Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Köşe Yazısı

Zeytinde Bu Hafta – ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞININ FİYATI UÇACAK…

Haberi Paylaşmak İçin

Zeytinde Bu Hafta – ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞININ FİYATI UÇACAK…

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

Zeytin ve Zeytinyağının bugünkü açıklanan ve gelecekte beklenen fiyatları konusunda çok fazla bilgi kirliliği var. Hala bir belirsizlik ortamı devam ediyor.
Ben bununla ilgili size net bir cevap verip kafanızdaki soru işaretlerini gidereyim.
Zeytin ve özellikle de zeytinyağı fiyatları beklenenin çok çok üzerine çıkacak. İktisat da çok temel bir denge vardır. Arz ve Talep dengesi… Arz (Ürün)/Talep (Alıcı) dengesi piyasa fiyatının oluşmasını sağlayan en önemli etkenlerdendir. Eğer Arz çok ve talep az ise ürün düşük, Arz az talep çok ise ürün yüksek fiyatlanır. Ta ki Arz/Talep bir denge noktasına varıncaya kadar bu böyle gider. Ancak zeytin ve zeytinyağında bir denge noktasının oluşması mümkün değil. Arz o seviyedeki, iktisadi olarak buna kıt ürün denir. Artı azalmaya da devam etmektedir de.
3 ay önce yazdığım makalemde zeytinyağı fiyatının çok yükseleceğini gerekçeleriyle birlikte sunmuştum. Hatta ihracat yasağının uzatılacağını da söylemiştim. Tahminlerimiz isabetli sonuç verdi.
Hatta bir olasılık daha söyleyeyim. Nisan – Mayıs’a kadar kaliteli zeytinyağı fiyatının 400 TL – 500 TL bandını görmesi kuvvetle muhtemel.

Ne yapmalıyız?
Öncelikle, sakın korkup ya da kandırılıp yağlık zeytin ve zeytinyağımızı ucuza vermemeliyiz. Hesabımızı iyi yapıp, satmayı planladığımız yağ fiyatının zeytin olarak değerini bulmalı, üzerini satmalıyız. Bir miktar da zeytin tuzlamalıyız.
Satım işlerinde imkanlarımız dahilin de kooperatifleri tercih etmeliyiz (kooperatif demek biz demek). Sıktırdığımız zeytinyağlarını elimizden geldiğince krom tanklarda muhafaza etmeliyiz ve uygun fiyat seviyelerini kollamalıyız. Hasat
zamanı piyasada zeytin ve yağ çok olduğu için fiyatlar düşük olacaktır. Kendi malımızı çok ucuza vermemeli ve mümkün olduğunca kaliteli yağ elde etmeye çalışmalıyız.
Hatta ve hatta vuruklu ve yeni dökülmüş alt zeytinleri dahi satmayıp sıktırmalı, ayrı kaplarda muhafaza etmeliyiz.
Daha önce yanlış bir algı yada spekülasyon şeklinde anlaşılmasın diye bu kadar açık yazmadım ama iyice anlaşılsın diye bu şekilde yazmak zorunda kaldım. Bir şeyi iyice anlamanızı istiyorum, zeytin ülkemizde değil, dünyada yok. Zeytin ve yağı sadece bir lezzet değil bir endüstridir.
Zeytinyağının yerine hiçbir yağı koyamazsınız. Benim buradaki mücadelem, emek harcamayan 3. kişiler değil, bu işin kahrını çekmiş gerçek hak sahiplerinin yararlanmasıdır.
Şuan piyasada zeytinin ve yağının fiyatı üzerinde değersizlik algısı yaratılıyor. Unutmayın! Siz malınıza sahip çıkmazsanız, başkaları sizin malınıza sahip çıkar…


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir