Pazar, Haziran 16, 2024
Gündem

Milletvekili Burak DALGIN’dan Bakan ŞİMŞEK’e Soru Önergesi

Haberi Paylaşmak İçin

Milletvekili Burak DALGIN’dan Bakan ŞİMŞEK’e Soru Önergesi

Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın, “Gençlere vergisiz cep telefonu düzenlemesine koyduğunuz ‘Türkiye’de üretim kriteri’ kamudaki makam araçları için de uygulanacak mı?” diye sordu.

Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e ilettiği soru önergesinde gençlere vergisiz telefon düzenlemesindeki ‘Türkiye’de üretim’ kriterini gündeme getirdi.
Şimşek’in “Türkiye’de üretim kriterinin cari açığı azaltmak amacıyla getirildiği” açıklamasına dikkat çeken Dalgın, aynı kriterin kamu kurumlarınca kullanılan makam araçları için de uygulanıp uygulanmayacağını sordu. Dalgın, Türkiye’nin otomotiv üretimi ve ihracatında öncü ülkelerden olduğunu belirterek, makam araçlarında da ‘yerli üretim’ kriterinin uygulanmasının cari açığı azaltma hedefine önemli katkıda bulunacağını ifade etti.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın ‘Kamu, TOGG’a 2032 yılına kadar 30 bin araç alım garantisi verdi’ sözlerini hatırlatan Burak Dalgın, kamunun bu tarihe kadar kaç araç satın alacağını ve bu alımlarda TOGG’un payının ne olacağını sordu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 01.09.2023
Burak DALGIN
Balıkesir Milletvekili

Gençlere vergisiz telefon düzenlemesine ilişkin yaptığınız açıklamada, “Türkiye’de yerli üretim yapan firmalar dâhil edilecek. Bunu yaparken aynı zamanda cari açığı da düşünmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandığınız haberlere yansıdı.
Kamu kurumlarında hâlihazırda aktif olarak kullanılan, binlerle ifade edilen sayıda makam otomobili ve hizmet aracı mevcuttur.
Bilindiği üzere, dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden ve ihracatçılarından olan ülkemizde 18 adet otomotiv fabrikası bulunmaktadır. Türkiye Avrupa’da en fazla otomotiv fabrikasına sahip 7’nci ülkedir. Otomotiv Sanayi Derneği raporuna göre, Ocak-Temmuz 2023 döneminde ülkemizde 871 bin araç (551 bin otomobil) üretilmiş ve 20.5 milyar dolarlık ihracat (6.2 milyar doları otomobil) yapılmıştır.
Bu bağlamda;

1. Türkiye’de kamuya ait kaç makam aracı vardır?

2. Gençlere vergisiz cep telefonu konusunda ele alınan ‘Türkiye’de üretim ve azami fiyat kriteri’, ülkemizin otomotiv potansiyelini de göz önünde tutarak, kamu kurumlarına makam ve hizmet araç alımlarını da kapsayacak mıdır?

3. Tasarruf tedbirleri kapsamında, kamudaki makam araçlarının sayısının azaltılması konusunda bir çalışma var mıdır? Nasıl bir projeksiyon öngörülmektedir?

4. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mehmet Fatih Kacır tarafından kamunun TOGG’a 2032 yılına kadar 30 bin araçlık alım garantisi verildiği ifade edilmiştir. TOGG’un bu tarihe kadar 1 milyon araç üreteceği de belirtilmiştir. 2032’ye kadar veya Orta Vadeli Program döneminde kamuya kaç araç alınması öngörülmektedir?


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir