Çarşamba, Haziran 12, 2024
Gündem

Canbey: ‘Kurtuluş kıvılcımı Balıkesir’de yakılmıştır’

Haberi Paylaşmak İçin

Canbey: ‘Kurtuluş kıvılcımı Balıkesir’de yakılmıştır’

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey, Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

AK Parti Balıkesir Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Başkanvekili Dr. Mustafa Canbey, Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
Milletvekili Canbey, mesajında şu ifadelere yer verdi; “Kuva-yi Milliye Şehri Balıkesir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü kutlu olsun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan milli mücadeleye; kadın, erkek, genç, yaşlı, çoluk, çocuk demeden destek veren Balıkesir’imiz milli mücadelenin öncü şehirlerinden biri olmuştur. Düşman orduları, her parçası kanla sulanmış Anadolu topraklarında, 1. Dünya Savaşı’nın ardından imzalanan ağır antlaşmaları bahane gösterilerek 1919’da işgal girişimine başlamış ve Yunanlılar 30 Haziran 1920’de Balıkesir’i işgal altına almıştır. İşgal haberinin şehirde duyulmasının ardından Kuva-yi Milliye Hareketi Balıkesir’de adeta vücut bulmuş, Okuma Yurdu ve Alaca Mescit toplantıları ile teşkilatlanan kahraman Balıkesir halkımız, işgale karşı direnişe başlamıştır. Bu toplantılar ile düşünce safhası oluşan Kuva-yi Milliye Hareketi, devamında düzenlenen 5 kongre ile olgunlaşmış, ardından topyekûn mücadeleye girişilmiş ve vatan sahipsiz bırakılmamıştır. Kahraman Balıkesir halkı böylesine zor zamanlarda, zulme ve ülkemizi parçalamak isteyen düşmanlara tarihi bir ders vererek Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında en büyük rolü oynayan şehirlerden biri olmuştur. Milli Mücadelede ilk kurşunların atıldığı kahraman şehrimiz Kuva-yi Milliye’nin başkenti olarak adını tarihe yazdırmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki kahraman askerlerimiz, Yunanlılara karşı peş peşe elde ettikleri zaferlerle Yunanlıların Sevr’i Türklere kabul ettirme hayallerini sona erdirmiştir. Böylesine kahramanca mücadeleler neticesinde 6 Eylül 1922‘de düşman askerleri şehrimizden def edilmiştir.
Bu inanç ve aşkla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Yüzyılı hedeflerimiz doğrultusunda yılmadan, yorulmadan Balıkesir’imiz ve ülkemiz için çalışıyoruz. Mazisi kahramanlıklarla dolu aziz milletimiz; geçmişten aldığı güç ve birikim sayesinde geleceğe emin adımlarla yürürken, geçmişten çıkardığı derslerle de bu yolda attığı adımları sağlamlaştırmaktadır.
Bu düşüncelerle, çok zor şartlarda büyük bir kahramanlık destanı yazarak, bağımsızlığımız için kahramanca mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılını kutluyor, kahraman Balıkesirli hemşehrilerime yürekten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir