Pazar, Haziran 16, 2024
GündemSiyaset

‘AKP İKTİDARI AİLE BİRLİĞİNİ BOZUYOR’

Haberi Paylaşmak İçin

‘AKP İKTİDARI AİLE BİRLİĞİNİ BOZUYOR’

CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİ SERKAN SARI AİLE VE GENÇLİK FONU TEKLİFİ ÜZERİNE MECLİS GENEL KURULUNDA KONUŞTU.
-TÜRKİYE’NİN BEKA SORUNU, AKP İKTİDARININ GENÇ VE DİNAMİK NÜFUSUMUZU UMUDUNU YİTİRECEK DURUMA GETİRMİŞ OLMASIDIR.

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, “Türkiye’nin beka sorunu, AKP iktidarının genç ve dinamik nüfusumuzu umudunu yitirecek duruma getirmiş olmasıdır” dedi. CHP’li Sarı “Yeni ailelerin kurulması için gençlerimize destek vereceğimiz bir teklifi konuşurken aslında kurulan ailelerin yıkıldığını, yuvaların dağıldığını görmezden gelemeyiz. AKP iktidarı; aile birliğini bozan, aileleri dağıtan, birbirinden koparan bir iktidardır” diye konuştu.
TBMM Genel Kurulunda, Aile ve Gençlik Fonu kurulmasıyla ilgili görüşmelere sürüyor. AKP’li milletvekillerinin hazırladığı kanun teklifi, çok yoğun eleştiriler alıyor. CHP Grubu adına teklif üzerine konuşan CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı da sert eleştirilerde bulunarak, yapılacak düzenlemenin yeni bir “örtülü ödenek” ve “başarısız bir fon” örneği olacağını belirtti.
Aile birliğinin ve gençlerin çok önemli olduğuna işaret eden CHP’li Serkan Sarı, şöyle konuştu:

“TEKLİF SAHİPLERİ HEDEFLERİNİ VE TEKLİFLERİNİ ANLATAMIYORLAR”
“Aile ve Gençlik Fonu adıyla kurulmak istenen ve bu fon ile hedeflenen amaç elbette güzel. Biz de gençlerimizin aile kurmasını ve kurdukları ailelerini bir arada tutabilmesini çok istiyoruz. Yapacakları girişimlere katkı sunmak ve destek olmak hepimizin ortak hedefidir. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz bizim için çok önemlidir. Fakat kanun teklifini veren AKP’li genç milletvekili arkadaşımız dün yaptığı konuşmada kanun teklifini açıklayamadığı için hamaset yapmaktan öteye geçememiştir, kanun teklifini ve merak edilen konu başlıklarını ne yazık ki Genel Kurulumuza anlatamamıştır.”

“FONUN BÜTÇE DENETİMİ YOKTUR, MALİ DİSİPLİNDEN UZAK”
CHP’li Serkan Sarı şöyle devam etti:
“Kurulan Fonla, devletimizin petrol ve maden gelirlerinin yüzde 20’si ve diğer fon gelirlerinden aktarılan bütçeyle, yaklaşık 3 ila 6 milyar TL kaynak oluşturulacaktır; Cumhurbaşkanına bu oranı sıfıra indirme veya 2 katına çıkarma yetkisi veriliyor. Bu kanun teklifi, Meclisin yetkisinin Cumhurbaşkanına devri mahiyetinde düzenlenmiştir. Fonun bütçe denetimi yoktur, mali disiplinden uzaktır. Cumhurbaşkanına yeni bir örtülü ödenek mi oluşturulmaya çalışılıyor, merak ediyoruz. Bu, izaha muhtaç bir düzenlemedir.

“MACERAYA ATILIYORSUNUZ”
‘Maceraya atılıyorsunuz.’ dediğimiz zaman hop oturup hop kalkıyorsunuz. Yaptığınız ekonomik soykırım ve işsizlik, gençlerimizi ve ailelerimizi yok ediyor. Devlet kurumları çatısı altında, Bakanlıklarımız tarafından gençlerimize böyle bir desteğin verilmemesi için ne gibi bir yasal engel var, soruyorum sizlere. Bir bakanlığın mevzuatlardan dolayı yapamadığını iddia ettiğiniz destekleri 5 Bakanlığın temsilcileriyle birlikte kuracağınız Fon Yönetim Kurulu nasıl yapacak, merak konusu. Bu bütçeyi neden bakanlıklarımıza aktarmıyorsunuz? İlgili bakanlıklarımız gençlerimize kredi değil de neden karşılıksız destek vermiyor? Yoksa kurulan bu Fonla yandaş vakıf ve derneklerle iş birliği yapacağınız yeni bir kaynak arayışı içerisinde misiniz?

“SURİYELİ VE AFGAN GENÇLERE Mİ DESTEK OLUNACAK?”
CHP Milletvekili Serkan Sarı, kanun teklifinde sınır çizilmediği için kurulacak fon ile kimlere destek verileceği konusunda bir kesinlik olmadığına da dikkat çekti. Sarı şunları ifade etti:
“Bu kanun teklifi gerekçede belirtilen hedeflerden uzak bir tekliftir. Fonla yeni bir yapılanma yaratmak hem işlevsel olarak yetersiz hem de kanuni olarak gereksizdir. Devlet kurumlarımızı, bakanlıklarımızı itibarsızlaştıran, etkisizleştiren bir düzenlemedir. Kurmayı teklif ettiğiniz bir fonla kimlere destek olmayı hedeflediğinizi bilemiyorum. Bakanlıklarımız üzerinden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her gencimize istediğimiz her türlü desteği verebilecek iken bu düzenlemeyle Suriyeli, Afgan göçmen, sığınmacı olmak üzere gelen diğer gençlere mi destek olmak istiyorsunuz, soruyorum sizlere. Bu kanun teklifinde herhangi bir sınır çizilmemiş, bu durum bizleri kaygılandırmaktadır. Kaynaklarımızı kendi gençlerimize kullanacağımız bir çerçeveyle sınırlandırmamız gerekmektedir. Kanun teklifinde kati, kesin bir ifade yok; temenniden ibaret, yasal düzenleme demeye uzak bir mantıkla hazırlanmış bir kanun teklifidir.”

“AKP İKTİDARININ KURDUĞU FONLAR DENETLENMİYOR”
CHP’li Serkan Sarı AKP iktidarında kurulan fonları denetlenmediğini amacı dışında kullanıldığını söyledi. İşsizlik fonu ve Türkiye Varlık Fonunu örnek veren CHP’li Serkan Sarı şöyle konuştu:
“AKP’nin bugüne kadar kurduğu fonlar denetlenmiyor, amacı dışında kullanılıyor. Buna bir örnek vermek gerekirse İşsizlik Fonu’na bakmalıyız. İşçilerin işsiz kalmaları durumunda belli dönemlerde işçiye gelir sağlamak için oluşturulan fon son yıllarda giderek işverene desteğe yönelik bir fona dönüştürülmüş durumda. Bir başka fon örneği Türkiye Varlık Fonu. Dışarıdan kaynak bulmak için icat edilmiş, sınırsız yetkilerle donatılmış, Sayıştay ve bütçe denetiminin dışında bir imtiyazlı yapı olarak kurulmuştur. Siyasetle iç içe olan, yolsuzluklara kapı açan, şeffaf olmayan, hesap vermeyen yapısıyla Türkiye Varlık Fonu da saray hükûmetinin her türlü denetimden uzak tuttuğu kara kutusu hâline gelmiştir. Bütün bu başarısız deneyimler sonrasında kurmak istediğiniz yeni fonla yine kimlere 3 maaş, 4 maaş, 5 maaş vermeyi hedefliyorsunuz? Şimdi geçmişe dönüp o günleri hatırlayalım: AKP iktidar olmadan önce emekli ikramiyesiyle vatandaşlarımız evlerini alıyor, çocuklarının düğününü yapıyor, aileler çocuklarına destek olabiliyordu; çocukları ele güne muhtaç etmeden, bankalara borçlandırmadan evlendirebiliyorlardı. O yıllarda yeni evlenen genç çiftlerimiz çalışarak ihtiyaçlarını karşılıyor, arabalarını, evlerini alabiliyorlardı ama bugün aile büyüklerimiz, emeklilerimiz geçinemiyor. Emeklilerimiz isyan ediyor; odalardan emekli olanlara vermediğiniz 5 bin lira ikramiyeyi şimdi de ÇKS kaydı var diye çiftçilerimize vermiyorsunuz. “

“AKP İKTİDARI AİLE BÜTÜNLÜĞÜ BIRAKMADI”
CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, kurulacak fon ile ailelere destek vermeyi planlayan AKP iktidarının kurduğu ekonomik sistem ile aile bütünlüğünü bozduğunu vurguladı. Sarı, “Aile birliğinden bahsediyorsunuz, destek vermeyi vadediyorsunuz ama ekonomik olarak en zor durumda olan emekli ailelerimize bu desteği niye vermiyorsunuz? Kurduğunuz yeni ekonomik sistem zenginin ve yandaşın daha çok zenginleştiği bir düzen yarattı. Kurduğunuz düzende gençler pudra şekeri çeker oldular. Sayenizde gençlerimizin gelecekleri uyuşturucu baronlarının elinde mahvoluyor, ailelerinin önünde eriyor ve tükeniyorlar. Aile bütünlüğü diye bir şey bırakmadınız. Sayenizde yolsuzluk, hırsızlık, mafyacılık sokaklarımızı sarmış; her köşe başında uyuşturucu satılır hâli almıştır. Gençlerimiz ailelerinden koparılarak çetelerin eline teslim edilmiştir. Sizin engel olamadığınız uyuşturucu satıcıları yüzünden gençlerimiz ve aileleri uyuşturucu bağlılığıyla mücadele ediyor. Aile kurmak isteyen işçi, emekçi, memur, esnaf, çiftçi olan gençlerimize bunların hayalini bile kuramadığı bir dönem yaşatıyorsunuz. Vermeyi planladığınız 150 bin lira krediyle hangi derdi çözeceksiniz anlamak mümkün değil. Gençlerimiz iş bulamadıkları için ailelerinin yanında yaşamak zorunda kalıyorlar” diye konuştu.

“ATAMA BEKLEYEN GENÇLER”
CHP’li Serkan Sarı konuşmasında kamuya atama bekleyen gençlerden de söz etti. Sarı şunları söyledi:
“Kamuya atama bekleyen mimarlar, inşaat mühendisleri, Millî Eğitim Bakanlığından atama bekleyen 480 bin öğretmenin sadece 45 binini atayabildiniz, 435 bin gencimiz atama bekliyor. 2024 yılında mezun olacak 80 bin öğretmenimizle bu sayı daha da artacak. Tarım Bakanlığından atama bekleyen veteriner hekim, ziraat mühendisi, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi, veteriner sağlık teknikeri, ziraat teknikeri; Sağlık Bakanlığından atama bekleyen eczane teknikerleri, tıbbi laboratuvar teknikerleri, paramedikler, diyaliz teknikerleri, ağız diş sağlığı teknikerleri, diş protez teknikerleri, odyometri teknikerleri, anestezi teknikerleri ve teknisyenleri gençlerimiz sizden atama bekliyor, aldıkları eğitime uygun olarak çalışmak istiyor, bu desteği görmek istiyor. Gençlerimizi koruyamıyorsunuz. Geçim sıkıntısı, gelecek kaygısı sebebiyle umudunu kaybeden üniversite öğrencisi gençlerimiz intihar ediyor. Son bir ay içerisinde 4 üniversite öğrencisi gencimiz intihar etti. KYK yurtlarında kalan gençlerimiz sizin iş bilmez kadrolarınız yüzünden ne yazık ki yaşamlarını yitiriyorlar. Bütün bu olumsuzluklar içerisinde okumaya çalışan gençlerimiz eğitim hayatına devam edebilmek için barınma, beslenme, ulaşım, kırtasiye gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çalışmak zorunda kalıyorlar; çalışarak okuyorlar gençlerimiz. AKP siyasetçileri gençlerimizin hayallerini çaldı, umutlarını çaldı; şimdi, kuracakları bir fonla her şeyi düzeltebileceklerini iddia ediyorlar. Sayenizde gençlerimiz başka ülkelerde gelecek hayali kurar hâle geldiler. Sizlere oy veren ve yoksulluğa mahkûm ettiğiniz gençlerimizi pişman ettiniz, her geçen gün gençlerimizin umutlarını tükettiniz.”

“AKP İKTİDARI GENÇLERİ BORÇLANDIRIYOR”
CHP Balıkesir Milletvekili Sarı, Aile ve Gençlik Fonu kurulmasıyla gençlerin borçlandırılacağını söyledi. AKP’li milletvekillerinin hazırladığı kanun teklifinde algı yönetimi yapıldığını ifade eden Serkan Sarı, “Gençlerimize aile kurmaları için kredi vereceğiz, dediğiniz bu fonla bir algı yönetimi yaratmaktasınız. Gençlere borç veriyorsunuz, adı ‘kredi’ olunca borç olmadığı anlamına gelmiyor. Vatandaşlarımız zaten borç batağında ve çaresiz. Vatandaşların bankalar ve finans kuruluşlarına olan bireysel kredi ve kredi kartı borcu bakiyesi yaklaşık 2,5 trilyon lira. Ocak ayından bu yana icra dairelerine gelen yeni dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artmış ve 11 milyonu bulmuş durumda. Türkiye’de her 100 gençten 25’i işsiz, geniş tabanlı genç işsizliği yüzde 40’ı aşmış durumda” diye konuştu.

“İKTİDAR, GENÇLERİMİZİN HAYALLERİYLE BİRLİKTE YUVALARINI DA YOK EDİYOR”
AKP İktidarı döneminde evlenme ve boşanma istatistiklerine de değinen CHP’li Serkan Sarı, son 20 yılda iktidarın aile birliğini bozduğunu belirtti. Sarı şunları söyledi:
“Burada yeni ailelerin kurulması için gençlerimize destek vereceğimiz bir teklifi konuşurken aslında kurulan ailelerin yıkıldığını, yuvaların dağıldığını görmezden gelemeyiz. AKP iktidarı; aile birliğini bozan, aileleri dağıtan, birbirinden koparan bir iktidardır. 2001’den 2021’e kadar yirmi yıllık sürede evlenme hızı yüzde 20 düşmüş, boşanma hızı yüzde 47 artmıştır. 2001’de 92 bin boşanma varken 2021’de 174 bine çıkmıştır. Bu da yirmi yılda boşanma sayısının yüzde 90 arttığını gözler önüne seriyor yani evliliklerin sayısı düşüyor, boşanmaların sayısı giderek artıyor. Boşananların en önemli nedenlerinden biri evin ekonomik olarak geçimini sağlayamaması olarak yer alıyor. Bu gerçeği görmeden yapacağınız her şey boşa çıkacaktır. AKP, insanları işsiz bıraktıkça geçim sorunları nedeniyle gençlerimiz evlenemiyor, evlenenler ise bu geçim derdinde boşanmak zorunda kalıyor. İktidar, gençlerimizin hayalleriyle birlikte yuvalarını da yok ediyor.”

“HER 2 GENÇTEN BİRİ MUTSUZ”
CHP’li Serkan Sarı şöyle devam etti:
“Gençlerin hayat kalitesini değerlendiren bir çalışmaya bakar isek Türkiye, 40 OECD ülkesi arasında 37’nci sıraya gelmiş durumda. Bizden daha kötü ülkeler nereler biliyor musunuz? Meksika, Kolombiya, Güney Afrika; ne acı bir tablo değil mi? Gençlerimizle gurur duyacağımız hâlde geldiğimiz nokta budur. Gençlerin yüzde 76’sı daha iyi bir gelecek için yurt dışında yaşamak istiyor. Her 2 gençten 1’i mutlu olmadığını ifade ediyor, gençlerin yüzde 77’si torpilin yetenekten daha etkili olduğuna inanıyor. Yarattığınız parti devleti gençlerimizin umutlarını yok etti, siz çıkıp bu kürsüden hamaset yaparken gençlerimiz yurt dışına gitmek için mücadele ediyor. Adım adım Türkiye Yüzyılı’na gittiğini iddia edenler Türkiye’nin çöküşünün mimarı olmuşlardır. Yeni ekonomik programınızın temelini oluşturan “Türk lirasının değerini düşürelim, ucuz işçilik cenneti olalım, ihracatımız artsın.” mantığının ülkemizi nereye sürüklediğini söylemeye gerek yok.”

GENÇLER GEÇİNEMİYOR
“Bu mantıkla asgari ücrete mahkûm ettiğiniz gençlerimiz ne yazık ki geçinemiyor; mesaiye kalmadan, karı koca çalışmadan yaşamlarını idame ettiremiyorlar; bunları görmüyor musunuz? Türkiye’de gençlerin önemli bir çoğunluğu mutlu, huzurlu, başarılı yaşam kurabilmek için ülkeyi terk etmek istiyor. Türkiye’nin beka sorunu, AKP iktidarının genç ve dinamik nüfusumuzu umudunu yitirecek duruma getirmiş olmasıdır. Bu temel sorunu çözmezsek yani gençlere ülkenin geleceğine dair ümit vermezsek sadece bu kuşağı kaybetmeyiz, bu yüzyılı da kaybederiz.”


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir