Salı, Nisan 23, 2024
GündemSiyaset

DOKTOR AÇIĞI GEÇİCİ GÖREVLENDİME İLE ÇÖZÜLEMEZ İLÇE HASTENELERİ UZMAN HEKİM BEKLİYOR

Haberi Paylaşmak İçin

DOKTOR AÇIĞI GEÇİCİ GÖREVLENDİME İLE ÇÖZÜLEMEZ İLÇE HASTENELERİ UZMAN HEKİM BEKLİYOR

CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİ SERKAN SARI BALIKESİR SAĞLIK SORUNLARINI SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’YA ANLATTI.

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen 2024 Yılı Sağlık Bakanlığı Bütçesinde konuştu. Balıkesir’in sağlık alanındaki eksikliklerini dile getiren ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan bu eksikliklerin bir an önce tamamlanması isteyen CHP’li Serkan Sarı, Balıkesir, Edremit ve Bandırma’da çok önemli bir ihtiyaç haline gelen Devlet Hastaneleri sorunlarına dikkat çekti.
CHP’li Serkan Sarı, şunları söyledi:
“2017 yılında yatırım programına alınan Balıkesir Devlet Hastanesi inşaatı yıllar geçmiş olmasına rağmen hâlâ başlamamıştır. Edremit Devlet Hastanesi Projesi yıllar geçmesine rağmen çözülememiştir. Yazın yaklaşık 2 milyon nüfusa ulaşan bölge halkı kapsamlı hizmet üretecek bir hastane beklemektedir.
Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesiyle afiliasyon yapılarak eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürülmüş olmasına rağmen tıp eğitimi başlatılamamıştır. İlçe hastanelerinde birçok branşta uzman hekim bulunmamakta, bu hizmet geçici görevlendirmelerle çözülmek istenmekte, taşıma suyla değirmen döndürülmeye çalışılmaktadır. 2006 yılında kurulan Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültemizin de birçok eksiği bulunmaktadır. 286 yatak kapasitesine sahip olan tıp fakültemiz geçtiğimiz günlerde başlayan ek inşaatlarla bir miktar artacak olsa da yeterli hizmet alanına ulaşamayacaktır. Yaklaşık 1 milyon 250 bin nüfusa sahip olan ilimizin ihtiyaçlarını karşılamak için çok daha kapsamlı yatırımlara ihtiyacı vardır. Tıp fakültemizin birçok branşta eksiği de bulunmaktadır. Temel tıp bilimleri, dahili tıp bilimleri, cerrahi tıp bilimleri, çocuk psikiyatri ana bilim dalı gibi üniversitenin branş eksiklerinin acilen çözülmesi gerekmektedir.”


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir