Perşembe, Temmuz 18, 2024
Köşe Yazısı

Gönül Dostları – NEREMİ İSTERSEN ‘AFRODİT’

Haberi Paylaşmak İçin

Gönül Dostları – NEREMİ İSTERSEN ‘AFRODİT’

Fikret ÇAĞIN

 

Değerli okurlar, malumunuz Yeşilçam Sinema sektörü yıllar önce gelişen teknoloji karşısında (her evde TVolunca) ayakta kalamayacağını anlamış olmalı ki ön tedbir olarak üvertür ya da figüran kalitesindeki bir takım hatun kişileri soyarak, soyundurarak (Serpil Çakmaklı, Banu Alkan gibi aktristler’in! çıplak görüntülerinden medet umarak sinema salonlarını dolduracaklarını zannettiler.
Halbuki, öyle güzel filmler meydana getirecek senaryolara müsait romanlar yazan yazarlarımız çoktu ki Ülkemizden bir iki örnek gerekirse, Necati CUMALI nın ‘SUSUZ YAZ’’, TÜTÜN ZAMANI’, ‘BOŞ BEŞİK’, ‘EZİK OTLAR’ gibi bazıları film olmuştur.
Fakir BAYKURT’un, ‘YILANLARIN ÖCÜ’, ‘TIRPAN’, ‘IRAZCANIN DİRLİĞİ’, Irazca, şu dünyaya geldi geleli iyi bir gün yüzü görememiştir, dertli mi dertli bir kadındır, üstelik genç yaşta dul kaldığından kadınlığını da bilememiştir. Köyde olmanın, yoksul olmanın, insanın içini acıtan Anadolu halkının bitmez tükenmez çilesinin dile geliş öyküsüdür ‘IRAZCANIN DİRLİĞİ’. Böylesi ve daha yüzlerce binlerce eserler varken YEŞİLÇAM’ın çıplaklığa yönelmesi sonucu, ilk etapta genç seyircide biraz ilgi sezdiler ve çıplaklığı allayıp pullamaya giriştiler.
Banu ALKAN’ı AFRODİT yaptılar, tabii o da ay bana bişiler oluyor ayol ben AFRODİT oldum ayaklarıyla soyundukça soyundu, bir araba yükü ET, o ayrı ama yine tutmadı. Bu defa YEŞİLÇAM, Ülkede Ahlaksızlığı zirveye taşıyan, Ahlak erozyonu yapan SEKS Filmlerine yöneldi. O da tutmadı ve sonlarını hızlandırıp harç bitti yapıya paydos demek zorunda kaldılar. Lakin söz konusu hatuncuk soyunmaya alıştı bir kere, soyunmaları önlenemez duruma geldi. En son, Banu ALKAN Siyasete soyundu haberini internetten okuyunca aklıma o meşhur şarkısı geldi. Bir zamanlar şarkıcılığa da soyunmuştu, hatırlarsınız. NEREMİ NEREMİ diyordu şarkısında. Şimdi bu hatun eskaza soyunduğu siyasette küçük bir baltaya sap olsa, vatandaşa dönecek NERENİ NERENİ diyecek hiç şüpheniz olmasın.
Biz kendisine cevabı şimdiden verelim. Kalmadı be hatuncuk, olsa dükkan senin. %15 Mutlu azınlığın dışında tüm toplumun ekonomik yönden öpülmedik yeri kalmadı, bir de bari sen asılma.
SUSUZ YAZ, Filmiyle Hülya KOÇYİĞİT Şöhreti yakaladı. Aynı film Erol TAŞ’ı da zirveye çıkardı. Verilen rolleri hakkıyla oynayıp başarıya ulaştıracak çok değerli ve deneyimli AKTÖR ve AKTRİST’lerimiz varken sinema yapımcıları zahmete katlanmayıp bir iki günde bir film yapıp, bülbül yapıp öttüremedik ama karga yapıp uçurduk havasına girdiler. Belki haklıydılar. Çünkü ne versen halk kabul ediyordu. Ama kaçınılmaz sona geldiklerinde o kadar çok Aktörü ve Aktristi işsiz bıraktılar ki Sinema sektörü mensupları top yekün mağdur oldular. Sinema salonları bile işe yaramaz hale geldi.Eski Aktörlerden AYHAN IŞIK, Eşref KOLÇAK, Turan SEYFİOĞLU, Cahit IRGAT, Muzaffer TEMA, Kenan PARS, vs gibi.
Aktristlerden Muhterem NUR, Sevda FERDAĞ, Aliye RONA, Muazzez ARÇAY, Filiz AKIN, vs, devamında Hülya KOÇYİĞİT, Hülya AVŞAR gibi yeni yetişen birçok değerler vardı.
Daha sonra sinema kabuk değiştirdi, kendini yeniledi. Aktörlerden Tarık AKAN, Kadir İNANIR, Cüneyt ARKIN, Kartal TİBET, Salih GÜNEY, Ediz HUN, Hayati HAMZAOĞLU, Ahmet MEKİN ve daha birçok yaşlı ve genç yetenekler sinema sektöründe boy gösterdiler. Ama bildiğim kadarıyla Ediz HUN’dan başka siyasete soyunan pek olmadı. Belki AFROİT gibi soyunmaya alışık olmadıkları içindir kim bilir… Esen kalınız…..


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir