Pazar, Haziran 16, 2024
GündemSiyaset

CHP’DE ADAY ADAYLIĞI BAŞVURULARI BAŞLADI

Haberi Paylaşmak İçin

CHP’DE ADAY ADAYLIĞI BAŞVURULARI BAŞLADI

CHP’de, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler için çalışmalar hızlanırken, Genel Başkan Özgür Özel’in başkanlığında toplanan Merkez Yönetim Kurulu aday belirleme süreci ve seçim takvimi netleştirildi.

Toplantıda alınan karar doğrultusunda Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile Genel Başkan Yardımcıları Gökan Zeybek, Gül Çiftçi ve Ensar Aytekin imzasıyla, il ve ilçe başkanlıklarına izlenecek sürece ilişkin bir genelge gönderildi.
Genelgeye göre büyükşehir, il, ilçe belediye başkanlıkları ile belediye meclis üyeliğine adaylık için 21 Kasım’da başlayan başvurular 28 Kasım’da sona erecek.
Aday olmak isteyen örgüt yöneticileri 2 Aralık’a kadar mevcut görevlerinden istifa edecek, 5 Aralık’a kadar adaylık başvurusunda bulunabilecek.

BAŞVURU ÜCRETLERİ DE BELLİ OLDU
CHP’de belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği adaylığı başvuru ücretleri de belirlendi.
Başvuru ücreti, başvuru yapılan yerin nüfus büyüklüğüne göre kademeli olarak belirlendi.
En yüksek ücreti 50 bin lira ile büyükşehir belediye başkan adayları ödeyecek.
Bu ücret, nüfusu 500 binin üzerindeki il ve ilçelerin belediye başkan adayları için 30 bin, nüfusu 250 binden 500 bine kadar olan il ve ilçe belediye başkanlığı için 20 bin, nüfusu 100 binden 250 bine kadar olan il ve ilçe belediye başkanlığı için 17 bin 500, nüfusu 50 binden 100 bine kadar olan il ve ilçe belediye başkanlığı için 15 bin , nüfusu 15 binden 50 bine kadar olan il ve ilçe belediyeleri için 10 bin, nüfusu 10 binden 15 bine kadar olan ilçe belediyeleri için 7 bin 500 lira olarak belirlendi.
Belediye Meclisi Üyesi adaylarından ise yine başvurdukları yerin nüfusuna göre bin ile 10 bin lira arasında başvuru ücreti alınacak.
Kadın ve genç kontenjanından başvuranlar, belirlenen ücretin yarısını ödeyecek.
Engelliler ve gazilerden ise ücret alınmayacak. /Coşkun Yaman

 


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir