Cuma, Temmuz 19, 2024
ErdekManşet

ENGEL-DER’DEN MUHTEŞEM PROGRAM

Haberi Paylaşmak İçin

ENGEL-DER’DEN MUHTEŞEM PROGRAM

Erdek Engelli ve Engelli Aileleri Dayanışma Derneği tarafından Cumhuriyet Meydanında 21 Mart Down Sendromlular Farkındalık Günü münasebetiyle düzenlenen program beğeniyle izlendi. Programa özel bireylerimiz ve aileleri ile Siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü Erdek’te etkinliklerle kutlandı.
İnsanda bulunan 46 kromozomun yerine bir fazla kromozoma yani 47 kromozoma sahip olan bireylerde down sendromu ortaya çıkmaktadır. 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kutlanması nedeniyle Erdek Engelli ve Engelli Aileleri Dayanışma Derneği bir program düzenledi.

ÖZEL BİREYLERDEN KUTLAMA PROGRAMI…
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Erdek Engelli ve Engelli Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Meliha Söğüt’ün konuşmasıyla devam etti. Söğüt, “Bugün burada önemli bir amaç için bir araya geldik. Bugün, Down Sendromlular Farkındalık Günü’nü kutlamak ve bu özel günü anlamak için buradayız. 2011 yılında tüm dünyada down sendromu hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak, down sendromlu bireylerin ayrımcılığa ve olumsuz tutumlara maruz kalmasını önlemek, erken ve sürekli eğitimin önemine dikkat çekmek ve mevcut çalışma imkanları ile iş sahalarını arttırmak amacıyla, Birleşmiş Milletler 21 Mart’ı, Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü olarak ilan etmiştir. Down Sendromu genetik bir farklılıktır. Sıradan bir insan vücudunda 46 kromozom bulunurken down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21 kromozomları olması nedeni ile 47 olmaktadır. Bu nedenden dolayı her yıl 3. ayın 21. günü Farkındalık Günü olarak kabul edilmiştir. Down Sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, bireyin hayatı boyunca devam eden bir farklılıktır. Erken ve sürekli eğitim ile beraber down sendromlu bireyler arkadaş edinebilir, okula gidebilir, iş edinebilir, hayatları ve gelecekleri için karar verebilirler. Sonuç olarak, down sendromu olan bireylerin güçlü yanlarını tanımak, onları desteklemek, hepimizin sorumluluğudur. Onların farklılıklarını kabul ederek, daha kapsayıcı bir toplum inşa etmek için çaba göstermeye devam etmeliyiz” dedi.
Konuşmanın ardından program, ‘Down Sendromu Marşı’nın söylenmesi ve ritim gösterileriyle sona erdi.
Programa, Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, Cumhur İttifakı Erdek Belediye Başkanı Adayı Turan Gün, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. (haber/foto: İbrahim Şahin)


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir