Perşembe, Nisan 18, 2024
ErdekManşetYerel

KAPIDAĞ KIYILARINDA MİDYE HASADI BAŞLADI

Haberi Paylaşmak İçin

KAPIDAĞ KIYILARINDA MİDYE HASADI BAŞLADI

İlçemizde faaliyet gösteren midye çiftliklerindeki hasat dönemi başladı.

Su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli bir üretim merkezi haline gelen Erdek ve Kapıdağ kıyıları, ülke genelinde midye üretimine önemli ölçüde katkı sağlar hale geldi. Su ürünleri üretimi noktasında Türkiye’nin en büyük balıkçı gemisi filosuna sahip olan Erdek, su ürünleri üretimi açısından da şuan için potansiyeli oldukça yüksek olduğu görülüyor. Dün başlayan midye hasat çalışmalarına Balıkesir Tarım ve Orman Müdürü İl Müdürü Erkan Alkan da katıldı. Bu bağlamda, su ürünleri üretimi noktasında midye yetiştiriciliğinde şu an hali hazırda 11 adet tesisle, yaklaşık 45 bin ton olan Türkiye üretiminin 1️6 bin tonu, yani neredeyse % 35 lik kısmı Balıkesir’de üretiliyor.

11 ADET MİDYE ÜRETİM TESİSİ VAR
Hasat etkinliği sırasında konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Balıkesir Tarım ve Orman Müdürü İl Müdürü Erkan Alkan;”Balıkesirimiz, Ege Denizi ve Marmara Denizi’ne kıyısı olan bir şehir olması hasebiyle tarımın her sektöründe olduğu gibi bu sektörde de söz sahibi. Önümüzdeki üretim sezonunda, İl Müdürlüğümüze ön başvurusu ayrıca yapılmış 11 adet daha üretim tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerde aktif üretime başladıkları takdirde Balıkesir olarak 22 adet üretim tesisiyle 16 bin ton olan üretim miktarının 4️3 bin tona ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bu noktada Balıkesir´de midye yetiştirici firmalarımızı, işletmelerimizi birleştirilerek Balıkesir´de Midye Yetiştiriciler Birliği kurmayı düşünüyoruz ki, tamamen midye üretim merkezinin Balıkesir olmasını amaçlıyoruz.

İSTİRİDYE ÜRETİMİ DE ARTIRILACAK
Yine bir diğer hususun ise istiridye yetiştiriciliği olduğunu ifade eden Tarım ve Orman Müdürü İl Müdürü Erkan Alkan açıklamasına şu şekilde devam etti; “Bu noktada Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda midye yetiştiriciliğinde olduğu gibi istiridye yetiştiriciliğinde de üretimi artırmak adına, özellikle Erdek ve Bandırma bölgemizde ciddi bir şekilde bir istiridye yetiştirme potansiyelimiz mevcuttur. İşte bu potansiyeli de kullanarak istiridye üretimini yaygınlaştırarak üretim ve karlılığı artırmayı hedefliyoruz. Bu vesile ile sizlerin aracılığıyla üreticilerimize bol ve bereketli bir sezon geçirmelerini temenni ediyoruz” dedi. (haber: Metin Issızlar)


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir