Perşembe, Temmuz 18, 2024
Köşe Yazısı

Zeytinde Bu Hafta – MARMARABİRLİK DEMEK BİZ DEMEK, BİZ DEMEK MARMARABİRLİK DEMEK

Haberi Paylaşmak İçin

Zeytinde Bu Hafta – MARMARABİRLİK DEMEK BİZ DEMEK, BİZ DEMEK MARMARABİRLİK DEMEK

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

Daha önce benzer içerikte bir makale yayınlamıştım. Marmarabirlik’ in önemine dikkat çekmiş, önce bölge sonra tüm Türkiye’de ne derece önemli olduğundan bahsetmiştim.
Peki, ya Marmarabirlik giderse?
Marmarabirlik, Erdek’in can damarıdır desek abartmış olmayız. Birçok insanımıza istihdam sağlamasının yanında çiftçiye de çeşitli ekipman, ilaç, gübre, sigorta hizmetleri gibi sayısız imkanlar sağlayan Marmarabirlik, zeytincileri bir çok alanda temsil eden, destekleyen, koruyan, üretimin devamlılığını sağlayan bir kuruluştur. Marmarabirlik, Türkiye zeytin piyasasının belirlenmesinde en önemli faktördür. Dolayısıyla, son zamanlarda dünya genelindeki zeytin krizindeki sorunlar, Marmarabirlik’i Dünya zeytinciliği içinde çok önemli bir noktaya getirmiştir.
Bunları neden söylüyorum! Çünkü Marmarabirlik biz müstahsiliyle beraber var olur. Marmarabirlik demek, biz zeytinciler demek. Bizim kurumumuz, bizim mal varlığımızdır Marmarabirlik. Ona bizden de başka kimse sahip çıkamaz, çıksa bile fayda sağlayamaz.
Kötü gün dostu Marmarabirlik, İmkanlarını ve kaidelerini zorlayabildiği kadar zorlayıp, gün geldi zarar etti, gün geldi kar etti, gün geldi fazla karını dağıttı ama her zaman zeytincinin yanında olmaya çalıştı. Zeytinin para ettiği zamanda, etmediği zamanda zeytinciye güvence oldu, yanında oldu.
Şimdi zeytin kazandırıyor ve çeşitli tüccarlar zeytin almak için her yere şube açıyor. Bu aslen çok güzel bir durum, rekabet kaliteyi artırır. Ancak, bu durum sadece bu sene için mi geçerli yoksa sürekliliği olacak mı bilinmiyor? Dün neden yoklardı da, tüm Dünya’da zeytin olmadığı zaman ilçemize ziyarete geldiler? Eğer ki zeytincimiz Marmarabirlik yerine alternatif olanaklara çeşitli nedenlerle malını verir de Marmarabirlik’e zeytin vermezse ve bir gün bu durum Marmarabirlik’ in zeytin alımını kesmesine neden olursa bizlere kim sahip çıkacak?
Özetle, kimseye nereye zeytinini satacağını ya da zeytinini nasıl değerlendirmesi gerektiğini söylemiyorum. Tabii ki isteyen tüccara yada başka kuruluşlara zeytinini satabilir ki satmalıdır da. Ama Marmarabirlik’i üç beş kuruşa değişmemeliyiz. İmkanlarımız dahilin de Marmarabirlik’in yanında olmalıyız. Marmarabirlik demek biz demek, biz demek Marmarabirlik demek..

 


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir