Perşembe, Temmuz 18, 2024
ErdekManşetYerel

ÖZLEM SARI, CHP’DEN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Haberi Paylaşmak İçin

ÖZLEM SARI, CHP’DEN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Önceki dönem Erdek Ticaret Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Sarı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’den aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Önceki dönem Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın eşi Özlem Sarı, saat 15.00’te ‘Mimar Başkan’ sloganları eşliğinde CHP binasına giriş yaptı.Resmi evrakların teslim edilip imzaların atılmasının ardından Sarı vatandaşlara konuşma yaptı.İlk olarak konuşan CHP İlçe Başkanı Hale Tuna, “Bugün 5 Aralık Kadın Hakları Günü. 89 yıl önce Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdığı günde bir kadın belediye başkan aday adayı başvurusunda bulundu. Sayın Faika Özlem Sarı’ya başarılar diliyorum.” dedi.

ERDEK İÇİN EN GÜZEL ŞEYLER BENLE OLACAK 
“Bu durum beni o kadar duygulandırdı ki sevilmek bambaşka bir şey.” diye söze başlayan Özlem Sarı, “Her birinizin gözlerine baktığımda gerçekten burada olmak istediğiniz için ve sevildiğimi bildiğimden bu göreve aday oldum. Erdek için en güzel şeyler ne olacaksa benle olacak. İnsan, 1989 yılında evlenip buraya geldiği ilçede bu kadar yüksek mertebeye kadar geleceğini, sevildiğini hissedebileceğini düşünebilir mi? Bugüne kadar oturduğum tüm koltuklarda her şeyi Erdek için yaptım. Sevildim, onun için çalıştım ve bundan sonra ölene kadar da çalışmaya devam edeceğim. Bu memlekete 3 tane hayırlı evlat verdim. Mutlu olacağız. Kimsenin kimseden korkmadığı, doğru bildiğini doğru söyleyecek, koltuk kaygısı duymayacak bir başkan olacağım. Bir erkeğin üç katı kadar çalışacağım. Gözünüze girmek adına değil birçok şeyi sonuç odaklı başarmak adına.
Aday adaylıktan, adaylığa geçtiğim gün bir konuşma yapacağım. O gün detaylara gireceğim. Atatürk’ün hayal ettiği kadınım. Her bir kadın için de bu yolu açmakla mükellefim. Bunu Erdek için de bir borç biliyorum” şeklinde konuştu.Konuşmasında sık sık duygulanan Sarı, “Kadın olduğum için, zaman içinde alışacaksınız böyle şeylere.” diyerek espri yaptı.

HÜSEYİN SARI KONUŞUYOR
Önceki dönem Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı da konuşma yaptı. Sarı şu şekilde konuştu: “Bu çatı 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin, 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan 14 gün sonra 13 Kasım 1918’de ‘Geldikleri gibi gider’ diyen, 16 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru’yla Samsun’a giden, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktıktan sonra emperyalistlere başkaldıran yeryüzündeki ilk milletin önderi ve bu çatının temellerini Sivas’ta atan Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği iki eserinden biri. Burası Cumhuriyet Halk Partisi. Burası Cumhuriyet Hain Partisi de Cumhuriyet AK Partisi de değil”
“Seçim Özlem Hanım için seçim, benim için kaderdir. 18 Eylül 1922’de son hainin denize döküldüğü yerde yaşıyoruz. Biz çeşitli partilerde siyaset yapmış olabiliriz. Ama bu coğrafyada yaşayan bir Türk genci olarak Atatürk’ün 6 ilkesinden ve bize gösterdiği hedeflerden hiçbir zaman baş çevirmiş, hiçbir zaman onu inkar etmiş aile değiliz. Ben bu çatıya 2009 yılında geldim. O günden sonra da bu çatıya layık olmaya çalıştım. 1999-2009 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir meclis üyesi yoktu. CHP’den aday olarak girdiğim ilk seçimde az bir farkla seçimi kaybettim ama mecliste çoğunluğu elde ettik. 2014’te, 64 yıl sonra bu bayrağı buraya diken belediye başkanı olmaktan gurur duyuyorum”
“Hale (Tuna) benim bizzat kardeşimdir. Bugün dik durmasını istiyorum. Hanımımdan önce onu başkanlık makamına oturttuğum ilk kadındır. O da çok üzülüyor. Bu makamlar dik durma makamı. Bu makamlar haktan ve doğrudan taraf olma yanı. Yoksa siyaseti bırakmak zorundayız”
(Başkanlığı düştükten sonrası için)
“Beni bir meclis üyesi aradı. ‘Biz AK Parti ile anlaştık. Hüseyin Sarı’nın mazbatası iptal olursa Burhan Karışık’ı aday yapacağız. Belediyenin yıllardır alamadığı paraları BASKİ ve büyükşehir ödeyecek ve siz de 2024 seçimine rahat rahat gireceksiniz.’ diye. Meclis üyelerini topladım. Anlaşan üç meclis üyesini keşfetmek için. Birisi İYİ Parti’den çıktı. Mazbata iptalinden sonra meclis üyesi seçimleri yapılırken Erdek Kapalı Spor Salonu’nda dördüncünün maskesi de düştü. Meclis başkanı kadın üye seçimlerde kimseyi spor salonuna sokmadı”
“2009’da 20 milyon dolar borçla belediyeyi bıraktım. Seçimleri kaybettim. 2014’te geldiğimde 70 milyon dolar borçla aldım. 2014’ten itibaren Balıkesir’in büyükşehir olmasıyla nüfusumuz yüzde 60 arttı, hizmet alanı 3 kat arttı, gelirlerin yarısı Büyükşehire gitti. Şimdi lütfedermiş gibi sahil bandı yaptık, diyorlar. Büyükşehirden 22,5 trilyon anapara alacakla devrettik. Para benim dönemimde ödenmedi. Yapılan plan doğrultusunda şimdi tıkır tıkır arkadaşa ödeniyor. Ben Erdek Belediye Başkanıyken bir metrekare yer satmadım. Hapishaneyi verdi, her sene katı atık bedelinden de alıyor, ödüyor. Yaptığı hizmet varsa teşekkür edelim ama ihaneti affedemeyiz. Seçimden sonra büyükşehiri kazanmazsak bu çatının altında aldığı destekle başka bayraklara gideceklere destek veremeyiz”
“Muhtarlarla konuştum. ‘Siz başkanken kapıda beklemiyorduk, sizin girdiğiniz gibi giriyorduk.’ dediler. Ben 1999’da başkan seçildiğimde makam kapısını söktüm. O kapıyı 2009’da seçilen AK Partili belediye başkanı takmadı, 9 meclis üyesinin seçtiği belediye başkanı taktı. 31 Mart 2024 seçim sonucundan sonra eşim mazbatayı aldığı gün o kapı yine Erdek halkına açılacak”
“Gördüğünüz yolları ben yaptım. Şehir şebekesi hattını ben yeniledim. Hamit Nural’ın temelini attığı yolları ben devam ettirdim. Kaldırımların tamamı bizim eserimiz. Desenlerini bile ben çizdim. Seyitgazi’ye giremiyorduk, askeriye kapamıştı. Greyderlerle girerek Seyitgazi’yi açtım, sahip çıktım. Zeytinliada’yı ben kamulaştırdım. Bu yollar değişebilir ama Zeytinliada’yı alan belediye başkanının adını tarihte hiçbir kimsenin silmeye gücü yok. Kastri halledilmiş. Kastri’yi biz 2008’de meclis kararıyla değil, tapularını dağıtarak verdik. Sonra mahkemeye verildi, Kastri 18. madde iptal oldu. Kastri şu an halloldu. 28 dönüm yer yerinde mi yoksa denize sıfır mı? Bilmiyoruz ama er ya da geç ortaya çıkacak”
“Ben eşime bana davayla ilgili ceza verip sizi adaysız bırakamamak için yol açtım. Kararlı bir kadın. Bana, ‘Seni ben seçtim.’ diyor. 2013’te Ticaret Odası Başkanı olma dedim. Arkadaşlar seçti. Bu seçimde aday olma dedim. Yine aday oldu. Haksızlıklara dur demek için buradayız. Şimdi de size eşimi emanet ediyorum” dedi.


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir