Pazar, Haziran 16, 2024
Gündem

ÇALIŞMA BAKANI EKONOMİK KRİZ ORTAMINDAN BİHABER

Haberi Paylaşmak İçin

ÇALIŞMA BAKANI EKONOMİK KRİZ ORTAMINDAN BİHABER

CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİ SERKAN SARI’DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI..

ENFLASYON GELİŞMELERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI..
CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a tepki gösterdi.

CHP’li Sarı, “Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan’ı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamında çalışan emekçilerimizin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak ücret belirlenmesini ve bu ücretin de enflasyon koşullarında yılda en az iki defa enflasyon gelişmeleri göz önünde bulundurularak daha sıklıkla güncellenecek bir takvim açıklamalarını kendilerinden bekliyoruz” dedi.
Bakan Işıkhan’ın, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) bir otelde düzenlenen “Ortak Yarınlar Programı” ödül töreninde, 11 Aralık’ta, 2024 yılı asgari ücret seviyesini belirlemek üzere komisyon toplantılarına başlayacaklarını hatırlatarak yaptığı “Her zaman olduğu gibi bu süreci işçi ve işveren temsilcilerimizle birlikte uzlaşma ve mutabakat anlayışıyla hassasiyetle yürüteceğiz. Şartlar ne olursa olsun geleceğin güçlü, müreffeh Türkiye’sini birlikte inşa edeceğimize inanıyorum” açıklamasına CHP’li Serkan Sarı’dan tepki geldi. “Bakan Işıkhan ülkenin içinde bulunmuş olduğu ekonomik kriz ortamından bihaber” diyen CHP’li Sarı şöyle devam etti:

“ÇALIŞANLARIN YÜZDE 20 Sİ ASGARİ ÜCRET ALTINDA ÜCRET ALIYOR”
“Asgari ücretlerin heyecanla beklediği bu toplantıda görünen o ki, AKP’nin Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan ne yazık ki ülkenin içinde bulunmuş olduğu ekonomik kriz ortamından bihaber. Bugün markete gittiğinizde yumurtanın tanesi 7 lira, peynirin kilosu 300 lira olmuş durumda, kıymanın kilosu 400 lira. Kira son bir yıl içerisinde neredeyse %300’e varan artışlarla zaten 6 ay önce yapılmış olan asgari ücret bugün erimiş bitmiş tükenmiş durumda. Ülkenin içinde bulunmuş olduğu ekonomik kriz ortamını göremeyen, enflasyonla mücadele edemeyen AKP iktidarı ne yazık ki yapılacak asgari ücret zammının da 3-4 ay içerisinde eriyeceğini de öngöremiyor. Bugün yoksulluk sınırı 44 bin lirayı bulmuş durumda. Her iki çalışandan bir tanesi asgari ücretle çalışıyor, çalışanların %20’si asgari ücretin altında bile düşük bir ücretle çalışmak zorunda bırakılıyor. Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan’ı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamında çalışan emekçilerimizin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak ücret belirlenmesini ve bu ücretin de enflasyon koşullarında yılda en az iki defa enflasyon gelişmeleri göz önünde bulundurularak daha sıklıkla güncellenecek bir takvim açıklamalarını kendilerinden bekliyoruz.”


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir