Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Gündem

BAŞKAN TOSUN MAHALLE BULUŞMALARI İÇİN EDİNCİK’te

Haberi Paylaşmak İçin

BAŞKAN TOSUN MAHALLE BULUŞMALARI İÇİN EDİNCİK’te

Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun “Mahalle Buluşmaları” kapsamında Edincik Mahallesi’nde mahalle sakinleriyle bir araya geldi.

Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Senin şehrin, senin mahallen” sloganıyla başlattığı ve 18 mahallede 14 Ekim tarihine kadar devam edecek olan halk buluşmalarının yedincisi, Edincik’in düşman işgalinden kurtuluş günü olan 18 Eylül’de Edincik Mahallesi sakinleriyle Edincik Meydanı’nda gerçekleşti.

Edincik Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, birim amirleriyle birlikte yerel yönetim olarak Edincik Mahallesi’nde yapılan çalışmalar hakkında mahalle sakinlerini bilgilendirdi. Ardından Başkan Tosun, mahalle sakinlerinden aldığı talep ve önerilerini dinledi.

Edincik Meydan’da gerçekleştirilen mahalle buluşmasına Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, başkan yardımcıları Aydın Yağar ve İsmail Ay, belediye meclis üyesi Abdullah Erbay, birim amirleri, Edincik Mahalle Muhtarı Kamil Eryılmaz, CHP Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Atak ve vatandaşlar katıldı.

Mahalle sakinleri, Edincik Mahallesi’nde yapılan kaldırım, asfalt ve yol çalışmaları, çevre düzenlemesi, otobüs seferlerinde ring yapılması, park ve bahçelerin artırılması, zeytin sineği ile mücadele, tarihi yapıların restore edilmesi, eski belediye binasının restore edilmesi, su sorununun çözülmesi, umumi wc gibi istek ve taleplerini dile getirdiler.

Su Sorunu Çözülüyor
Marmarabirlik’e bağlı Edincik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet Özçakır, “Edincik’imizde çok kaliteli su zeytini bulunmaktadır.

Edincik olarak zeytinin kendisi ve yağı için coğrafi işaret almak için ilgili başvurularımızı yapmış bulunuyoruz. Bunun öncülüğünü de Bandırma Ticaret Odası yürütmektedir. Edincik’te en büyük sorunumuz su. Zeytinlerimizi zeytin sineklerinden korumak için yeterli kaynak suyumuz yok. Arazilerimiz oldukça geniştir.

Yakın zamanda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 2 adet derin su kuyusu vurdu. 12 bölgeye etüt çalışması yaptık. Bandırma Belediyesi olarak 2 kuyu daha talebimiz olacak, çünkü 12 bin dönüm arazinin üzerinde zeytin ağaçları bulunmaktadır. Elimizdeki mevcut su kuyuları yetersiz gelmektedir. Bölgede her geçen yıl kuraklık baş göstermektedir. Eğer buradan 2 adet su kuyusu için söz verirseniz, Edincik halkı çok mutlu olacaktır” dedi.

Küresel ısınma ile birlikte değişen iklim koşullarında zorluk çeken zeytin ağaçlarının su sorunu çözülüyor. Edincik halkının taleplerini dinleyen Başkan Tosun, 2 adet su kuyusu açılması için gerekli talimatı verdi.
Bandırma Belediyesi bünyesinde ilk kez gerçekleşen “Mahalle Buluşmaları”nda, vatandaşların sorunlarını, şikayetlerini ve isteklerini daire amirleri tek tek not aldılar. Başkan Tosun, sorunlarla tek tek ilgileneceğini ifade etti.

1 Eylül’de başlayan “Mahalle Buluşmaları”, 14 Ekim’de Ayyıldız Mahallesi’nde yapılacak buluşma ile son bulacak. Ardından kırsal mahallelerde de “Mahalle Buluşmaları” programının düşünüldüğü ifade edildi./haber merkezi


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir