Cumartesi, Haziran 22, 2024
Gündem

Japon deprem uzmanı Moriwaki uyardı: Beklenen büyük depremden bin kat küçük

Haberi Paylaşmak İçin

Japon deprem uzmanı Moriwaki uyardı: Beklenen büyük depremden bin kat küçük

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, 17 Aralık Pazar akşamı Yalova Çınarcık’ta 4,1 büyüklüğünde yaşanan depremi değerlendirdi. İstanbul’da 7 büyüklüğünde deprem beklendiğini belirten Moriwaki, “Bu depremler beklenen büyük depremden bin kat küçük” dedi.

İstanbul’da 17 Aralık Pazar akşamı meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremin ardından dün de Marmara Denizi açıklarında saat 23.53’te 4,1 büyüklüğünde meydana gelen depremler beklenen büyük Marmara depremini yeniden hatırlattı. Yaşanan son depremlerin ardından açıklamalarda bulunan Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, “Bu depremler beklenen büyük depremden bin kat küçük” dedi.

Elips Haber’den Sümeyye Aksu’ya konuşan Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, 7 büyüklüğünde deprem bekleniyorken 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini ve iki hafta önce de Gemlik’te 5,1 büyüklüğünde deprem yaşandığını hatırlattı. Bu depremlerin beklenen büyük depremden bin kat küçük olduğunu söyleyen Moriwaki, “Yani nerede, ne zaman, ne kadar büyük deprem olacak diye düşünmeden artık herkesin bu depremler için hazır olması gerekiyor” dedi.

“Daha büyük depremler olacak diye düşünmek gerekiyor”

Moriwaki, “3 sene önce Silivri’de başladı, Elazığ, Maraş, Hatay, İzmir, Manisa’da depremler oldu. Son 3 senede olan depremler ile enerji atılmaya başlandı. Artık nerede, ne zaman, ne kadar büyüklükte deprem geliyor diye sormamalı. Deprem geliyor. Herkes hazır olmalı. Hazırlıklı olursak riski yüzde 70 düşürürüz” diye konuştu. Moriwaki, bu küçük depremlerin beklenen büyük depremi nasıl etkilediği ile ilgili ise “Bu depremler sık sık meydana gelirse daha büyük depremler olacak diye düşünmek gerekiyor. Enerjinin açığa çıkmasıyla meydana gelen bu küçük depremler beklenen büyük depremi rahatlatmıyor” ifadelerini kullandı.

Depreme karşı alınması gereken önlemler

Moriwaki, depreme karşı alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı: “Oturulan binanın zemini iyi mi, kötü mü? Zemin yumuşaksa deprem şiddetli hissedilir. 1999 depreminde İstanbul’da fazla hasar olmadı ama buna rağmen Avcılar’da bina çöktü, hasarlar oluştu. İkinci olarak binanın ruhsatı olup olmaması önemli. Üçüncü olarak 2000 yılından sonra mı inşa edildi? 1998’de yönetmelikte değişiklik oldu. 2000’den sonra inşa edilen binada rahatlıkla oturulabileceğini söyleyebiliriz. Deprem anında yaşam üçgeni oluşturulmalı, merdivenden inmemeli, asansöre binmemeli. Eşyaları da sabitlemek lazım.”

Kaynak: https://www.elipshaber.com


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir