Pazar, Haziran 16, 2024
Köşe Yazısı

Zeytinde Bu Hafta – GELECEK SENE ÇOK BEREKETLİ OLACAK GİBİ, AMA HERKES İÇİN DEĞİL…

Haberi Paylaşmak İçin

Zeytinde Bu Hafta – GELECEK SENE ÇOK BEREKETLİ OLACAK GİBİ, AMA HERKES İÇİN DEĞİL…

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

 

Her zaman ki gibi, bu varsayımımda da belirli bir gözlem ve tespit üzerine yazıyorum. Ama asıl bunu söylememin nedeni bol mahsul ihtimalini değil, bu fırsattan herkesin aynı derece yaralanamayacağını belirtmek. Hem de bu durumun oluşmasında en fazla etkenin bakım hatalarından olacak olması en önemli faktör.
Peryodisite (bir sene var, birsene yok durumu) mantığından bahsetmeyeceğim çünkü biz bunları aşalı çok oldu. Şuan ki zeytinlikler, mahsulün az olması ya da olmamasından dolayı ağaçlar güçlü, yapraklı ve önümüzdeki seneye gebe görüntü çiziyor. Bunda, bu zamanlarda yağan bol yağışlarla beraber, gelecek senenin sürgünlerinin şimdiden oluşması ve halkalı lekenin neredeyse çok az görülmesi çok önemli bir etki. Ancak, doğru hamleleri yapmazsak bu avantajlı durumdan faydalanamayabiliriz. Önümüzde iki önemli riskimiz var. Birincisi kış donları ve ikincisi de ilkbaharda mahsul oluşumu için doğru bakım ve iklim koşullarının sağlanmaması.
Kış donlarına hazırlık, hasat sonrası kışa girerken doğru uygulamalarla, zeytin ağacını hem kıştan korur hem de baharda meyve tutumu için gerekli alt yapıyı yapabiliriz (Bu uygulama asla bordo bulamacı yada bakırlı değildir).
İlkbahar uygulaması ise, toprak ıslahı ve doğru taban gübresi uygulanması, doğru budama, doğru yaprak gübresi uygulanması ve doğru zaman ve dozda koruma tedbirlerinin alınmasıyla olur.
Zeytin yetiştiricileri, on yıllardır bulamadıkları bir fırsat buldular. 10 kg zeytinin 1000 TL yaptığına şahit oldum. Önceki seneler römorkla zeytin veriyorduk 1500 TL para anca alıyorduk. Zeytin tarımının şuan önü açık gözüküyor. Birçok farklı daldaki uzman bile yatırım tavsiyesi olarak “zeytincilik yapın” der oldu. Ne masraf yaparsanız fazlasıyla alırsınız. Doğru hamlelerle, yaptığınız masrafın 10-15 katını almanız kuvvetle muhtemel. Tavsiyem bu fırsatı kaçırmayın ve zeytin ağaçlarınıza en doğru ve kaliteli hamleleri yapın. Artık zeytincilik geçim kaynağı değil yatırım enstrümanı oldu. Tabii mahsul yaptırabilene…

 


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir