Cuma, Temmuz 19, 2024
GündemManşetSiyaset

BAŞKAN YILMAZ’IN İHALE VERDİĞİ YETKİSİZ FİRMAYA BAKANLIK DENETİMİ

Haberi Paylaşmak İçin

BAŞKAN YILMAZ’IN İHALE VERDİĞİ YETKİSİZ FİRMAYA BAKANLIK DENETİMİ

-CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİ SERKAN SARI ORTAYA ÇIKARDI, BAKANLIK DENETİME ALDI.
-CHP’Lİ SARI: “MİLLETİN PARASINI GEZEREK HARCAYANLARIN HESAP VERMESİNİ BEKLİYORUM.”

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in tasarruf genelgesine rağmen yetkisiz acentaya verdiği “Balkan Ülkeleri
Gezisi” ihalesi hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın denetim yapılması için işlemelere başladığını bildirdi.

CHP’li Serkan Sarı’nın ortaya çıkardığı 3 milyon TL üzerindeki Balıkesir Büyükşehir Belediye ihalesini alan yetkisiz turizm acentası hakkında Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın denetimi sonucu 1618 Sayılı kanun kapsamında idari para cezası ve ya belge iptali cezası verilebilecek.
CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı’nın ortaya çıkardığı “Balkan Ülkeleri Gezisi” ihalesindeki skandal ile ilgili, Turizm ve Kültür Bakanlığı yurtdışı gezi düzenlemeye yetkili olmayan acentanın denetlenmesi amacıyla gerekli işlemlere başladığı bildirildi.
CHP’li Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin “Balkan Ülkeleri Gezisi” Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “C Grubu” belgeli acentalar listesinde yer alan acentaya 3 milyon TL üzerinde bir bedelle ihale verdiğini ortaya çıkarmış, konuyu Meclis gündemine taşımıştı.

YÜCEL YILMAZ’DAN ÜST ÜSTE İHALE ALAN YANDAŞ ACENTANIN YURTDIŞI SEYAHAT YETKİ BELGESİ YOK
Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy, CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı’nın soru önergesine verdiği yanıtta, “Zağnos Turizm Seyahat Acentasının, Bakanlığımızdan C grubu seyahat acentası işletme belgesi mevcuttur” denilerek acentanın yurtdışı seyahat düzenleme yetkisi olmadığını doğruladı. Acenta, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İşletme Belgeli Acentalar Listesi’nde “C Grubu” acenta olarak kayıtlı görünüyor. C grubu seyahat acentaları, yalnız Türk vatandaşı için yurt içi turları tanıtabiliyor, üretip, pazarlıyor veya satabiliyor. 2 yıldır üst üste Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Balkan Ülkeleri Gezisi ihalesini alan firmanın A grubu acenta yetki belgesi olmadığı için yurt dışına gezi düzenlemesi mümkün görünmüyor.

“GÖNÜL BELEDİYECELİĞİ YAPACAĞIZ DİYENLER KENDİ GÖNÜLLERİNİ HOŞ TUTYOR”
CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, vatandaş yoksullukla boğuşurken, AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinin milletin parasıyla tüm kurum ve kuruluşların tasarruf etmesi gereken bir dönemde yurt dışı gezisi düzenlediğini söyledi. CHP’li Sarı, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl Kasım ayında 719 bin 250 TL karşılığında pazarlık usulü ile yandaşlarına ait Zağnos Turizm Seyahat Acentası’na ihale ettiği ‘Balkan Ülkeleri Gezisi’ni bu yıl 4 Ağustos’ta yine aynı firmaya 3 milyon 281 bin 350 TL’ye ihale etti. Ekonomik soykırımı önlenemez hale getiren politikaları yüzünden vatandaşların yoksulluğa sürükleyen AKP’nin Balıkesir’deki yerel yöneticileri içi ‘boş gezilerle’ günlerini gün ettiler. Balıkesir’in çözüm bekleyen sorunlarını çözmesi gerekenler, ülke ülke gezdiler. ‘Kamu tasarrufu’ diye milletin her türlü ihtiyacından kısanlar, kendilerinin yurtdışı gezilerine milyonlarca lira akıtıyorlar. ‘Gönül belediyeciliği yapacağız” diyerek Balıkesirlilerin oylarıyla diye Büyükşehir Belediyesi yönetimine gelenler Balıkesirlinin değil kendi gönüllerini hoş tutuyor” diye konuştu.

“İSRAFA SESLERİ ÇIKMIYOR”
CHP’li Serkan Sarı; “AKP’li anlayışın tıpkı ülkeyi yönetemediği gibi Balıkesir’i de yönetemediklerini söylediğimizde kendilerine çeki düzen verecekleri yerde iftira ve yalana sarılanlar, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Balıkesirlinin, milletinin parasını nasıl har vurup harman savurduğuna seslerini çıkaramıyorlar. 3 Milyon lirayı aşan bu israfın, milletin parasını gezerek tozarak harcayanların hesap vermesini bekliyorum” diye konuştu.

“BALKAN GEZİSİ NEDEN İPTAL EDİLMEDİ?”
CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Balkan Ülkeleri Gezisi ihale ilanını tasarruf genelgesi yayımlandıktan sonra 7 Temmuz’da verdiğini, 4 Ağustos 2023’te sonuçlandırılan ihalenin sözleşmesinin 15 Ağustos 2023 tarihinde imzalandığını hatırlattı. Balkan Ülkeleri Gezisi’nin ikinci kez düzenlendiğini ve ihale bedelinin geçen yıla göre 4,5 kat arttığı vurgulayan Serkan Sarı şunları söyledi:

“BU İSRAF DÜZENİ SONA ERECEK”
“İhale, 3 milyon 281 bin 350 TL’ye geçen yıl verilen ve tek teklifi sunan aynı firmaya yani yandaş olduğu anlaşılan firmaya ihale bedelindeki 4,5 kat artışla veriliyor. Büyükşehir Belediyesi kasasından 4,5 kat fazlasıyla milyonlarca lira verilip gezi düzenleyenler milletin ekonomik soykırımda ne yediğini ne içtiğini nasıl geçindiğini hiç mi düşünmezler? Balkan gezisi neden iptal edilmedi? Üstelik ortada iktidarın tasarruf genelgesi olmasına rağmen kuruşu kuruşuna 3 milyon 281 bin 350 TL bir gezi için harcandı. Bu para neden Balıkesirlinin kanayan yaraya dönüşmüş sorunlarından birini çözmek için kullanılmadı? Çok mu elzemdi Balkan ülkelerine gitmek? Büyükşehir Belediye Başkanı kendi bakanını takmıyor. Genelgesini hiçe sayıyor. Diğer taraftan da Başkan Yücel Yılmaz’ın ihale verdiği acenta Turizm Bakanı tarafında denetime alınıyor.”


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir