Salı, Nisan 23, 2024
GündemSiyaset

‘BURADA RANT YARATILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Haberi Paylaşmak İçin

CHP’Lİ AYTEKİN’DEN EDREMİT’TEKİ VAKIF ZEYTİNLİĞİ HATIRLATMASI:

‘BURADA RANT YARATILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ensar Aytekin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda söz alarak, Edremit’te Vakıf Zeytinlerine ait, 14 bin dekarlık arazi üzerindeki 170 bin zeytin ağacının akıbetini gündeme taşıdı.

Edremit girişinde yer alan ve yaklaşık 14 bin dekarlık arazi üzerinde, 170 bin ağacın ne olacağını TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getiren Aytekin, söz konusu alanın imar planında Sağlık Turizm Alanı olarak yer aldığını ifade ederken, bu büyük bölgenin imara açılması ve rant yaratılması hususundaki kamuoyunun endişelerine tercüman oldu.
CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in konuşması şöyle:
“Balıkesir Edremitte yer alan Vakıf Zeytinleri Genel Müdürlüğüne ait işletmede 1.5 ay önce üretim durduruldu. Ve işçiler başka yere kaydırıldı.
Bu işletme 14 bin dekarlık arazide yaklaşık 170 bin zeytin ağacının yer aldığı bir alanda faaliyet göstermekteydi.
Bu tasfiye kararlarının ardından 170 bin zeytin ağacının ne olacağı sorusu cevap beklemektedir. Bu arazinin ilerisinde yeni hastane yeri planlanmaktadır. Ve arazi, İmar planında Sağlık Turizm alanı olarak görülmektedir.
Zeytin ve zeytinyağı ülkemiz için stratejik önemliyken zeytinliklerde üretim yapmak yerine bu arazide kurulu tesisin kapatılması bölgenin ranta teslim edileceği endişeleri yaratmaktadır. Bu konuyla ilgili endişelerin giderilmesi ve bu alanda ne yapılacağının Edremit kamuoyuyla paylaşılması halkın talebidir.”


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir