Perşembe, Nisan 18, 2024
GündemSiyaset

İYİ PARTİ’DE BİR İSTİFA DAHA

Haberi Paylaşmak İçin

İYİ PARTİ’DE BİR İSTİFA DAHA

İYİ Parti Ayvalık ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Mehmet Çakır, partisinden istifa ederken, ilçe ve il yönetimi ile birlikte genel merkezi de eleştirdi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NDE 15 OLAN ÜYE SAYISI 10’A DÜŞTÜ”
İYİ Parti’de istifalar genelde de yerelde de sürüyor. Son olarak Ayvalık ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Mehmet Çakır, İYİ Parti’den istifa etti. Siyasetin sadece Ankara’da yapılmadığını belirten Mehmet Çakır, “İllerde siyaset, ilçelerde de yerel siyaset yapılıyor fakat siyaset birbirinden kopuk yapılıyor nasıl mı? 2019 seçimlerinde İYİ Parti, Türkiye’de en çok Büyükşehir Belediye Meclis üyesini Balıkesir’de çıkardı. 15 meclis üyesi ile girdiğimiz bu süreçte meclis üyelerinin teşkilatlarla yaşadığı sıkıntılardan dolayı bugün itibarıyla sayı 10’a düştü. Genel merkezimiz, bugüne kadar neden ‘Meclis üyelerim istifa ediyor?’ diye bir çalışma veya bir toplantı dahi düzenlemedi? Bizlerle görüş alışverişinde bulunma gereği duymadı? Sayın il başkanıyla yaptığım görüşmede, ‘Ayvalık’ta ilçe teşkilatı ile meclis üyeleri arasında rahatsızlıklar var. Gelin taraflarla görüşün’ diye uyardım. ‘Tamam gelelim konuşalım’ dediğinde belki bir ortak nokta buluruz diye umutlanmıştım. Fakat ne oldu, İl Başkanı Ayvalık’a geldi. Yanında Sayın Turhan Çömez ile birlikte ilçe başkanını dinlediler ve ayrıldılar. Sayın Vekil ve İl Başkanı Meclis üyelerini muhatap alma gereği bile duymadılar bizleri derinden üzdüler” dedi.

“AYVALIK’TA 4 OLAN İYİ PARTİLİ MECLİS ÜYE SAYISI 1’E DÜŞTÜ”
Kendilerinin tanınırlılıklarını arttırmak için meclis üyesi olmadıklarını vurgulayan Çakır sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bizler Ayvalık’a, Altınova’ya Küçükköy’e ve köylerimize hizmet etmek, onların mecliste, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde temsilcileri olmak için yola çıktık. Bizler koltuk sevdalısı değiliz. İlçe başkanı olmak törenlerde partiyi temsil etmekle birlikte yaşadığımız bölgede meydana gelen sıkıntıları veya olumsuzlukları dile getirmektir. İlçe başkanının basın önünde açıklamalarda bulunduğunu ben hatırlamıyorum. Sayın Turhan Çömez genel seçim sonrası ilçemize teşekkür ziyaretine geldiğinde İlçe Başkanı Vekili Ayvalık’ın kanayan yarası çalışmayan arıtma tesisini göstermek yerine Avcılar Kulübüne, Sarımsaklı sahil düzenlemesini göstermek yerin Ayvalıkgücü Spor Kulübüne, en çok oy aldığımız Bağyüzü yerine Akçapınar’a götürmeyi biliyor. Çünkü kendisini yönlendirecek yönetimde kimse yok. Çevresindekilerin tek derdi önümüzdeki yerel seçimlerde meclis üyesi olabilmek. Sayın ilçe başkanı bir yayın kuruluşuna vermiş olduğu demeçte; arkadaşımızın sosyal medyada paylaştığı yazıyı gerekçe göstererek gerekli görüşmeleri yapıp, zemini hazırlayıp iki gün sonra sosyal medya üzerinden bizlere, ‘İstifa edin. Etmezseniz sizleri disiplin yoluyla ihraç ederiz’e getirdiler. Paylaşım yapıldıktan sonra ilçe yönetiminden herhangi biri bizlerden birini arayarak yazının düzeltilmesini isteme gereği bile duymadılar. Meclis üyesi arkadaşlarımız Sertaç Örs ve Mehmet İlhan arkadaşımız ayrıldılar. Ben disiplin soruşturmasının başlamasını ve bugüne kadar elime savunma yazısının gelmesini bekledim ama gelmediği için ilçe yönetiminin canlarının sıkılmaması için bugün ben de İyi Partiden ayrılma kararı aldım. Sayın ilçe başkanı 4 meclis üyesi ile aldığı ilçe başkanı görevini bugün itibariyle bir üyeye düşürmüştür. Bu başarısından dolayı kendisini meclis üyeleri olarak tebrik ederiz”
Belediye Meclis Üyeliği görevlerini bundan sonra bağımsız olarak sürdüreceklerini vurgulayan Çakır, bundan sonra da hiçbir siyasi partide olmayacaklarının altını çizdi.

SERTAÇ ÖRS, “BENİM YAŞADIĞIM SIKINTI İLÇE BAŞKANI VE İL BAŞKANIYLADIR”
Ayvalık Belediyesi’nin İYİ Parti’den daha önce istifa eden Belediye Meclis Üyesi Sertaç Örs de Çakır’ın toplantısına katıldı. Örs, ilçe yöneticileri ya da partililerle ilgili herhangi bir sıkıntısı olmadığını ancak ilçe başkanı ve bazı yöneticilerle aralarında çok ciddi görüş ayrılıkları bulunduğunu söyledi.
Pire için yorgan yakmak adına istifa etmediklerini kaydeden Sertaç Örs, “Benim İYİ Parti ile ilgili herhangi bir sorunum yok. Benim yaşadığım sıkıntı ilçe başkanı ve il başkanıyladır. Bir il ve ilçe başkanı, seçilmiş meclis üyeleriyle herhangi bir konuda istişare etmiyorlarsa, memleketi yönetemezler. Bu yüzden de aldığımız karar saygı duyulmasını istiyoruz” dedi.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e de seslenen Sertaç Örs, “Şu an, 8 yıl önceki çizgisinden sapmış bir İYİ Parti ile karşı karşıyayız. Halka indiğimiz zaman bunu bizlere zaten anlatıyorlar. Bunları biz parti yönetiminde dile getiremiyoruz. Çünkü mesela Ayvalık’ta bugüne kadar İYİ Parti İlçe Yönetimi tarafından davet edilip de bir kez bile toplanamadık. Artık bize istifa etmekten başka da çare kalmadı” diye konuştu. /Coşkun Yaman


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir