Pazar, Haziran 16, 2024
Gündem

EMEKLİLER İNSANCA YAŞAMAK İSTİYOR

Haberi Paylaşmak İçin

EMEKLİLER İNSANCA YAŞAMAK İSTİYOR

Tüm Emekliler Sendikası Balıkesir İl Temsilciği; emekli vatandaşların yaşadığı ekonomik sıkıntıları gündeme getirmek ve sorunlarının çözülmesi için Alihikmetpaşa Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Maaşlarının azlığına dikkat çeken emekliler “İnsanca yaşamak istiyoruz” dedi.

Tüm Emekliler Sendikası Balıkesir İl Temsilciliği yürütme kurulu adına açıklamalarda bulunan Bedri Arık; TBMM’de yapılacak bütçe görüşmeleri hakkında konuşarak sözlerine başladı. Arık, “2024 yılı merkezi hükümet bütçe tasarısı komisyondan geçti ve 4 Aralık 2023 itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülmeye başlanacak. AKP iktidarının 21 yıllık karnesi bizi hiç yanıltmıyor. 2024 bütçesinde de yokuz. Kendi yanlış ekonomik politikalarının sonucu olarak derinleşen ve artık saklanamayan ağır ekonomik krizin faturasının bize kesilmesi ile yoksulluk sınırından sonra açlık sınırının altına itilen biz emekliler 2024 bütçesi ile daha da yoksullaştırılmak istemiyoruz, yeter artık. Biz milyonlarca emekli açıklık ve yoksullukla baş başa, yaşama savaşı veriyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz, düşün artık bizlerinde memleketinde sırtından. İnsanca yaşamak biz milyonların hakkı değil mi?” dedi.
Arık, emeklilerin taleplerini şu şekilde sıraladı:
“En düşük emekli maaşı açlık sınırının üstende olmalıdır. Emekliye yılda 4 ikramiye ödensin. Düşen satın alma gücümüzde meydana gelen kaybın telafisi için seyyanen zam yapılsın. Emekli maşalarının iktidarlar tarafından tek taraflı belirlenmesi yerine anayasa da gerekli düzenlemenin uluslararası tüm metinlerde geçtiği gibi, herkes kendi sendikasını kurabilir şeklinde düzenlenmesi ve arından TBMM de emekli sendikaları statü yasasının çıkarılarak bizlere toplu sözleşme masasında belirlenmesini istiyoruz. Aylık bağlama oranının eski sisteme dönmesini istiyoruz.2000 öncesi ve 2000 sonrası emekliler arasındaki maaş eşitsizliği giderilsin. Emekli maaşlarından yapılan tüm sağlık kesintilerine son verilsin. Tüm toplu taşıma araçlarında emeklilere ve eşlerine ücretsiz ulaşım hakkı sağlansın. Temel gıda maddeleri ile elektrik, su ve doğalgaz faturaları üzerinden alınan KDV kaldırılsın.” /Coşkun Yaman


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir