Perşembe, Haziran 20, 2024
Köşe Yazısı

Pardayan – EMEKLİYE NEDEN ZAM YOK?

Haberi Paylaşmak İçin

Pardayan – EMEKLİYE NEDEN ZAM YOK?

Sermed ÇINAR

 

Konu Türkiye’nin yıllardır süren bir yarası. Emeklinin, Allah razı olsun, hamd olsun rahat geçinip gidiyoruz dediği, bir dönemi hatırlamıyorum. Sıkıntının kökeni, eğitim. Özellikle kız çocuklarının eğitilmediği, yarın nasılsa evlenir, kocası bakar, mantığıyla; halen bu mantelite tamamıyla değişmemiş halde; kocanın insafına bırakılan, sonrasında, kocanın terk ettiği veya öldüğü durumlarda, kadının ortada kaldığı, kocanın sigortası yoksa, babanın sigortasından faydalanarak hayatını idame ettiren bir kadınlar topluluğu oluştu. Sonuç itibariyle hiç bir şey üretmeden, devletten nemalanan bir toplum yaratıldı.
Gelişmiş ülkelerde böylesi bir durum söz konusu değil, herkes eğitimli, işi var ve emekli olarak yaşlılığında rahat ediyor. Emekli yabancılar, ülkemize tatile gelip krallar gibi tatil yapıp ülkelerine dönüyorlar, bizim emeklimiz karnını doyurmak derdinde. Nüfusun kalabalıklığı, emekli sayısının fazla oluşu, kocasından, babasından , anasından emekli maaşı alan sayısının çokluğu, bütün bunlar hükümetlerin sırtına bir kambur.
Genel görüntü böyle; hele de ülkemizde enflasyon, Cumhuriyet tarihinde emsali görülmemiş oranda artış göstermişse ve artmaya hızla devam ediyorsa, hele de kamu harcamaları had safhalara ulaşmışsa, ekonomiyi kurtarmak halkın sırtına yüklenecek duruma gelmişse, vay halimize. Bakanın kamuda ekonomik tedbir paketi 100 milyar TL. 3 senede, bu rakam devede kulak, ancak hükümetin kamusal tedbir alınmasını nihayet fark etmiş olması sevindirici. Ne denli yeterli olamayacağını da hep birlikte göreceğiz.
Zamanın padişahı, hikaye bu ya, halkın sevip saydığı iki kişi olan müftü ve bektaşiyi huzuruna çağırmış. Müftüye, içki kullanıyor musun, kumar oynar mısın, kadınlarla ilgin var mı diye sorduğunda, haşa padişahım cevabını almış ve kendisine bir altın akçe vermiş. Bektaşi bütün bunları yaptığını söylediğinde kendisine bir kese altın akçe vermiş. Müftü buna itiraz ettiğinde, padişah, bektaşinin masrafı çok demiş. Kıssadan hisse, bizim emeklimizin, herhangi bir sosyal yaşantısı yok, bu yaştan ve gelirden ötürü elbette. Emekli karnını doyursun yeter. Emeklimize hep bu gözle baktı bütün hükümetler. Bu karın doyurma hikayesi son dönemlerde, yeterli beslenme değil, sadece karın doyurmaya dönüştü.
Emekli, maaşıyla kirasını ödeyemez durumda, bırakın, emeklinin bektaşi gibi engin bir harcaması da yok, nasılsa istemesini de bilmiyor, emekliye zam yok kardeşim.
Hoş Kalın.


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir