Pazartesi, Nisan 15, 2024
ErdekManşet

EMEKLİ-SEN MEYDAN’DA

Haberi Paylaşmak İçin

EMEKLİ-SEN MEYDAN’DA

DİSK Emekli-Sen Erdek Temsilciliği Erdek Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklamasında bulundu. DİSK Emekli-Sen Erdek Temsilciliği, emekli maaşların yetersizliği nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklamasında bulundu.

Yapılan açıklamada: “Sarayın istatistik uydurma kurumunun dahi bağımsız araştırma şirketlerinin üzerinde enflasyon oranları açıkladığı bir dönemden geçiyoruz. Dar gelirlilerin gıda enflasyonu ise resmi enflasyonun çok üzerinde seyrediyor, biz emeklilerin gıda enflasyonu yüzde 87.3. olmuşken cumhurbaşkanı şöyle sesleniyor: “En düşüğü on bin lira olan emekli maaşı, ömrünü kendisinin ve ailesinin geçimi için harcamış vatandaşlarımız için yeterli mi? Elbette değil”
Değerli dostlar, ömrümüzü kendimizin ve ailemizin geçimi için harcadığımız doğrudur. Hazine katkılarıyla on bin liraya tamamlanan emekli aylıklarımızın yetersiz olduğu doğrudur. Ancak bu konuda sorumluluk üstlenmesi gerekenler bir kez daha sorumluluktan kaçmakta, emeklileri sırtında küfe olarak görenler, tüm sorunların çözümünü işçinin ve emekçinin daha fazla çalışmasında aramaktadır. Şirketler karlarını katlarken işçilerin payına yoksulluk, saraylar ışıl ışıl parlarken emeklilerin payına sefalet düşüyorsa; ne sosyal devletten ne eşitlikten ne de adaletten ne de yaşamdan söz edilebilir. Tüm bunların sözünün edilmediği yerde barıştan söz etmek mümkün değildir!

“İŞ, EKMEK YOKSA BARIŞ DA YOK”
Değerli dostlar; meclis, emeklilerin bayram ikramiyesini 3 bin lira olarak belirledikten sonra tatile girdi. 16 milyonu aşkın emekli ve hak sahibinin sesine kulaklarını tıkayarak, üç kuruşluk sözde artışa gönül rahatlığıyla el kaldıranlar, gönül rahatlığıyla dinlenmeye çekildiler. And olsun ki emeklilere bir kez daha kuru ekmekten ibaret bayram sofrasını layık gören zihniyet, layık olduğu yerde, tarihin çöplüğünde kalacak. Emeklilerin insan onuruna yakışır bir yasam için sokağa çıktığı her gün ise mücadele tarihine kazınacaktır. Emekliler talep ettikleri. hak ettikleri bayram ikramiyelerine er ya da geç kavuşacaklardır.

“EMEKLİLER SOKAĞA, HESAP SORMAYA”
Dostlar, açlık sınırındaki hiçbir ücret hiçbir maaş ya da aylık, emeklilerin yaşamını idame ettirebilmesinde bir kıstas değildir. İnsanın, sadece beslenme ihtiyacını karşılayarak insan onuruna yakışır bir yaşama kavuşamayacağı açıktır. Bizler, emeklilere ısınmayı, ulaşımı, sağlığı, kültürel ve sosyal ihtiyaçları lüks gören bir zihniyete karşı bir aradayız. Buzdolabımızın boş; her seçim dönemi öncesinde, seçim yatırımı olarak önümüze atılan 3 kuruşluk müjdelere ise karnımızın tok olduğu bilinsin diye buradayız!

“DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ”
Değerli arkadaşlar, bizler,Türkiye,nin kalkınması için yıllarını harcamış emeklileriz.Kimimiz işçiydik,madenlerde, petrol ve kimya endüstrilerinde limanlarda fabrikalardaydık,kimimiz tarlalardaydık emeğimizle geçindik.Bizler o zamanlarda yeri geldiğinde greve, yeri geldiğinde haklarımız için sokaklara çıktık. Bugün de sokaktayız, haklarımız için, yalnızca kendi haklarımız için değil; gençlerin, çocukların, torunlarımızın hakları için sokaklardayız.
Onlar bölerek ayrıştırarak ve nihayet sefalette eşitleyerek yönetmek istiyorlar. Ancak biz emekliler, birleşe birleşe kazanacağımızı biliyor; bizleri ayrıştırmak isteyenlerin karşısında dayanışmayla, inatla, umutla eşit ve adil bir geleceği kuracağımıza inanıyoruz.
Bu bağlamda bir kez daha haykırıyoruz; Emeklileri sefalete, açlığa, yoksulluğa mahkum edenlere oy yok! Gençleri umutsuzluğa, işsizliğe mahkum edenlere, emeklilerden oy yok!

“BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANACAĞIZ”
Dostlar bir kez daha haykırıyoruz; yaşamak için çalışmak zorunda olmadığımız bir emeklilik istiyoruz! En temel tüketim mallarına dahi ulaşmamızın engellendiği; açlık değil ölüm sınırında bir yaşamı kabul etmiyoruz!

Her günümüzün bir yaşam mücadelesi içinde geçmesine neden olan bu kara, köhne düzene karşı ses çıkarıyoruz!
EMEKLİYİZ, HAKLIYIZ, KAZANACAĞIZ.” ifadesi kullanıldı.

 


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir