Perşembe, Temmuz 18, 2024
Siyaset

‘AK Partili Belediyenin Şirketinde Suriyeli kaçak işçiler çalışıyor’

Haberi Paylaşmak İçin

‘AK Partili Belediyenin Şirketinde Suriyeli kaçak işçiler çalışıyor’

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve İYİ Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Op.Dr. Turhan Çömez’in seçim gezileri sırasında karşılaştığı Suriyeli gençlerle sohbeti bir skandalı ortaya çıkardı. Çömez’in konuştuğu Suriyelilerin kaçak oldukları halde AK Partili Havran Belediyesi’nin işlerini yapan taşeron şirkette çalıştıkları anlaşıldı.

Türkiye’nin sığınmacı ve kaçak sorunu derinleşerek sürerken Balıkesir Havran’da Suriyelilerin anlattıkları “pes” dedirtti. Havran’da seçim çalışmaları sırasında karşılaştığı üç Suriyeli genç ile sohbet eden İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Op. Dr. Turhan Çömez’in aldığı cevaplar sınırlarımızın durumunu ve sığınmacıların işsizliği nasıl etkilediğini gözler önüne serdi.

Oturma ve Çalışma İzinleri Yok
Çömez’in sorduğu sorulara cevap veren Suriyeli gençler, pasaportlarının olmadığını, para vererek Türkiye’ye İdlib üzerinden araçla kaçak olarak girdiklerini söyledi. Suriyeli gençler, oturma ve çalışma izinleri olmadıkları halde Balıkesir Havran’da AK Partili belediyenin işlerini yapan taşeron şirkette çalıştıklarını ifade etti. Suriyeli gençlerden biri de ülkeye kaçak geldikten sonra durumu yetkililere ilettiklerini ama haklarında işlem yapılmadığını iddia etti.

“Türk Çocukları İşsiz Ama Göçmenler Çalışıyor”
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çömez ise,
“Yanımızda Suriyeli gençler var. Bunlar bir buçuk yıl önce Hama’dan, İdlip üzerinden Türkiye’ye gelmişler ve belediyenin işlerini yapan şirkette çalışıyorlar.
Türk çocukları işsiz, işsizlik patlamış. Yüzde 10’un üzerinde işsizlik var Türkiye’de ve Suriyeli gençler Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Havran’da da Balıkesir’de de kaçak yollardan gelmişler. Belediye’nin işlerini yapan şirketlerde çalışıyorlar. Ve böyle bir atmosferi Türkiye’ye reva gören anlayışa yazıklar olsun. Tabi ben kendilerini suçlamıyorum çünkü kendileri bu şartlar hazırlandığı için kaçak yollardan girmişler, on bin lira verdik sınırdan geçtik diyor, Hama’dan geldik diyor, İdlip’ten geldik diyor ve burada belediyenin şirketlerinde taş döşüyoruz diyor. Sanki Havran’nın gençleri kalmamış gibi, Balıkesir’in gençleri kalmamış gibi..
Bunlar kaçak yollardan Suriye sınırını geçip gelmişler… Hatırlayacaksınız geçtiğimiz günlerde Balıkesir’de yine 6 tane kaçak yollardan Balıkesir’e gelmiş Suriyeli yakalandı ve bunlar PYD/YPG terör örgütüne bilgi toplarken, terör eylemi hazırlığı içindeyken yakalandılar. Türkiye’yi bu güvensiz ortama getirenlere yazıklar olsun diyorum” ifadelerini kullandı.


Haberi Paylaşmak İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir