Çarşamba, Mayıs 22, 2024
ErdekManşetYerel

ERDEK’TE FİLİSTİN’E DESTEK İSRAİL’E KINAMA AÇIKLAMASI

Haberi Paylaşmak İçin

ERDEK’TE FİLİSTİN’E DESTEK İSRAİL’E KINAMA AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz günlerde başlayan Filistin-İsrail Savaşı’nda şehit olan Filistinli Müslümanlar için geçtiğimiz Cuma günü ilk olarak Cuma namazı sonrası Çarşı Cami’nde gıyabi cenaze namazı kılındı. Ardından saat 14.30’da ise Cumhuriyet Meydanı’nda Ensar Vakfı Erdek Şubesi, Diyanet-Sen Temsilcileri ve Kızılay Erdek Şubesi tarafından ortak basın açıklaması yapıldı.

Açıklamaya katılan sivil toplum kuruluşları adına konuşma yapan Ensar Vakfı Erdek Şube Başkanı Tolga Ünal okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Selam olsun Allah’a verdiği söze sadık kalanlara! Selam olsun bir volkan olup, işgale karşı duranlara. Selam olsun Kudüs’e, Ramallah’a, El-Halil’e! Selam olsun Gazze’ye, Nablus’a, Cenin’e! Ve binlere selam olsun, ümmetin onurunu kurtaran mücahitlere.
Son yüzyılda işgal güçlerinin saldırısı sonucu binlerce Filistinli şehit edildi. Milyonlarca kadın eşini ve evlatlarını İsrail’in hukuksuz saldırıları sonucunda şehit verdi. Çiftçilerin ekinleri talan edildi. Netanyahu hükümetinin aldığı kararlar doğrultusunda Filistin’de Yahudi olmayan hiçbir sivile yaşam hakkı tanınmadı. Gazze’nin etrafına ördüğü yüksek duvarlar ile son yüzyılın en büyük açık hava hapishanesini inşaa etti. İsrail’in “ölmesinler ama yaşamasınlar da” diye adlandırdığı ambargo neticesinde yarım milyondan fazla hasta yeterli sağlık hizmeti alamadığı için hayata gözlerini yumdu. Emperyalist güçlerin verdiği askeri, mali ve diplomatik desteğin şımarttığı Siyonist işgal rejimi, birleşmiş milletler kararlarına uymamakta ve uymayacağını da açıkça ifade etmektedir.
Artık yeter! Bizler Davos’ta, Mavi Marmara’da ve sonrasında yaşanan tüm süreçte şunu net bir şekilde öğrendik; Yeryüzünde bozgunculuk görevini üstlenmiş olan İsrail, hiçbir uyarıyı, kınamayı ve eleştiriyi dinlemedi. İsrail bürokrasinin, siyasetin, istikrarın ve barışın karşısında bir tutum sergiledi. İsrail her zaman kan, gözyaşı ve baruttan beslendi. Milli İrade Platformu ve Memur-Sen konfederasyonu olarak BM güvenlik konseyi ve BM kurulunu, İsrail’e yönelik aldığı kararları uygulamaya, genel uluslararası toplum ile insan hakları kurum ve kuruluşlarını işgalci rejimin saldırılarına karşı harekete geçmeye davet ediyoruz. Uluslararası hukuku ve BM kararlarını hiçe sayan, planlı bir soykırımı sistematik katliamlarla sürdüren siyonist rejiminin, işlediği insanlık suçlarının ve işgalciliğinin hesabı medeni dünya tarafından mutlaka sorulmalıdır. Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılar durmalı, Filistin halkına yönelik işgal acilen kaldırılmalı, çok acil yardım koridoru kurularak temel ihtiyaçlar karşılanmalı, işgalci rejim şiddet ve katliamlara son vermelidir. Filistin halkının soykırıma karşı kendisini savunma hakkı meşrudur ve sorgulanamaz. Bu topraklara barışın gelmesinin, vahşetin bitmesinin, Filistin’in 75 yıllık acısının ve mazlumiyetinin sona ermesinin yegâne yolu Filistin’e saldırıların ve işgalin son bulması ve başkenti Kudüs olan tam bağımsız birleşik bir Filistin devletinin kurulmasıdır. Bizler Balıkesir Erdek Sivil Toplum Kuruluşları olarak, Gazze’de yaşanan vahşet, yıkım ve soykırıma karşı dimdik durmayı, mazlumlara ses vermeyi, zulme karşı sesimizi yükseltmeyi insani bir sorumluluk ve görev addediyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, direnişi selamlıyoruz” dedi. (haber/foto: İ.Şahin-A.Halat)

 


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir