Cumartesi, Haziran 22, 2024
GündemSiyaset

CHP’Lİ SERKAN SARI’DAN BASKİ VE DSİ’YE SERT TEPKİ

Haberi Paylaşmak İçin

CHP’Lİ SERKAN SARI’DAN BASKİ VE DSİ’YE SERT TEPKİ

-DSİ ÇÖKMÜŞ, BASKİ DE BATMIŞ!
-BALIKESİR’İN SUSUZ MAHALLESİ İSYANDA, YÜCEL YILMAZ NEREDE?
-İŞ BİLMEYEN İKTİDAR YÖNETİCİLERİ BALIKESİR’İ YÖNETİMİYOR..
Ayvalık, Burhaniye ve Balıkesir’in bir çok ilçe ve mahallelerinde yaşanan su sorunu gündemdeki yerini korurken, Balıkesir’in kırsal mahallerinde de aylardır çözümlenemeyen su sorunu vatandaşları isyan ettiriyor. CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı Balıkesir’in su sorununa yerinde incelemeler yaparak yetkili kurumları göreve davet ediyor.

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Altıeylül Kozören Mahallesi’ni 8 aydır susuz bırakan Devlet Su İşleri (DSİ) ile BASKİ’ye ateş püskürdü. “Bilgisiz ve ilgisiz ilgililer” olarak nitelendirdiği yetkilileri göreve çağıran CHP’li Serkan Sarı, “Bu ülke yönetilemediği gibi kentimizde yönetilemiyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz; gelin bu hatayı düzeltin, bu tamiratı yapın. Eğer beceremiyorsanız, bilemiyorsanız bize başvurun” diyerek tepki gösterdi.
CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı Altıeylül İlçesi’ne bağlı kırsal Kozören Mahallesinin 8 aydır susuz kalmasına sert tepki gösterdi.
Mahalleye su sağlayacak sondaj kuyusunda incelemelerde bulunan ve mahalle sakinleri ile birlikte burada açıklama yapan CHP’li Serkan Sarı, “Gördük ki Kozörenliler, isyanlarını 8 aydır ne DSİ’ye ne de BASKİ’ye iletebilmişler. DSİ’den onaylı ve ruhsatlı, BASKİ’nin bilgisi dahilinde açılmış, mühendislerin imzasını almış sondaj kuyusunun hali ortada.
Ne yazık ki bütün faturayı, ruhsatı almış olan Ekrem Bilgiç Bey’e çıkarıyor ilgililer! Bilgisiz ve ilgisiz ilgililer!” dedi.

CHP’Lİ SARI, DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ VE BASKİ GENEL MÜDÜRÜNÜ GÖREVE ÇAĞIRDI
Dsİ Bölge Müdürü ile BASKİ Genel Müdürünü göreve davet eden Serkan Sarı, “8 aydan beri susuz bıraktığınız bu mahalle Balıkesir’de üretimin merkezi, tarımın kalbi, bol suyuyla ovayı sulayan mahalledir. Sizler bu köyü mağdur ettiniz!
400-500’e yakın koyun, 500’e yakın keçi, 200-300’e yakın büyükbaş hayvan ve bin dönüme yakın tarım arazisi ne yazık ki sudan mahrum kaldı. Neden? İş bilmeyen, sorun çözemeyen iktidarın yöneticileri yüzünden!

CHP MİLLETVEKİLİ SARI BAŞKAN YILMAZ’A DA SESLENDİ
“Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a sesleniyorum” diyen CHP’li Serkan Sarı, sözlerine şöyle devam etti:
“Ben yaklaşık 3 ay öncesinde BASKİ genel müdürünü aradım, bu konuda çözüm talep ettim. Şahitleri şu an yanımda bulunan mahalleli arkadaşlarımdır. BASKİ Genel Müdürü bizden 1 hafta, 10 günlük süre istedi. ‘Çözeceğim sayın vekilim’ dedi. Görüyoruz ki Kozörenlileri ciddiye almayan yöneticiler, Balıkesir’in milletvekilini de ciddiye almıyorlar. ‘Faturasını gelin ödeyin, parasını verin tamir edelim’ diyorlar. Ruhsat verdikleri kuyunun tamiratını yapmaktan bile acizler.
Çünkü hazinede para yok. Devlet Su İşleri çökmüş, BASKİ batmış! Bu ülke yönetilemediği gibi kentimizde yönetilemiyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz; gelin bu hatayı düzeltin, bu tamiratı yapın. Eğer beceremiyorsanız, bilemiyorsanız bize başvurun. Biz size bu konuyu çözecek mühendisleri, teknik ekipleri önerir bilgisini veririz. Yapamıyorsanız çıkın vatandaşlara açıklayın neden yapamadığınızı!”

“VATANDAŞLAR CEZA İLE TEHDİT EDİLİYOR”
Kozörenliler’in 8 aydır konu hakkında tek bir bilgi dahi alamadığını vurgulayan Serkan Sarı, mahalle sakinlerinin oyalandığını, gelenlerin kazı yapıp üstünü kapattıktan sonra sorunu çözmeden gittiğini belirterek, “Buraya aklı başında, çözüm üretebilecek yetkilileri yollayın. Vatandaşları cezayla tehdit etmeyin! Ruhsat verdiğiniz yerin cezasının faturasını siz ödeyeceksiniz. Kim bu işin altına imzasını attıysa bedelini de onlar ödeyecek. Sondajı yapan mühendisler değil. Size gelip soruyorlar. ‘Nereyi kazalım, nasıl kazalım?’ diye sonrasında ruhsat istiyorlar. Ruhsatın bedelini de vatandaşlarımıza çıkarmaya çalışıyorsunuz. Neymiş? 1’e 5 alırız. Siz tefeci misiniz? Devlet misiniz? Devlet vatandaşa hizmet etmek için vardır. Devlet kurumları, sorunları çözmek için vardır. Devlet Su İşleri, su yönetiminden sorumludur. BASKİ, şehirdeki su yönetiminden sorumludur. İki kurum da ne yazık ki sorunlara çözüm üretememiştir” diye konuştu.

“SU BOŞA AKIYOR”
“Hala bu su boşa akıyor, hala tarlalar susuz ve ekinler kuruyor” diyerek tepki gösteren CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, sorunun çözülmesini istedi. Serkan Sarı, “Yazık değil mi Kozörenlilere? Evlerinde su yok. Meydandaki 150 yıldır akan çeşmeler kurumuş durumda. Tuvaletler susuz kalmış, cami cemaati abdest alamaz hale gelmiş, evdeki vatandaşlar su ihtiyaçlarını tankerle sağlamaya çalışıyorlar. Burası Balıkesir’e 10 kilometre uzaklıktaki bir mahalle, ama susuzluktan kırılıyor! Duyan var mı?
Yok. Dinleyen var mı? Yok. İktidar yetkilileri ya bu sorunu çözün ya da bırakın gidin çözecek olanlar gelsin. 2 – 2.5 milyon TL ceza parası talep ediyorsunuz. Neyi yaptınız da neyi talep ediyorsunuz? Sorumluluğunuzda olan işi artık gelip çözün. Mahallelimize eziyet etmeyi bırakın” dedi.

“ÇİFTÇİM, ÜRETİCİM HAKKINI ALANA KADAR ONLARIN YANINDA OLACAĞIM”
CHP’li Serkan Sarı, Kozören’de su sorunu çözülene kadar Kozörenliler’in yanında olacağını vurguladı. Sarı, “Üretimin yanında olun, çiftçinin yanında olun, hayvancının yanında olun! Verimli topraklarda yaklaşık 1 yıldır üretim durdu.
Eğer bu suyu durduramazsak yakında çevre köylerde susuz kalacak. Yer altı su kaynaklarımız zayi oluyor, sonra da susuzluk yaşıyoruz. ‘Tedbirli olun, suyumuz az kaldı’ diyorlar. Siz önlem almazsanız vatandaş nasıl tedbirli olsun? Elinizi vicdanınıza koyun. Kozörenliler hakkını alana kadar bu işin peşini bırakmayacağız. Sorun çözülmez ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ve Devlet Su İşleri’nin önüne yürüyüş düzenleyeceğiz. Çiftçim, üreticim hakkını alana kadar onların yanında olacağım.”


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir