Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Gündem

İL ZÜMRELERİ ORTAK SINAVLAR İÇİN BİR ARADA

Haberi Paylaşmak İçin

İL ZÜMRELERİ ORTAK SINAVLAR İÇİN BİR ARADA

Milli Eğitim Bakanlığının “Ölçme ve Değerlendirme” yönetmeliğinde yapmış olduğu değişiklik kapsamında, Balıkesir’de il/ilçe ve okul geneli yapılacak ortak yazılı sınavlarla ilgili planlama ve çalışmaları görüşmek amacıyla İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı başkanlığında il zümreleri ile toplantı gerçekleştirildi.

Konu Soru Dağılım Tabloları Oluşturulması’ başlığı altında gerçekleşen toplantıya; İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Cengiz, Ölçme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Tuncay Balyemez, Ölçme ve Değerlendirme Merkezi öğretmenleri ile 11 farklı branştan 220 öğretmen katıldı.
Balıkesir Öğretmenevinde, 3 Ekim Salı günü Temel Eğitim kademesinde görev yapan il ve ilçe zümre başkanlarının katılımıyla gerçekleşen toplantıda açılış konuşması yapan Ali Tatlı; yeni eğitim öğretim yılının çocuklar ve gençlerin sağlıklı ortamlarda eğitim öğretim gördüğü bir yıl olması temennisiyle öğretmenlere seslendi.

Başarının Kilidini Açacak En Önemli Anahtar Öğretmenlerimizdir
Öğretmenlere seslendiği konuşmasında, “Eğitim ve öğretim süreçleri sadece akademik başarıdan ibaret değildir. Öğrencinin mutlu olmadığı bir sınıf ortamında öğretmen, öğretmenin mutlu olmadığı bir okulda öğrenci mutlu olamaz. Balıkesir’de 16 bin 700 öğretmen ve eğitim öğretim çağında olan 200 bin çocuğumuz ve gencimiz ile bizler çok güçlü bir aileyiz. Sağlıklı ve mutlu bir ortamda, başarılı bir eğitim öğretim ortamı oluşturmak için bu başarının kilidini açacak en önemli anahtar sizlersiniz.” diyerek öğretmenlere düşen kritik rolün üzerinde durdu.

Öğretmenler Odası Okullarımızın Kalbidir
Konuşmasına, “Her çocuğumuzun öğrenme hızı, hazır bulunuşluk düzeyleri gibi farklı özellikleri olduğunu biliyoruz. Bu farklılıklardan yekpare bir başarı bekleyemeyiz. Bir beklentimiz var ki; Balıkesir eğitim ailesi olarak hepimiz şartlarımız içerisinde yapmamız gerekenler konusunda son noktaya kadar mücadele etmeliyiz.” diyerek devam etti.
Öğretmenler odasının okulların kalbi olduğuna vurgu yapan İl Müdürü Tatlı, “Orada konuşulanlar okul ve öğrenciyi geliştirir. Öğretmenler odasını birer öğrenme merkezi haline getirmeliyiz. Öğrenemeyen öğretemez. Çocuklarımızı yaşadığımız çağa göre değil onların yaşayacağı çağa göre yetiştirmeliyiz. Bu sözü rehber edinerek bu çağdaki çocuklarımızı yetiştirmek için her gün kendimizi yeniden inşa etmek zorundayız. Çocuklarımıza hizmet ettiğiniz, eğitim öğretim süreçlerindeki gelişim aşamalarında yanlarında olduğunuz, Balıkesir eğitim sistemine katkı sunduğunuz için sizlere ve okullarımızın her bir bireyine teşekkür ediyorum. Bugün burada alacağınız kararların çocuklarımızın geleceğine katkı sunmasını temenni ediyorum.” diyerek açılış konuşmasını tamamladı.
İl Müdürünün açılış konuşmalarının ardından, Ölçme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Tuncay Balyemez’in “Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliğindeki Yenilikler” ile ilgili bilgiler aktardığı sunum ile devam eden toplantı; il zümre başkanlarının soruları, görüş ve önerileri ile ilerledi. Konu soru dağılım tablolarının oluşturulması ile ilgili uygulamalı çalışmaların yapılmasıyla toplantı sona erdi.

4 Ekim Çarşamba günü Ortaöğretim, Din Öğretimi ve Mesleki Teknik Anadolu Liselerinin ortak dersleri ile 5 Ekim Perşembe günü Mesleki Teknik Anadolu Liselerinin meslek dersleri il ve ilçe zümre başkanlarının katılımıyla ‘Konu Soru Dağılım Tabloları Oluşturulması’ başlığı altındaki ortak sınavlar için çalışmaların yürütüldüğü toplantılar devam ediyor.


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir