Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Gündem

Gürbüz Şahin: “Yeni Müfredat Tehlikeli İdeolojik Bir Dönemeç Alıyor”

Haberi Paylaşmak İçin

Gürbüz Şahin: “Yeni Müfredat Tehlikeli İdeolojik Bir Dönemeç Alıyor”

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın son açıklamalarında duyurduğu yeni müfredat değişikliklerine ilişkin ciddi endişelerinin olduğunu söyledi.

“Ötekileştiren bir içerikte hazırlandı”
Şahin, yapılan açıklamalarda ifade edilen görüşlerin, eğitim sisteminin ana paradigmasını sorgulayacak nitelikte olduğunu belirterek, müfredatın hızla değişen dünya koşulları ve güncel gelişmeler göz önünde bulundurularak güncellenmesi gerektiğini savundu. Ancak, yeni düzenlemelerin tüm derslerde ‘dini’ ve ‘milli’ değerleri temel alan, farklılıkları ötekileştiren bir içerikte hazırlandığını vurguladı.

“Yeni Müfredat iktidarın siyasal ve ideolojik çizgisinde”
Müfredat değişikliklerinin, eğitim felsefesi anlayışlarından bağımsız düşünülemeyeceğini söyleyen Şahin, bir ülkenin eğitim gerçeğinin temelini eğitim felsefesinin oluşturduğunu ve bu felsefenin belirlediği değerlere uygun eğitim politikalarının oluşturulduğunu belirtti. Ancak, MEB’in yeni müfredatla iktidarın siyasal ve ideolojik çizgisine paralel olarak ‘milli ve manevi değerler’le donatılmış nesiller yetiştirmeyi hedeflediğini ifade etti.

“Gizli müfredatla ele alınmalı”
AKP’nin iktidara geldiği ilk yıllarda eğitimde dini konuların artan bir şekilde öne çıktığını hatırlatan Şahin, son yıllarda da bu eğilimin hızla devam ettiğini belirtti. Zorunlu din derslerinin yanı sıra, felsefe, tarih ve biyoloji gibi derslerin içeriklerinin değiştirilerek ‘kindar dindar nesil’ yetiştirme hedefinin açıkça ifade edildiğini dile getirdi. Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı, eğitimin toplumsal bir olgu olarak ele alınması gerektiğini ve bu çerçevede laik, bilimsel ve demokratik eğitim programlarının oluşturulması gerektiğini vurguladı. Sendikalar, bilim çevreleri ve öğrenci-veli temsilcilerinin müfredat hazırlıklarına katılımının sağlanması gerektiğini belirterek, yeni müfredatın ‘gizli müfredat’la birlikte ele alınması gerektiğini vurguladı.


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir