Perşembe, Temmuz 18, 2024
ErdekManşet

ZİRAAT ODASI BAŞKANI MUSTAFA SAÇIL’DAN ERDEK DOĞUŞ’A ZİYARET

Haberi Paylaşmak İçin

ZİRAAT ODASI BAŞKANI MUSTAFA SAÇIL’DAN ERDEK DOĞUŞ’A ZİYARET

Erdek Ziraat Odası Başkanlığı görevini başarıyla yürütmekte olan Mustafa Saçıl, gazetemiz yazarlarından Ziraat Mühendisi Tahir Özgür Taner, Oda Yönetim Kurulu Üyesi Semra Baycan ve Balıklı Muhtarı Nihat Karışık ile birlikte gazetemizi ziyaret etti.

Oda Başkanı Mustafa Saçıl ile dostane geçen sohbet havasında geçen söyleşimizde, Erdek Ziraat Odası olarak yapmakta oldukları ve yapmayı planladıkları icraatları konusunda bilgileri paylaştı. Saçıl, iki senedir Erdek ve Kapıdağ Yarımadası’ndaki çiftçiye dokunduklarını ifade ederek, müstahsile ulaşım noktasında taşıma ve şoförlüğünü bizzat kendisinin yaparak gübre ve diğer, yaygı, kasa tedarikini çiftçilerin ayağına kadar ulaştırdıklarını söyledi.

SAÇIL PROJELERİNİ ANLATTI..
İlerleyen dönemde, Oda olarak gerekli koordinasyon ve işbirliğiyle Erdek çiftçisine; ucuz mazot sağlama konusunda girişimlerde bulunduklarını ve sonuç aldındığını ancak piyasadaki belirsizlik yüzünden bu projenin şimdilik ertelediğini ve bu projelerinden vazgeçmediklerini beyan etti.
Ayrıca Erdek Ziraat Odası olarak, Bagfaş’ın bu bölgedeki gübre bayiliğini aldıklarını, zeytin sineğiyle top yekün mücadele konusunda yasaklanan uçaklı mücadeleye karşın, insan ve hayvan sağlığına hiçbir zararlı etkisi olmayan pestisitler kullanarak dronla mücadele üzerinde ciddi görüşmeler yaptıklarını, ikili ilişki ve ısrarlarıyla ücretsiz toprak tahlili imkanını Erdek’e getirdikkerini, kestane, kozalak ve defne konusunda kooperatifleşme yada halkın kazanacağı yatırımlara dönüştürebilme gibi daha bir çok konuda projelerinin olduğunu beyan etti.

ERDEK ZEYTİNYAĞI’NDA COĞRAFİ İŞARETE DESTEK…
Oda Başkanlığı’na seçildiğinden bu yana odanın gereksiz masraflarını kısmak adına çok titiz davrandığını beyan eden Saçıl, bu yolda ilk başta gerekli fedakarlığı yaparak uzunca bir süre başkanlık maaşını dahi almadığını ifade etti. Erdek Zeytinyağı’na coğrafi işaret konusunda da elinden geldiğince destek verdikkerini belirten Ziraat Odası Başkanı Saçıl’ın bu fedakâr ve azimli tavrının takdir edip, başarı dileklerimizle kendini uğurladık. (haber/foto: İbrahim Şahin)


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir