Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Köşe Yazısı

Pardayan – Sermed ÇINAR

Haberi Paylaşmak İçin

Pardayan – Sermed ÇINAR

YAYA YOLU MU,
TAŞIT YOLU MU?

 

Erdek merkezde sahil bölgesinde, her sene tedbiri alınan, ancak bir türlü sağlıklı bir çözüme ulaşamayan ciddi bir sorun var. Yaya yolu olarak, insanların yürüyüş yapması için belirlenmiş yollarda, her nedense motorlu kara taşıt araçları sürekli dolaşıyor, hatta genç arkadaşlar, adeta motor kullanma becerilerini sergilemek üzere süratli bir şekilde bu yaya yollarında umursamaz bir tavırla dolaşıyorlar.
Benim beslediğim bir sokak kedisi, bir motosikletin çarpması sonucu öldü; iyi ki çarpma anına ben şahit olmadım. Daha evvel bir hususi arabanın da bir kediyi ezdiğini biliyorum, dahası da vardır eminim. Kurallar, bulunduğumuz ortak yaşam alanlarında, hepimizin sağlıklı, düzenli yaşaması için var, keyfi, kişisel davranışlara kesinlikle mani olmamız gerekiyor.
Bu yazıyı yazdığım gün bayramın ikinci günü, Erdek dolmuş, çevre ilçelerden, illerden insanlar gelmiş ve bu turistik yörede dolaşmanın, haklı olarak aile ve arkadaşlarıyla keyfini çıkarmak istiyorlar. Bu yazıyı özellikle bu günkü gözlemim üzerine acilen yazmak istedim. Yaya yolu kalabalık, yoğun bir motosiklet geçişi var, hatta adam, benim işim kısa sürecek diye motorunu yolun tam ortasında bırakmış ve yayalar zor geçiyor, dahası hemen giderim hesabı motoru çalışır halde ve o bakımsız motordan yayılan gaz herkesi zehirliyor.
Bu gözlem işin motor ayağı, ya özellikle Cumhuriyet Meydanı’nda sürekli park eden araçlar ve bunların çekilmesi için sürekli anons yapan Erdek Belediyesi’nin neticeye ulaşmayan uğraşı. Bu araçlar sonuç itibariyle park ettikleri yerden bir şekilde çıkacaklar ve yürüyen halkı rahatsız edecekler; dahası yolu bilmeyen yabancıların parktan sonra meydandan çıkmak için yaya yollarında bir arayış içinde dolanıp durmaları.
Siz bir turistik beldede yaşayacaksınız ve sürekli oynanan bu oyuna kayıtsız kalacaksınız; elbette hayır, bu bir vatandaşlık görevi. Konuyu dağıtmadan bizim jenerasyon, ilk okulda Yurttaşlık Dersi okudu, her nedense bu ders yarım asır önce kaldırıldı, ama bizler bir yurttaş olmanın değerini halen unutmadık.
Erdek’te, korona döneminde, gecenin geç saatlerinde bizzat kendisinin insanların maske takması konusunda gezip, uyardığı, konuya benim de şahit olduğum bir Sayın Kaymakamımız var. Daha bir çok konuya duyarlı olduğunu duyduğum Sayın Kaymakamımızdan soruna artık tekerrürü
olamayacak ciddi bir yaklaşımla son noktayı koymasını arz etmekteyim. Naçizane olarak, yaya yollarına motorlu araç girilemez levhasının konulmasının da bir faydası olacaktır düşüncesindeyim. İnsana verilecek bir zararın bizleri son derece üzeceğini herkes gibi düşünmekteyim.
Hoş Kalın.


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir