Pazar, Haziran 16, 2024
Siyaset

MİLLET GEÇİNEMEZKEN 3 MİLYON TL’Yİ GEZMEK İÇİN HARCADILAR

Haberi Paylaşmak İçin

CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİ SERKAN SARI:

MİLLET GEÇİNEMEZKEN 3 MİLYON TL’Yİ GEZMEK İÇİN HARCADILAR

-BAŞKAN YILMAZ BAKAN ŞİMŞEK’İ TAKMIYOR!
-İHALE YETKİSİZ FİRMAYA VERİLMİŞ..
-BALIKESİR’DE BU TALAN DÜZENİNE SON VERECEĞİZ.
CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in tasarruf genelgesini takmadığı belirterek, “İktidar belediye başkanı iktidar bakanını takmıyor. Millete kemer sıktıran AKP iktidarı kendi belediye başkanına söz geçiremiyor. Sonuçta, millet ekonomik soykırımda mücadele ederken belediye yöneticileri milletin parasını gezilerde harcıyor” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin “Balkan Ülkeleri Gezisi” Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “C Grubu” belgeli acentalar listesinde yer alırken, 3 milyon TL üzerinde bir bedelle ihaleyi kazanan acentanın yurt dışı gezi hizmeti vermesinin mümkün olmadığı ortaya çıktı.
CHP’Lİ Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin “Balkan Ülkeleri Gezisi” ihalesi ve firmanın yetkisiz olmasını TBMM’ye de taşıdı. Hazine ve Maliye Bakanı ile Kültür ve Turizm Bakanı’na konuyla ilgili soru önergeleri verdi.
CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, ekonomik soykırımı önlenemez hale getiren politikaları yüzünden vatandaşların yoksulluğa sürükleyen AKP’nin yerel yöneticilerinin de içi ‘boş gezilerle’ günlerini gün ettiklerini söyledi.
AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin sonu gelmez yurt dışı gezilerine Balkan Ülkeleri Gezisi’nin ikincisini eklediğini belirten CHP’li Serkan Sarı “Balıkesir’de bir ‘boş gezen’ var bir de kalfaları. Başkan ve adamları, Balıkesir’in çözüm bekleyen sorunlarını çözecekleri yerde ülke ülke geziyorlar.
‘Kamu tasarrufu’ diye milletin her türlü ihtiyacından kısanlar, kendilerinin yurtdışı gezilerine milyonlarca lira akıtıyorlar. Şimdi hangi babayiğit çıkıp bana ‘yalan siyaseti yapıyorsun, iftira atıyorsun’ diyecek? Merakla bekliyorum” dedi.
Vatandaş yoksullukla boğuşurken, AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yöneticileri milletin parasıyla üstelik tüm kurum ve kuruluşların tasarruf etmesi gereken bir dönemde yurt dışı gezilerini sürdürüyor.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi parasal kaynaklarından daha önce Başkan Yücel Yılmaz ile AKP’li milletvekilleri ve yöneticilerin katıldığı İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Hırvatistan, Fransa, İtalya, ABD ve Japonya gezileri kamuoyunun tepkisine neden olmuştu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “Balkan Ülkeleri Gezisi” düzenledi.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl Kasım ayında 719 bin 250 TL karşılığında pazarlık usulü ile yandaşlarına ait Zağnos Turizm Seyahat Acentası’na ihale ettiği “Balkan Ülkeleri Gezisi” bu yıl 4 Ağustos’ta yine aynı firmaya 3 milyon 281 bin 350 TL’ye ihale edildi.

BBB’DEN ÜST ÜSTE İHALE ALAN FİRMANIN YURTDIŞI SEYAHAT YETKİ BELGESİ YOK
Firma, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İşletme Belgeli Acentalar Listesi’nde “C Grubu” acenta olarak kayıtlı görünüyor. C grubu seyahat acentaları, yalnız Türk vatandaşı için yurt içi turları tanıtabiliyor, üretip, pazarlıyor veya satabiliyor.
2 yıldır üst üste Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Balkan Ülkeleri Gezisi ihalesini alan firmanın A grubu acenta yetki belgesi olmadığı için yurt dışına gezi düzenlemesi mümkün görünmüyor.

“MİLLET, FAKR-Ü ZARURET İÇİNDE HARAP VE BİTAP DÜŞMÜŞ, BUNLAR ÜLKE ÜLKE GEZİYOR”
CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, “gönül belediyeciliği yapacağız” diyerek Balıkesirlilerin oylarıyla diye Büyükşehir Belediyesi yönetimine gelenlerin Balıkesirli’nin değil kendi gönüllerini hoş tutuğunu söyledi.
CHP’li Sarı, “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘millet, fakr-ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş’ AKP Belediye yöneticileri milletin parasıyla ülke ülke geziyor, gezdiriyor. AKP’li anlayışın tıpkı ülkeyi yönetemediği gibi Balıkesir’i de yönetemediklerini söylediğimizde kendilerine çeki düzen verecekleri yerde iftira ve yalana sarılanlar, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Balıkesirlinin, milletinin parasını nasıl har vurup harman savurduğuna seslerini çıkaramıyorlar.
Kerameti kendinden menkul Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasıyla ilgili tasarruf genelgesini ya unutmuş olmalı ya de görmezden, bilmezden geliyor olmalı! Peki, AKP Milletvekili Mustafa Canbey de mi görmezden gelecek bu israfı? Yine, ‘yalan, iftira atıyorlar. Yalan siyaseti yapıyorlar’ mı diyecek? 3 Milyon lirayı aşan bu israfın, milletin parasını gezerek tozarak harcayanların hesap vermesini bekliyorum” diye konuştu.

“BALKAN GEZİSİ NEDEN İPTAL EDİLMEDİ?”
CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Balkan Ülkeleri Gezisi ihale ilanını tasarruf genelgesi yayımlandıktan sonra 7 Temmuz’da verdiğini, 4 Ağustos 2023’te sonuçlandırılan ihalenin sözleşmesinin 15 Ağustos 2023 tarihinde imzalandığını hatırlattı. Balkan Ülkeleri Gezisi’nin ikinci kez düzenlendiğini ve ihale bedelinin geçen yıla göre 4,5 kat arttığı vurgulayan Serkan Sarı şunları söyledi:

“AZ KALDI, BU TALAN DÜZENİ BİTECEK”
“İhale, 3 milyon 281 bin 350 TL’ye geçen yıl verilen ve tek teklifi sunan aynı firmaya yani yandaş olduğu anlaşılan firmaya ihale bedelindeki 4,5 kat artışla veriliyor. Büyükşehir Belediyesi kasasından 4,5 kat fazlasıyla milyonlarca lira verilip gezi düzenleyenler milletin ekonomik soykırımda ne yediğini ne içtiğini nasıl geçindiğini hiç mi düşünmezler? Balkan gezisi neden iptal edilmedi?
Üstelik ortada iktidarın tasarruf genelgesi olmasına rağmen kuruşu kuruşuna 3 milyon 281 bin 350 TL bir gezi için harcandı. Bu para neden Balıkesirlinin kanayan yaraya dönüşmüş sorunlarından birini çözmek için kullanılmadı? Çok mu elzemdi Balkan ülkelerine gitmek? Büyükşehir Belediye Başkanı kendi bakanını takmıyor. Genelgesini hiçe sayıyor. Acaba neden? Çok değil, az kaldı! Bu talan düzenine Balıkesir’de iktidarı alarak son vereceğiz.”
CHP’li Serkan Sarı, konuyu Meclis gündemine de taşıdı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlamalarını isteği soru önergelerini Meclis Başkanlığı’na sundu.


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir