanlığı’na ikili ilişkilerle buranın ören yeri olarak kullanılması için izin istedik ve bize izin verdiler. Buranın proje ihalesi yapıldı ve imalatlar tamamlandıktan sonra Zeytinliada’yı da turizmimize kazandıracağız ve orasını da hizmete açacağız”

İLLER BANKASI İLE İLGİLİ İDDİALAR
“Bazı arkadaşlar ‘biz maaşı ödeyecektik ama Burhan Karışık geldikten sonra İller Bankası hiç para kesmedi, İller Bankası ödedi’ diye sosyal medyaya yazmış. Öyle bir şey olmadı. İller Bankası’ndan her ay paramız kesiliyor. Belediyeye her ay ödediğimiz aylık personel maaş giderleri 7 milyon 600 bin lira. İller Bankası’ndan paylarımızın yüzde 65’inin kesilmesinin nedeni 25 yıldır ne Sosyal Güvenlik Kurumu’na ne de Vergi Dairesi’ne para ödenmemesidir”

KASTRİ 18. MADDE ONAYLANDI
“En önemli konu Erdek’te 30 yıldır Kastri 18. madde uygulaması hep iptal oluyordu. Şu anda Kastri 18 uygulaması tamamen bitti, kadastro onayları yapıldı, şu anda tapuları hazırlanıyor. Tahminen önümüzdeki ayın sonu veya yılbaşından sonra Kastri Bölgesi’nin tapularının tamamını vatandaşlarımıza dağıtacağız, hayırlı uğurlu olsun”

ESKİ HAMAM YERİ PROJESİ
“Yapacağımız bazı projelerimiz var. 2014 yılına kadar pazartesi pazarının yerinde hamamımız vardı. Bunun projesinin yapmak istediğimi bir dostumla paylaşıyordum. Alt katını fitness salonu, sıhhi banyo, üstünü kütüphane, dershane, belediye hizmet binası, 5 katlı bina yapmayı düşünüyordum. Bir hayırsever burayı annesinin isminin verilmesi karşılığında kabul etti, belediye meclisimizde onayladık, protokol imzaları da tamamlandı. Kuyu temeli 15 gün sürecekmiş. 15 gün sonra temelini atacağız. Bir firma ile de anlaştık. 3 ay içinde de kaba işinin biteceğini taahhüt etti.”

KÜLTÜR MERKEZİ PROJESİ
“Kültür Merkezi binamız ise 20 yıl önce Yüksek Kimya Mühendisi Nerime Yüksel tarafından Erdek Belediyesi’ne bağışlandı. İnşaat başladı ama varisleri dava açtı. Kaba inşaatının bir kısı eski belediye başkanımız Hüseyin Sarı zamanında tamamlandı. Biz de proje tadilatını yaptık. Kültür Merkezimizi önümüzdeki yazdan sonra Erdek’e kavuşturacağız inşallah.”

BEŞ KATLI OTOPARK PROJESİ
“Erdek’in sorunlarından bir tanesi de katlı otopark. Yazın otoparkımız olmadığı için trafiğimiz çok sıkışıyor. Kastri Bölgemizde 60 dönüm otogar yeri ayırdık. Büyükşehirden otogarı buraya taşımasını talep edeceğiz ve mevcut otogarımıza da 4 katlı otopark yapmayı düşünüyoruz. Bir katını da kapalı pazar yeri yapmayı düşünüyoruz. Erdek’te belediye arsalarından birine gündüzevi ve kreş yapmayı düşünüyoruz. Bu hizmeti de yapmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki dönem yapacak çok işlerimiz var. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır”

İSKELE PROJESİ VE ÇEVREYOLU PROJESİ
“Erdek’te bir iskelemiz var. Bu iskele Erdek ile Adalar arasında ulaşım sağlamak için yapıldı. Ro-ro gemileri de daha sonra buraya bağlandı ve trafiği alt üst ediyor. Ro-ro gemilerinin buradan kalkması için çalışmalara başladık. Edincik altına bu Ro-ro iskelesini yaparlar ve Erdek’te bu tonajlı kamyonlardan kurtulur. Bursa’dan 1 saatte gelen vatandaş, Erdek’ten Ocaklar’a 1saatte gidemiyor. Çevreyolu projemiz var. Erdek girişindeki benzin istasyonundan giriyor, Ocaklar yoluna bağlanıyor. 3 bin 400 metre bir yol. Taş çatlasın 20 milyon lira tutar. Kimse yapmazsa kamulaştırmasını belediye olarak yapıp Karayollarına vererek bir an önce açmaya çalışacağız”

ÜNİVERSİTE VE YURT PLANI
“Erdek’imizde iki yıllık bir meslek yüksekokulumuz var. Erdek-Bandırma yolunda olduğu için öğrencilerin hepsi Bandırma’da kalıyor. Erdek’e bir katkısı olmuyor. Erdek-Ocaklar arasında bir vatandaşa ait 40 dönümlük bir yer bulduk. Vatandaşı ikna ettik. Bu 40 dönümlük yerin 20 dönümünü üniversiteye bağış yapacak, 20 dönümüne de yurt yapacak. Onyedi Eylül Üniversitesi’yle de görüştük. Kendileri olumlu bakıyor. Bir an önce hayata geçirirsek buradaki öğrenciler de Erdek ya da Ocaklar’da kalır. Bu da Erdek’e katma değer sağlar”

KIŞ TURİZMİ İÇİN PROJELER
“Erdek’te yaz turizmi 2-3 ay geçiyor. Kış turizmi için de bir şeyler yapmalıyız. Off road yarışmaları veya dağ turizmi gibi. Yukarıyapıcı’da 60 dönüm bir arazimiz var. Buraya da imar planı yaparsak kış turizmi için yatırımlar yapılacak” Başkan Karışık; “Bahsettiğimiz projeleri neticelendirmek ve ilçemizi hak ettiği değere kavuşturmak için daha büyük işlere imza atmak için buradayım. Buraya katılan tüm herkese teşekkür ediyorum. Desteklerinizi bekliyorum. Hep birlikte daha huzurlu, daha mutlu, daha güzel Erdek için tüm vatandaşlarımıza teşekkürler” diyerek sözlerine son verdi. (haber/foto: A.Halat-İ.Şahin)


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir