Cumartesi, Haziran 22, 2024
ErdekManşetYerel

18 EYLÜL COŞKUYLA KUTLANDI

Haberi Paylaşmak İçin

18 EYLÜL COŞKUYLA KUTLANDI

Erdek’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü törenlerle kutlandı. 18 Eylül 1922’de kurtarılan son kale olan ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

Kutlamalardaki ilk tören saat 10.00’da Çarşı Camii Meydanı’nda yapıldı. Mehter takımının gösterisi ile başlayan tören selanın okunmasının ardından İlçe Müftüsü Doğan Eygün’ün duasıyla sona erdi.

TÖRENLERİN İKİNCİ BÖLÜMÜ
İkinci tören saat 10.45’te Erdek Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayıp saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Belediye Başkanı Burhan Karışık; “Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyor, son kale olan Marmara’nın incisi güzel Erdek’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü en içten duygularım ve büyük bir gururla kutluyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önderimiz, ebedi ve tek Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vatanımız için giriştiği savaşta tüm gücünü milletine olan inancından ve güveninden almış, milletinin bağımsızlığı için tüm ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkaracak hareketi başlatmıştır” diyen Belediye Başkanı, sözlerine şöyle devam etti;

“Anadolu insanı da bu güveni boşa çıkarmamış, tek yürek olmuş, Mustafa Kemal Atatürk’ün ışıklı yolunda yürüyerek ülkemizi bu günlere kadar getirmiştir. Ülkemizin mutlu ve aydınlık geleceği için en anlamlı adımları atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk; yıkık, yorgun ve karanlık içinde olarak görülen bir milletin, ulusal bağımsızlığını kazanması için giriştiği milli mücadeleyi zaferle sonuçlandırmıştır. Bu öyle büyük bir zaferdir ki, bu zafer uğruna nice evlatlar gözünü bile kırpmadan vatan için can vermiş, nice anne gözü yaşlı, içi yanarak vatan sağ olsun demiş, nice çocuk yetim kalmıştır. Bu zafer; şehitlerimiz kanı, gazilerimizin şeref payı, annelerimizin duaları ile kazanılmıştır. İşgalci kuvvetlerin sayıca ve teknoloji bakımından üstün olmasına rağmen, Türk milleti; cesur, güçlü, vatan sevdalısı, savaşçı, bağımsızlık aşığı bir millet olarak, savaşarak bu toprakları kurtarmıştır. Milletimizin bitmek tükenmek bilmeyen umut ve inancıyla yeniden doğuşumuzu tüm dünyaya gösterdiğimiz Kurtuluş Mücadelesi tüm bilinmezlikleri silmiş, tüm prangaları kaldırmıştır. Varlığını mücadeleler ile sürdüren Türk Milleti; Kurtuluş mücadelemizin ardından direnişine devam etmiş, az zamanda hızla çağdaş açılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımıza büyük bir ivme kazandırmıştır. Heyecanını, mutluluğunu, gururunu yüz bir yıldır yüreklerimizde taşımakta olduğumuz 18 Eylül tarihi sadece Erdek’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun tarihi değildir.

18 Eylül 1922’de düşman işgalinden kurtulan Erdek, Mustafa Kemal Atatürk’ün ordularının savaşarak kazandığı son vatan toprağıdır. Her karışı şehit kanıyla sulanmış bu cennet vatan topraklarında yaşayan hepimiz bugün özgürce yaşayabiliyorsak bunu Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önderimiz, ebedi ve tek Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve kahraman ecdadımıza borçluyuz. İşte bu yüzden geçmişte gösterilen çabaların anlam ve öneminin bilincine varıp, atalarımızın canını, kanını ortaya koyarak savaşıp kazandığı bu ülkeyi sonuna kadar ayakta tutmak, gelecek nesillere yaşanılabilir bir ülke emanet etmek en büyük sorumluluğumuzdur. Şehitlerimizin temiz kanlarıyla suladıkları bu vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak sonsuza dek korunacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; Başta ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, canından yüce bildikleri cennet vatan için kanlarını bu topraklara dökmüş tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı ömürler diliyor, tüm hemşehrilerimin Kurtuluş Bayramı’nı kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

RESMİ GEÇİT TÖRENİ
Başkan Karışık’ın konuşmasının ardından tören; şiirlerin okunması, mehter takımı gösterisi, Erdek Engelli ve Engelli Aileleri Derneği halk oyunu gösterisi, Artvin yöresi halk oyunu gösterisi, milli sporcuların bayrağı Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy’a teslim etmesi, askeri bando müzik dinletisi ile devam edip, resmi tören geçidi ile son buldu. (haber/foto: İ.Şahin-A.Halat)


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir