Perşembe, Mayıs 30, 2024
Gündem

Eğitim-Sen’den ÇEDES Projesine Hayır İmza Kampanyası

Haberi Paylaşmak İçin

Eğitim-Sen’den ÇEDES Projesine Hayır İmza Kampanyası

Eğitim Sen Bandırma Temsilciliği, ÇEDES Protokolü’nün kaldırılması gerektiğine dikkat çekmek amacıyla “ÇEDES’e Hayır!” standı açtı.

Eğitim Sen Bandırma Temsilciliği bir kez daha ÇEDES Protokolü’nün iptali için harekete geçti. Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda “ÇEDES’e Hayır!” standı açan Eğitim Sen Bandırma Temsilciliği, protokolün iptali için imza topladı.
Türkiye’de eğitimin ve toplumsal yaşamın dini kurallara göre biçimlendirilmesine yönelik politika ve uygulamaların bulunduğuna dikkat çeken Eğitim Sen Bandırma Baştemsilcisi Erdal Doğru, “Bu uygulamalar eğitimin bütün kademelerinde ve toplumsal yaşamın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Son olarak Mili Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet işleri Başkanlığı arasında imzalanan ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum’ (ÇEDES) Protokolü ile laik eğitim ve laik yaşam doğrudan hedef haline getirilmiştir. Bizler, aşağıda imzası olanlar, laik eğitim, laik yaşam ve eşit yurttaşlık hakkımızı savunuyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın farklı kurum ve kuruluşlarla yaptığı ÇEDES ve benzeri proje ve protokollerin tümüyle iptal edilmesini talep ediyoruz. Yıllardır bizzat iktidar eliyle hayata geçirilen ve birbirinden ayrı olması gereken eğitim alanı ile inanç alanlarının birbirine karıştırılmasına yönelik her türlü uygulamadan derhal vazgeçilmelidir.” dedi. Açılan stantta yürütülen imza kampanyasına CHP Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Atak ve ilçe yönetimi destek oldu.


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir