Cumartesi, Haziran 22, 2024
Siyaset

CHP’Lİ AKIN’DAN 24 TEMMUZ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ MESAJI

Haberi Paylaşmak İçin

CHP’Lİ AKIN’DAN 24 TEMMUZ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ MESAJI

-‘GAZETECİLER VE MEDYA BASKI ALTINDA..’
-‘RTÜK VE BİK BASKI ARAÇLARI OLDU.’
-‘İKTİDAR BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ YOK EDİYOR.’

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü’nde yayımladığı mesajda, tutuklu gazeteciler ile medya üzerinde baskı araçlarına dönüştürülen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Basın İlan Kurumu’na (BİK) dikkat çekti. Akın, “Basının ‘dördüncü kuvvet’ olduğunu içine sindiremeyen iktidar, basın özgürlüğünü yok etmek için elindeki tüm güçleri kullanıyor” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü nedeniyle yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:
“Basında sansürün sona ermesinin yıldönümü olan 24 Temmuz, geçmişte ‘Basın Bayramı’ iken iktidar tarafından medyaya uygulanan kuşatma sonrası maalesef ülkemizde ‘Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü’ oldu. Hukuksuz şekilde cezaevinde tutulan gazetecilerin yanı sıra RTÜK ile BİK, Türkiye’de gerçek anlamda gazetecilik yapılmasını önlemek için baskı araçları haline getirildi. 24 Temmuz 1908’de İkinci Meşrutiyet’in ilanıyla sansürden kurtulan Türk basını, bugün yine 115 yıl önceki istibdat döneminden çok da farkı olmayan koşullar altında kamu görevi yürütmeye çalışıyor. Basının ‘dördüncü kuvvet’ olduğunu içine sindiremeyen iktidar, basın özgürlüğünü yok etmek için elindeki tüm güçleri kullanıyor.

‘OMUZ OMUZA KUTLAYACAĞIZ’
Basın özgürlüğünün türlü yöntemlerle baskı altında tutulduğu, gazetecilerin tutuklanarak cezaevlerine atıldığı koşullarda 24 Temmuz’un ‘bayram’ olarak kutlanabilmesi elbette mümkün değil. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türk basınını 115 yıl geriye götürmek isteyen iktidara karşı mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de sürüyor. Demokrasinin tam anlamıyla yerleştiği, ifade ve basın özgürlüğünün koşulsuz, şartsız kullanılabildiği Türkiye’yi hep birlikte inşa edebileceğimize inanıyoruz. O günler geldiğinde de 24 Temmuz’u ‘Basın Bayramı’ olarak yeniden omuz omuza kutlayacağız.”


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir