Zeytinde Bu Hafta – TARIMSAL UYGULAMALARDA BAŞARI ARTTIRICILAR -3-

Köşe Yazıları - 29 Eylül 2022 23:23 A A

Zeytinde Bu Hafta – TARIMSAL UYGULAMALARDA BAŞARI ARTTIRICILAR -3-

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

 

Karışım ajanı:
Farklı pH seviyelerinde ya da farklı kimyasal özelliklerde olan ilaç ya da gübreler, belli bir süreden sonra bazen de anında bozulmaya uğruyorlar. Bu sıkıntının yaşanıp yaşanmam riskini tespit içinse testi bize cevap verir.
Bazı kimyasallar karıştırıldığında, karışım üzerinde tortu, karışmayan iki farklı sıvı (Su ve yağ gibi) ya da dipte çökelme görülebilir. Bu görüntü, karışımın başarısız olduğunun en bariz kanıtıdır. Bu konuyla ilgili iyi bir karışım ajanının kullanılması bu sorunu büyük ölçüde çözer.
Karışım ajanı kullanılmadan yapılan uygulamalarda, ne kadar ilaç gübre vesair varsa bir bulamaç gibi depoya konuluyor ve uygulama yapılıyor.
Ne kadar karışabildiği ya da kimyasalların birbirinden ne kadar etkilendiği belli olmayan bu karışımdan alınan sonuç doğal olarak belirsiz oluyor. Ama iyi bir karışım ajanıyla hazırlanan karışım birebir örnek olmasa da, sanki her depoda her gübre ya da ilaç tek tek atılıyormuş gibi etki gösteriyor. Yani kullanılan ilaç ya da gübreden daha fazla randıman almış oluyoruz.

Penetre edici :
Uygulama yapılan bitkiler, uygulanan gübre veya ilacı hemen bitki bünyesine alamazlar. Biz teknik olarak 6-8 saat sonrasına kadar olan süreyi riskli görürüz. Yani ilacı veya gübreyi uyguladıktan birkaç saat sonra yağmur yağarsa kullandığımız ilaç ya da gübre bitki bünyesine girmeden yaprak yüzeyinden yağmur suyuyla akabilir.
Buda tekrar ilaç, tekrar, yakıt, tekrar işçilik ve zaman harcamak demektir ki, normal uygulama maliyetimizin iki katına çıkması demek olur. Böyle sorunlarla karşılaşmamak ve riski en aza indirmek için penetre edicilerin kullanılmasının çok faydası vardır. Penetre edici kullandığımız zaman, yapılan uygulamadan 1-2 saat sonra yağmur yağsa bile kayıp riskimiz çok çok azalır.

Bu tarz ürünlerin kullanımı bazen gereksiz maliyetler gibi görülse de alınan sonucu çok etkiler. Yukarıda saydığım faktörleri olumlu yönde etkileyen çeşitli ürünler piyasada var, hatta bu saydıklarımın hepsinin bir arada olduğu ürünlerde söz konusu. Dikkat etmemiz gereken bu ürünlerin kaliteli ve başarılı olması.
Sonuç olarak, saydığım ürünler çok pahalı olmayan ancak mutlak kullanılması gereken ürünlerdir. Öyle ki, ot ilacı atarken bile kullanılmalarının çok faydası var. Küçük hesaplar bazen büyük kayıplara neden olabilir…

Bu haber 467 kez okundu.
Köşe Yazıları - 23:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.