Cuma, Temmuz 19, 2024
Siyaset

‘AKP İKTİDARI ÜRETENİ DE TÜKETİNİ DE AÇ VE AÇIKTA BIRAKTI’

Haberi Paylaşmak İçin

CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİ SERKAN SARI:

‘AKP İKTİDARI ÜRETENİ DE TÜKETİNİ DE AÇ VE AÇIKTA BIRAKTI’

-BESİCİ ZORDA, VATANDAŞ DARDA..
CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, karkas et dana ve kuzu et kesim fiyatlarındaki düşüşün artan maliyetlerle birlikte besici ve yetiştiricileri mağdur ettiğini, vatandaşların da artan fiyatlar yüzünden sofrasına et koyamadığını söyledi.

CHP’li Sarı, “Üretici seçim öncesi fiyatlarının çok altında kalan kesim fiyatları ile artan maliyetler yüzünden zarar ediyor. Vatandaş ise enflasyonun altında ezilirken mutfağına et sokamıyor. AKP iktidarı da canlı hayvan ve karkas et ithalatına devam ediyor. Bu iktidar üreteni de tüketeni de aç ve açıkta bıraktı” dedi.
CHP’li Serkan Sarı, hayvancılıkta temel yapısal sorunların devam ettiğini AKP iktidarının tarım ve hayvancılık politikalarının çözüm üretmekten çok uzak olduğunu, besici ve yetiştiricilerin zarar ettiğini vatandaşların da pahalıktan evine et götüremediğini ifade etti. Sarı, “Seçim öncesi kuzu kesim fiyatı 205 TL ile 214 TL arasında değişiyordu. Şimdi 180 TL’ye kadar düşmüş durumda. Yem fiyatı 250 TL bandında 480 TL bandına kadar çıkmış durumda. Besici zorda. İktidar ise Polonya ve Fransa kapılarında et ve canlı hayvan arayışında” diye konuştu.
CHP’li Serkan Sarı, AKP iktidarın her başı sıkıştığında canlı hayvan ve et ithalatına başvurduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi:
“Hayvancılıkta ithalat politikası uygulayanlar bugün artan et fiyatını yine ithalatla düşürmeye çalışıyor. Yaptıkları ithalatla birileri zengin olurken üretici sektörün dışına itiliyor. Vatandaş sofrasına et koyamıyor. Türkiye hayvancılıkta çok daha kötü bir noktaya getirildi.
‘Hayvancılık artıyor, iyi yoldayız’ diyenler gelip tarım ve hayvancılığın başkenti Balıkesir’de üreticilerimizi dinlesinler. İthalatla piyasaya müdahale ederek halka ucuz et yedireceklerini söylemeye devam ediyorlar. Ama vatandaş evine et götüremiyor! Oysa biz yıllardır söylüyoruz. Çözüm ithalatta değil, üretimde! Yerli kaynakların en verimli şekilde değerlendirilmediğiniz sürece üreticinin de tüketicinin de canı yanar! Kazan bir avuç yandaş olur!”

 


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir