Çarşamba, Haziran 12, 2024
ErdekManşetYerel

“VİRA BİSMİLLAH” DİYEREK DENİZE AÇILDILAR

Haberi Paylaşmak İçin

“VİRA BİSMİLLAH” DİYEREK DENİZE AÇILDILAR

Yurt genelinde denizlerdeki av yasağının 1 Eylül’de sona ermesiyle beraber, Erdek ve Kapıdağ Yarımadasında balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı.

Denizlerde 15 Nisan itibarıyla başlayan av yasağı dün gece sona erdi. Balıkçılar yasağın sona erdiği gece yarısının ardından yeni sezonun ilk avı için denize açıldı.
Av yasağının gece yarısı sona ermesiyle birlikte Çakıl, Karşıyaka’dan teknelerle denize açılan balıkçılar, Marmara Denizine ağlarını attı.

ÇAKIL’DA AV SEZONU TÖRENLE AÇILDI
Erdek İlçe Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, Belediye Başkanı Burhan Karışık ve protokol üyeleri, rızkını denizden çıkaran balıkçılar ile Çakıl Mahallesindeki balıkçı lokalinde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Açılacak olan 2023-2024 Av Sezonun bereketli olmasını dualar eşliğinde temenni eden protokol üyeleri, tüm ülke genelindeki balıkçılarımıza kazasız belasız, kısmetli bir av sezonu dilediler. Çakıl ve Karşıyakalı Balıkçılar ise; Eylül ayında denizde hamsi, palamut, istavrit ve sardalya olmak üzere dört çeşit balık tutulmasını öngördüklerini söylerken, vatandaşlara günlük tüketebilecekleri kadar balık almalarını da tavsiye etti. (haber/foto: M.Issızlar)


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir