Perşembe, Temmuz 18, 2024
GündemManşetYerel

MARMARA BATIĞI ESERLERİ BANDIRMA MÜZESİNDE

Haberi Paylaşmak İçin

MARMARA BATIĞI ESERLERİ BANDIRMA MÜZESİNDE

“Marmara Adası Çamaltıburnu 1 Batığı” adlı kazıdan çıkarılan ve Bandırma Müzesi’nin envanterine kayıt edilen eserler ve yapılan kazı çalışması ile ilgili sunum ve ardından söyleşi yapıldı.

Prof. Dr. Nergis Günsenin ve ekibinin geçtiğimiz Cuma günü Bandırma Müzesi’nde düzenlenen sunuma yapılan çalışma ile ilgi tüm detaylar açıklandı.

800 AMFORA ve 37 ÇAPA ÇIKTI
Yapılan sunumda; Son dönem Bizans amforalarını taşıdığı bilinen 13. yüzyıla ait “Marmara Adası Çamaltı Burnu 1 Batığı” isimli batıktan 800 civarında amfora, 37 adet çapa ve çeşitli seramik malzemeler çıkarıldığını kaydeden Prof.Dr. Nergis Günsenin, araştırmaların halen devam ettiğini belirtti.

13. YÜZYILA AİT ESERLER
Marmara Denizi’nde bulunan 13. Yüzyıla ait batıkta arkeolojik araştırmaların sürdürüldüğü ifade edilen sunumda; Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde ekibi ile birlikte söyleşi gerçekleştiren Prof.Dr. Nergis Günsenin; Ait olduğu dönem itibariyle arkeolojik açıdan büyük önem taşıyan 13. Yüzyıla ait “Marmara Adası Çamaltı Burnu 1 Batığı” ile ilgili önemli bilgiler verildi.

TÜRKİYE’İN İKİNCİ BÜYÜK DENİZ MÜZESİ OLDU
Sunumda ayrıca, Bandırma Arkeoloji Müzesi’nin, son eserler ile birlikte Türkiye’nin Bodrum’dan sonra ikinci büyük Deniz Müzesi olma özelliğini taşıdığı da belirtildi. (haber/foto: Murat Ertuğ)


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir