Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Köşe Yazısı

PARDAYAN – TED RUHU

Haberi Paylaşmak İçin

PARDAYAN – TED RUHU

Sermed ÇINAR

 

Kısaca TED veya TED’li olarak ifade edilen eğitim kurumu Türk Eğitim Derneği, Ankara Koleji.
Ankara’da başlayıp, zamanla pek çok il ve ilçede kuruldu ve eğitimlerine devam ediyor. Bandırma’da da bir eğitim merkezi var. Okul o kadar eski ki arkadaşımın babası bile okumuş. Bizden çok sonra Ankara’da üniversitesi de kuruldu.
TED eğitimini alan şanslı mezunlardan biriyim. Zamanımızda, talebin yüksek oluşundan sınavla giriliyordu. Benim gibi orta okuldan girenler bir sene İngilizce eğitimi almak için hazırlık okuyorlardı. Şartlarını zorlayan, aydın anne-babanın oğlu olmam ise ayrı bir şans. Bizler İngiliz, Amerikalı, İspanyol gibi öğretmenlerden eğitim aldık. Fen derslerinin tamamı İngilizceydi. Lise döneminde ise artık yabancılar yoktu, yerini çoğunluğu ODTÜ mezunu, donanımlı öğretmenler almıştı. Daha orta okul döneminde linguistik laboratuvarı eğitimi vardı. Genç yaşta bir İngiliz gibi dili telaffuz etme öğretiliyordu ve okul öğretmenlerine kendi kitaplarını hazırlatıyordu. Bundan 50 yıldan fazla evveliyattan bahsediyorum.
Kolej basketbol kulübü, çoğunluğu mezunlardan oluşan bir okul takımıydı ve birinci ligde çok şampiyonluğu vardır. Mezuniyet baloları, kep giyme törenleri düzenlenirdi. Kuru fasulye günleri halen kutlanmakta. TED Koleji tartışmasız ülkenin en mükemmel eğitimini veren okuluydu, halen de öyle. Fen derslerinde klasik ve modern eğitimin her ikisi de öğretilirdi. 39 kişilik lise sınıfımızda istedikleri bölüme giremeyen parmakla sayılacak kadar az kişi olduysa da bunu bir sene sonra telafi ettiler.
TED ruhunun aklıma düşmesi, 74 mezunu olan bizim sınıfın, mezuniyetin 50. Yılını kutlama hazırlıkları içerisinde olmasından. Bu buluşmalar her 5 senede tekrar edilmiş olsa da 50. Yıl çok önemli. Yarım asır olmuş, demek ki yaşlanmayı hatırlamak böylesi vesillelerle oluyor, yoksa farkına varmak istemiyor insan.
TED ruhu, çok önemli, emsal olsun diye özellikle dile getiriyorum, bizler halen whatsApp’daki sınıf gurubumuzla irtibat halindeyiz. Herhangi birimiz rahatsızlansa veya ölüm olsa ülkenin neresinde olsa ulaşır yardımcı olmaya çalışırız. Erdek’te ölen bir arkadaşımız için bir gurup gelmişti ve ben karşılamıştım. Lise dönemindeki saf, temiz, sevecen arkadaşlığımız aynı değerleri koruyarak devam ediyor. İçlerinde 50 senedir görmediğimiz arkadaşlarımız da var, onlarla bu sene muhakkak buluşacağız; bir ikinci 50 sene olmayacak.
Yatırımın en mükemmeli, çocuklarınıza vereceğiniz eğitim. Oğlum askerden geldi ona bir ev alalım, düğününü yapalım, bir iş yeri açalım gibi klasik düşüncelerden kurtulalım, şartlarınızı zorlayıp ona iyi bir eğitim sağlayalım, o zaten alıp yürüyecektir ve sizin yardımınıza bir daha gereksinim duymayacaktır.
Hoş Kalın.


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir