Perşembe, Temmuz 18, 2024
Gündem

BANDIRMA’DA ANGUS KOKUSUNA TEPKİ

Haberi Paylaşmak İçin

BANDIRMA’DA ANGUS KOKUSUNA TEPKİ

Bandırma Çelebi limanına getirilen angusların ilçede yarattığı kötü koku ve toz solumu için sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri basın açıklaması yaptı.

Bandırma Çelebi Limanı’na yıl içinde 100 bin canlı angusun gelmesi ile birlikte yarattığı büyük koku İlçe halkını rahatsız ediyor. Bandırma Demokrasi Platformu, “Bandırma susma sağlığına sahip çık.” Bandırma halkı adına eylem kararı alan, Bandırma Demokrasi Platformu, Bandırma Çelebi Limanı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.
Basın açıklamasına, CHP Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Atak, DİSK Emekli-Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, Eğitim-Sen Bandırma Temsilcisi Erdal Doğru ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşların katıldığı eylemde basın açıklamasını dönem sözcüsü Recep Gökdeniz okudu.
Limanın özelleştirilmesinin ardından limanda yürütülen faaliyetlerin denetiminin yapılamaz duruma geldiğini belirten Bandırma Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Recep Gökdeniz, “Kentimizde, önü alınmayan sanayileşme ile artan ticari faaliyetler, biz Bandırma halkını yok sayarak sürdürülüyor. Halk sağlığının yerine, şirketlerin karları, kasalarını doldurdukları paralar konuluyor. Pek çok kamu işletmesinde olduğu gibi, halkın kamusal varlıkları zarar ettirilerek, gerekli donanımdan yoksun bırakılarak, özelleştirme furyası ile sermayeye yok pahasına peşkeş çekilen yerlerden biridir. Bandırma limanı, 2010 yılında 36 yıllığına Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı İşletmesine devredildi. Yani 2010 yılında, bizim olan limanımız, Çelebi’nin insafına terk edildi.”

Angus Kokusu, Kömür Tozu Reva Görüldü
Gökdeniz, “Limanın özelleştirilmesiyle, limanda yürütülen faaliyetlerin denetimi yapılamaz duruma getirildi. Çelebi şirketi, karlarına kar katarken, biz Bandırma halkına, angus kokusu, kömür tozu reva görüldü. Şirketin açık döküm istifleme yaptığı günlerde, havaya karışan tozlar nedeniyle camımızı dahi açamaz hale geldik. Bu bir çevre kirliliği ve halk sağlığı sorununa dönüşmüştür. Açıkta ilkel bir şekilde yapılan yüklemeden kaynaklı kömür, hububat ve benzeri ürünlerin tozu, rüzgarın da etkisiyle tüm kente yayılarak kanserojen pek çok partikül soluduğumuz havayı kirletiyor. Bu kirlilik başta astım olmak üzere çeşitli solunum yolu hastalıklarına ve hatta akciğer kanseri hastalığına yol açabilecek riskler barındırdığını” ifade etti.

Angus ve Döküm Sevkiyatından Vazgeçin
Bandırma Limanı üzerinden yapılan angus sevkiyatı başkaca sorunları da beraberinde getirdiğini belirten Gökdeniz, “Mesele sadece kötü kokunun kente yayılması meselesi değildir. Biyolojik olarak eğer bir şeyin kokusunu alıyorsak, kokusunu aldığımız şeyle mikro düzeyde direkt temas ediyoruz demektir. Yani angusun kokusu dediğimiz şey, angusun mikro düzeydeki kendisidir. Sorunun vahim kısmı da burada yatmaktadır. Kentimizin ekosistemine, dünyanın farklı ülkelerinin ekosistemlerinden getirilen angusların, bizim bağışıklık sistemimize yabancı bakteri ve parazitleri taşıyabileceği gerçeği ile yüz yüzeyiz. Bu halk sağlığı açısından hafife alınır bir şey değildir. Covit-19 salgını ve pandemi döneminde yaşadıklarımız unutulmamalıdır.”

Tüm Yetkilileri Acilen Göreve Çağırıyoruz
Çelebi şirketini uyarıyoruz; Angus sevkiyatından vazgeçin! İlkel açık döküm sevkiyatından vazgeçin! Bandırma halkının sağlığı ile oynamanıza izin vermeyeceğiz! Başta yerel idarenin sorumlusu olan Kaymakamlığı ve ilçe sağlık kurulunu acilen göreve çağırıyoruz. Halk sağlığını riske atan bu durumu ortadan kaldırın. Kentimiz sermayenin endüstriyel faaliyetleri yüzünden onlarca sorunla boğuşmaktadır. Bir yanda Bagfaş, havamızı, denizimizi ve toprağımızı yıllardır zehirlemekte, bir yanda adına festival düzenlediğimiz Kuş Göl’ümüz sanayi atıkları yüzünden can çekişiyor. Diğer yandan tarım arazileri üzerinde OSB’ler kurularak ekosistemimiz talan ediliyor. Kentimizin havasına, suyuna, denizine, gölüne, toprağına yapılan bu kırıma dur diyoruz” dedi.


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir