Cuma, Temmuz 19, 2024
Gündem

“Kadının Eli Doğanın Gücü” Dursunbey’de Yükseliyor

Haberi Paylaşmak İçin

“Kadının Eli Doğanın Gücü” Dursunbey’de Yükseliyor

Balat İşleyen Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen “Kadının Eli Doğanın Gücü” isimli projesinin açılış töreni gerçekleştirildi.

GMKA tarafından yürütülen Kırsal Ekonominin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen proje ile yeni kurulmuş olan kadın girişimi üretim ve işletme kooperatifinin üretimde kullandığı makine ve teknik ekipmanlara yeni ürünler üretmek ve hali hazırda sahip oldukları arz gücünü yükseltmek için alım yapılması mümkün kılındı. Bu sayede kooperatifin üye sayısının artırılması ve gerekli eğitimler ile niteliksel anlamda gelişmelerinin sağlanması yoluyla sahip oldukları örgütlenme kapasitesi geliştiriliyor.
Açılış toplantısına Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Balıkesir Ticaret İl Müdürü İlhan Pehlivan, Balmek yetkilisi Senem Duman, GMKA uzmanları, paydaş kurumlar ile birlikte kadın kooperatifi üyeleri ve halk katılım sağladı.

Kooperatif, Ürünlerini Ulusal ve Uluslararası Platformlarda Tanıtarak Satış Olanaklarını Geliştirecek
İlçede bulunan kooperatif üyesi olmayan ancak dar gelirli istihdam dışı kalmış belirli sayıda kadının eğitim alması ve kooperatif olarak daha çok kadına ulaşılması hedefleniyor. Proje neticesinde kooperatif tarafından üretilen ancak bilinirliği az ve pazarlama olanakları kısıtlı ürünlerin tanıtımını ulusal ve uluslararası platformlarda yapılarak ürünlerin satış olanakları geliştirilmiş olacak. Üretilen ürünler arasından Dursunbey ilçesine özgü olanlar için coğrafi işaret ve marka tescili alınarak yükselen piyasa değeri sayesinde kooperatifin cirosunu artacak.
Ayrıca proje ile birlikte Amazon, Trendyol, N11, Hepsiburada gibi internet pazaryerleri ile anlaşma yapılarak kooperatifin satış kanalları çeşitlendirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerinin sürdüren GMKA bir yandan “Güney Marmara Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi Programı” ile kadın kooperatiflerinin kapasiteleri geliştirirken diğer yandan ilan ettiği Kırsal Ekonominin Geliştirilmesi Mali Destek Programı ile başarılı kadın kooperatifi projelerini destekliyor.
Toplam proje bütçesi 1.427.100 TL olarak belirlenen projede yüzde 90 destek oranına karşılık gelen 1.284.390 TL GMKA tarafından destek tutarı olarak karşılanıyor.


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir