Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Siyaset

DEVA’LI DALGIN BANDIRMA DEVLET HASTANESİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Haberi Paylaşmak İçin

DEVA’LI DALGIN BANDIRMA DEVLET HASTANESİNİ GÜNDEME GETİRDİ

DEVA PARTİLİ DALGIN, MEVCUT HASTANENİN KAPASİTE YETERSİZLİĞİ VE DEPREME DAYANIKLILIĞI KONUSUNDAKİ ÇEKİNCELER NEDENİYLE BANDIRMA’YA YENİ BİR HASTANE İNŞA EDİLMESİ TALEBİNİ SAĞLIK BAKANI KOCA’YA SORDU: 2024 BÜTÇESİNDE BU KONUDA NE KADARLIK ÖDENEK AYRILMASI PLANLANMAKTADIR?

DEVA Partisi Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Burak DALGIN, Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde kapasite yetersizliği, ulaşım konusunda yaşanan sıkıntılar ve depreme dayanıklılığına ilişkin çekinceler nedeniyle bölgenin ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olan Bandırma Devlet Hastanesi’ni gündeme getirdi.
DALGIN, 1995 yılında yapımına başlanan Bandırma Devlet Hastanesi’nin, ilçenin 165 bin kişilik nüfusuna ek olarak Erdek, Adalar, Gönen ve Manyas gibi çevre ilçelerden gelen hastalara da hizmet verdiğini belirtti. Bu nedenle, hastanenin mevcut kapasitesinin artık bölgenin ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiğine dikkat çekti. 1999 depreminden önce inşa edilen hastanenin depreme dayanıklılığı konusunda da çekinceler olduğunu belirten DALGIN, ilçe merkezine uzaklığı ve toplu ulaşım sisteminin yetersizliği nedeniyle hastaneye ulaşımın da vatandaşlarımız için büyük bir sorun olduğunu dile getirdi.
Burak DALGIN, bu kapsamda Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA’ya şu soruları yöneltti:
1- Bandırma ve çevre ilçelerin ihtiyacı göz önünde bulundurularak, bölgeye yeni bir hastane inşa edilmesi planlanmakta mıdır? Yakında TBMM’ye sunulacak olan 2024 bütçesinde bu konuda ne kadarlık bir ödenek ayrılması düşünülmektedir?
2- Bandırma Devlet Hastanesi ve çevre ilçelerdeki hastane ve sağlık ocaklarının depreme dayanıklılıkları ve kapasite yeterliliklerine ilişkin bir çalışma yapılmış mıdır? Yapıldıysa, sonuçları nelerdir?
3- Mevcut hastanenin bulunduğu konumun şehir merkezine uzaklığı ve ulaşım sıkıntısı dikkate alındığında; Bandırma şehir merkezinde acil polikliniği ve yoğun talep gören bazı polikliniklerin yer aldığı bir sağlık merkezi kurulması planlanmakta mıdır?


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir