Perşembe, Haziran 20, 2024
Gündem

BGC’DEN 10 OCAK KUTLAMASI

Haberi Paylaşmak İçin

BGC’DEN 10 OCAK KUTLAMASI

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Dayanışma Günü dolayısıyla Öğretmenevi’nde etkinlik düzenledi. Her sene geleneksel olarak düzenlenen etkinlikte bu yıl gazetecilik mesleğine uzun yıllardır hizmet eden cemiyet üyeleriyle, belediye basın biriminde görevliyken ilçelerini Türkiye’ye duyuran çalışanlara şilt takdim edildi.

Balıkesir protokolünün de katıldığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Dayanışma Günü etkinliğinde uzun yıllar Balıkesir Valiliği bünyesinde Basın Müdürü olarak görev yapan İzzet Yıldırım ile birlikte meslek büyükleri Macit Ermiş, Sıtkı Şeremetli, Ahmet İmren, Cengiz Güner, Murat Tozan ve Erdem Özcan’a şilt takdim edildi. Etkinlikte ayrıca Edremit Belediyesi Basın Biriminden Öğüt Çelik’e, Sındırgı Belediyesi Basın Biriminden Murat Seyman’a, Dursunbey Belediyesi Basın Biriminden Hüdayi Demirhan’a ve Kepsut Belediyesi Basın Biriminden de Erkan Yıldız’a başarı belgeleri verildi.
Öğretmenevi’ndeki etkinliğe Vali Vekili Mustafa Çek, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Milletvekilleri Mustafa Canbey, Serkan Sarı ve Ali Taylan Öztaylan, Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Akın, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Nurettin Alkan, İl Emniyet Müdürü Hasan Yiğit, Basın İlan Kurumu İl Müdürü Halil İbrahim Parlak, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Çetin, BESOB Başkanvekili Rıza Tekin, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, AK Parti İl Başkanı Mehmet Aydemir, CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, MHP İl Başkanı Niyazi Tunç ve Büyükşehir Belediyesi Basın Daire Başkanı Taner Korkmaz katıldı.

CEMİYETBAŞKANI RAMAZAN DEMİR: “MESLEĞİNİZİ KİMSEYLE PAYLAŞMAYIN”
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir’in günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla başlayan etkinlikte daha sonra protokol üyeleri söz aldı.
Cemiyet Başkanı Ramazan Demir konuşmasında meslektaşlarına seslenerek gazeteciliğin başka meslek mensuplarıyla paylaşılmayacak kadar kıymetli olduğuna vurgu yaptı.
Demir, “Kimlik bir insanın adıdır, o insana seslenme sözüdür, insanın kişiliği, düşüncesi ve etiketidir… Bizim kimliğimiz, etiketimiz ‘Gazeteci’ Bizler kamuoyunu bilgilendirmek, kamuoyunun çıkarını gözetmek, ülke menfaatlerini takip ederek kamuoyunun bilgisine sunmak, aydınlık, huzurlu, mutlu bir ülke için çalışmak üzere yemin etmiş fikir işçileriyiz…
Bizler gecesini gündüzüne katan, evine işyerinden daha az uğrayan, kendini, ailesini ihmal eden insanlarız… Bizler fotoğraf makinasını canı pahasına korumakla yükümlü, canı makinasından sonra gelen, yaptığı haberi namusu olarak gören emek ve fikir işçileriyiz… Silah çekene deklanşör basan, tekme tokat saldırana mikrofon uzatan, herkese göre “ÖTEKİ” olan farklı düşüncelerin cezasını en çok çeken doğruyu yazmak zorunda olan, herkesin anlayacağı dilde ne İsa’ya ne Musa’ya yaranabilen mesleğin mensuplarıyız biz. En büyük silahı kalem olan ve bu yüzden en çok susmak zorunda kalan, fikir işçileriyiz… İster alaylı olsun, ister mektepli çilesi de aynı, sefası da… Yükü de aynı hükmü de. Zaman ve mekan fark etmeksizin çalışan, hayatın içinden her türlü gelişmeyi aktarmak için gecesi gündüzü belli olmayan, bir fotoğraf karesi için en doğru anı beklemekten bıkmayan bir satır haberle birçok hayata umut olduğunda dünyanın en mutlu insanı olan haberci kardeşlerim biliyoruz ki, mesleğimiz zor ama bir o kadar da özel ve keyiflidir. Bir kardeşiniz olarak sizlerden ricam, bu özel ve keyifli mesleğinize sahip çıkın. Avukatı, doktoru, mühendisi veya bir başkası sizinle mesleğini paylaşmıyorsa, herkesin yapabileceği bir iş olmayan gazeteciliği/haberciliği lütfen başkalarıyla paylaşmayın!” diye konuştu.

“HAKİKATİ ARAYANLAR İÇİN GAZETECİLİK BİTMEZ”
Cemiyet Başkanı Ramazan Demir medya sektörünün gün geçtikçe dijitalleştiğine de dikkat çekerek, “Elbet birçok sıkıntımız, sorunumuz var. Ancak bunların hiçbirini de aşılamaz görmüyoruz. Kesinlikle karamsar değiliz. Yarınlara umutsuz bakmıyoruz. Ben sadece şu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Her şeyin dijitalleştiği ve teknolojik mecralara evrildiği bir dönemde, insanı sosyal çevresi ile hala merkezde tutan, sahiciliğin yıkılmayacak son kalesi hiç şüphesiz, meslek ahlakıyla ülke çıkarlarından taviz vermeden hakikati arayan, savunan, yazan gazete ve gazeteciler olacaktır. Her ne kadar gazetecilik gerçekleştiği mecralar anlamında ışık hızıyla bir değişimi, dönüşümü yaşıyor olsa da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gazeteciler; gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır” sözü güncelliğini korumaktadır. Sizler “sosyal medya icat oldu, gazetecilik bitti” diyenlere itibar etmeyin. Hakikati arayanlar için gazetecilik asla bitmez, tükenmez, ölmez! Siz yeter ki güvenilir içerik üretin. Yazılı basın da asla yok olmayacak. İnternet ile yazılı basın birbirine rakip değil. Haber dediğimiz şey ciddi bir iş. Gazete ve gazeteciler kaynak güvenilirliğini ellerinde tuttukları sürece vatandaş yine onu tercih edecek. Sosyal medyadaki paylaşımlar kimilerine keyifli gelebilir ama haber kaynağının güvenirliliği önceliklidir her daim. Sonuçta; dedikodu yerine haber üreten işsiz kalmaz” ifadelerini kullandı.

“GAZETECİYLE OLMAYANLARI BİRBİRİNDEN AYIRIN”
Başta yerel yöneticiler olmak üzere bürokratlara da seslenen Cemiyet Başkanı Ramazan Demir, gerçek gazetecilerin hak ettiği değeri alması gerektiğini kaydetti.
Demir, “Bizler, sosyal medyayı kişilik haklarına saldırı aracına dönüştüren şarlatanlarla gazetecilerin ülkesiyle toplumun değerlerine yabancı provokatörler ile hakikat temsilcilerinin ayırt edilmesini istiyoruz. Yönetim kademelerindeki herkesten bu ilkeli duruşu bekliyoruz. Sorumlu ve ahlaklı yayıncılığı herkesten daha fazla isteyen, savunan gazetecilerden başkası değildir. Hak ve Hakikatin peşindeysek eğer işini iyi yaparak tarihe notlar düşen hakiki gazetecilere sahip çıkmaktan başka seçenek yoktur şehir insanının önünde. Unutulmamalı ki, siyasetçiyi, bürokratı, iş insanını ve yerel yöneticileri adeta canından bezdiren bugünkü tablonun sorumlusu kesinlikle gazeteciler değildir. Gazeteciyle şarlatanı ayırt edemeyecek kadar kendilerinden şüphesi olanlardır. Doğrunun yalanla, iftiranın kumpasla, çarpıtmanın kötü niyetle, sinsiliğin çıkarcılıkla karıştığı sosyal medya mecralarını kullanarak itibar suikastı yapanlara ‘gazeteci’ muamelesi yapılması, ilkeli gazetecilerin yok sayılmaya çalışılması gücümüze gidiyor, mesleğimizin onuruna dokunuyor. Bazı çevrelerin gazeteci dediklerine, mesleğin mensuplarını olan bizler şarlatan ve pespayeler diyoruz. Varlıkları tamamen sizin alakanıza dayalı 3-5 trolün bilinçli şekilde yazdığı her provokatif paylaşıma inanılmaz bir önem atfedip kanaat önderi gibi davranılması sağlıklı bir yaklaşım değildir. Bu kişiler, dikkate almanız karşılığında etkili hale gelip her kesimden insanı terörize etmeye başladığında da bunları başımıza kim musallat etti diye şikayet ediliyor. Yapmayın bunu lütfen” dedi.

“BASIN MESLEK YASASI MUTLAKA ÇIKMALI”
Her önüne gelen kişinin gazetecilik yapmaması ve gazete açmaması için Basın Meslek Yasası’nın mutlaka çıkması gerektiğini etkinliğe katılan milletvekillerine ileten Cemiyet Başkanı Ramazan Demir, “Aramızda değerli vekillerimiz var, Kendilerinden gazetecilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesini ve gazetecilik mesleğini kimlerin yapabileceğini düzenleyen Basın Meslek Yasası’nın ivedikle ele alınarak yasalaştırılması talebimizi yeniliyoruz. Hemen her iş kolunda düzenleyici yasalar varken, basın sektöründe böyle bir yasa bulunmuyor. Dileyen herkes, eğitimine ve bilgi birikimine bakılmaksızın “gazeteciyim” diye sokakta dolaşıyor! Bu durum, ülkemizde basın mesleğini her türlü istismara açık hale getirdi!. En üzücü olanıysa gazetecilik/habercilik, tehdit ve şantaj aracı olarak kullanılıyor. Ne yazık ki bu tür insanları basın mesleğinden uzaklaştıracak herhangi bir yasal düzenlemeye sahip değiliz. Bu durumu ortadan kaldırmak için, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen “Gazetecilik Meslek Yasası” teknolojik gelişmeler de göz önüne alınıp çıkarılmalı” diye konuştu.

VALİ VEKİLİ MUSTAFA ÇEK: “RAHMETLE ANIYORUM”
Kahvaltı programında konuşma yapan Vali Yardımcısı Mustafa Çek, “Başta ülkemizde olmak üzere dünyada görevi başında hayatını kaybeden tüm gazetecileri rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Bu program vesilesiyle bizi bir araya getiren Gazeteciler Cemiyeti’ne teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN YILMAZ’DAN GAZETECİLERE KONUT MÜJDESİ
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Basın her geçen gün güçleniyor. Dijital dünya iyi amaçlar için kullanıldığında çok yararlı. Halkı doğruya yaklaştırmak için gazetecilik oldukça önemlidir. Biz Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak 2019’da devraldığımız belediyeyi şu anda çok daha güçlü, 5 milyarlık yatırımı 100 milyara çıkarmış olarak mutluyuz. Allah nasip eder 31 Mart seçimlerinden sonra aynı yönetim devam ederse gazetecilerimize bir taahhüdümüz var. Kentsel dönüşüm projelerinden yararlanarak şehrin farklı noktalarında önce memurlara olmak üzere lojman şeklinde ve satın alabilecekleri evler yapacağız. Hazırlıklarımızı tamamladık. Dirençli şehir yapmak için 20 ilçemizde çalışmalara başlıyoruz. Her şeyi hazır olan bu konut projelerimizi dirençli bir şekilde oluşturacağız. İsteyen gazetecilerimize, onların da finansını karşılayabilecekleri şekilde konut arzını sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

SARI: “VERDİĞİNİZ MÜCADELE ÇOK KIYMETLİ”
Gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, “Hep birlikte olmak bizler için çok kıymetli. Ülkemizde yaşadığımız bu dönemde yaptığınız bu mücadele çok kıymetli. Hasan Tahsin’in ilk kurşunu sıktığı o cesaretle çalışmasını yapan tüm gazetecileri tebrik ederim. Bu bir yürek işidir. Zor koşullar altında çalıştığınızı biliyoruz” dedi.

ÖZTAYLAN: “TALEPLERİNİZİ ANKARA’DA DİLE GETİRİYORUZ”
Gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Taylan Öztaylan, “Gazetecilerimizin en sağlıklı şekilde çalışması bizim en büyük görevi. Sizlerin bizden taleplerinizi en doğru şekilde giderilmesi için çalışıyoruz. Gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.

CANBEY: “TÜRKİYE’DE EN FAZLA GAZETENİN OLDUĞU ŞEHİRLERDENİZ”
AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey,“Biz gazeteler var olsun, yoluna devam etsin istiyoruz. Gazetecilerin sayısı her geçen gün artıyor. Gazetecilik çeşitleniyor ve farklı mecralara kayıyor. Bazıları dijital mecralara da kayıyorlar. Orada yayınlarını yapmaya devam ediyorlar. İfade özgürlüğü gazeteciliğin olmazsa olmazıdır. Biz AK Parti olarak bunu çok önemsiyoruz. Basın İlan fiyatlarına yüzde 100 zam yapıldı. Bu gazeteciliğe sahip çıkılması için yapılıyor. Türkiye’de en fazla gazetenin olduğu şehirlerden bir tanesiyiz. Biz bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz. Lütfen etik meslek değerlerine dikkat edelim. Dürüst habercilik için çalışalım” dedi.


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir