Pazar, Haziran 16, 2024
GündemSiyaset

CHP’li AKIN: ‘BİR KİŞİ KONUŞURKEN HERKESİN SUSMASI İSTENİYOR’

Haberi Paylaşmak İçin

CHP’li AKIN: ‘BİR KİŞİ KONUŞURKEN HERKESİN SUSMASI İSTENİYOR’

CHP’Lİ AHMET AKIN’DAN ORTAK AKIL VURGUSU:
-‘TEK ADAM NEDENİYLE ÜLKE SIKINTILI HALDE
CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun (TKKP) 29. Genel Kurul Toplantısı’nda, Türkiye’nin ortak akılla yönetilmesini hayal ettiğini belirterek, “Tek adam rejimi nedeniyle ülkemiz çok sıkıntılı bir hale geldi. Bir kişinin konuşup herkesin susturulmak istendiği bu sistemden ortak akılla kurtulabiliriz. Kent konseyleri bu noktada çok önemli. Herkesin söz hakkının olduğu bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Balıkesir Bandırma’da gerçekleştirilen TKKP’nin Genel Kurul Toplantısı’na katıldı.
Etkinliğin açılışında konuşan Akın, “Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimizde vatandaşa dokunan, yerel yönetimlerle vatandaşları ortaklaştıran projelerden güç alacağımıza inanıyorum. Geçmişten beri bir hayalim var. Türkiye’nin her yerinde mahalle meclisleri olmasını hayal ettim. Dünyanın farklı yerlerinde bunun örnekleri inceledim. İdeolojisi olmayan, devletin korkmadığı mahalle meclislerinin kurulabileceğini düşünüyorum. En ücra mahalledeki vatandaşımız da ihtiyacını, isteğini, özgürce dile getirebilmeli, idarecilere önerebilmeli ve sesini duyurabilmeli” dedi.

‘BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ’
CHP’li Akın, 31 Mart 2024 yerel seçimlerine 246 gün kaldığını anımsatarak şunları dile getirdi:
“Biz çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Geçmiş dönemde kent konseylerinde yapılan tüm çalışmaları inceliyoruz. Çalışmalarımız 3 ana grup ekseninde sürüyor. Birincisi, akademiden uzman hocalarımızla birlikte seçimin yol haritasını hazırladık. Buradaki çalışma akademik anlamda yürüyor. Bir de yerel yönetimlerde kıymetli bilgilere sahip deneyimli belediye başkanlarımızın tecrübelerinden faydalandığımız bir çalışma grubumuz var. Üçüncü ve en önemli ayak ise kent konseyleri olacak.
Konseylerin hazırlayacağı, önereceği projeler yerel yönetimler stratejimize yön verecek. Bizler ülkemizin hep ortak akılla yönetilmesini hayal ettik. Tek adam rejimi nedeniyle ülkemiz çok sıkıntılı bir hale geldi. Bir kişinin konuşup herkesin susturulmak istendiği bu sistemden ortak akılla kurtulabiliriz. Kent konseyleri bu noktada çok önemli. Ortak aklı egemen kılan ve herkesin söz hakkının olduğu bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz.”

‘ŞEFFAFLIK VE ORTAK AKIL’
CHP’li belediyelerin tüm engellemelere karşın başarılı çalışmalara imza attığına işaret eden CHP’li Akın, şöyle devam etti:
“253 belediyemizde her türlü baskıya ve sıkıntıya rağmen başkanlarımız çok önemli işler çıkardı. Pandemide, ekonomik krizde, depremde önemli çalışmalar yaptılar, vatandaşlarımıza dokundular. Aynı zamanda buradan belediye başkanlarımıza bir talimat göndermiş olayım. Tüm başkanlarımız kent konseyleri ile eşgüdüm halinde çalışmalı.
Çünkü kent konseyleri sivil toplumun tüm unsurlarının bir arada yer aldığı, her rengin temsil edildiği çok önemli yapılar. Hafta başında belediye başkanlarımıza bir yazı gönderip kent konseyleri ile birlikte yaptıkları ortak çalışmaları raporlamalarını isteyeceğiz. Bugüne dek gerçekleştirilen projeleri tek tek inceleyeceğiz. Genel başkanımızın selamını iletiyorum.
31 Mart’tan sonra daha şeffaf ve yerelde ortak akılla yönetilen bir Türkiye’de buluşmak üzere. Bizler mücadelemizi sürdürüyoruz. Umutsuz değiliz, başaracağız.”

44 KONSEY BİR ARADA
Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, TKKB Dönem Başkanlığı’nı Adana Kent Konseyi Başkanı Haşmet Biçer’den devraldığı toplantıya CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun ve Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık’ın yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından gelen 44 kent konseyi başkanı katıldı.


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir