Zeytinde Bu Hafta – MAHSUL ALMANIN EN KRİTİK HAMLESİ…

Köşe Yazıları - 11 Ekim 2022 18:59 A A

Zeytinde Bu Hafta – MAHSUL ALMANIN EN KRİTİK HAMLESİ…

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

Zeytincilikte hep ezbere gittik. Bir sene var yılı bir sene yok yılı dedik. “Ver topraktan üç onbeşi yeter” ya da “bol bol DAP attık mı mahsul yapar” dedik. Ağaç başı 1 Kg şeker gübreden bile medet umduk. Ama ne kadar doğru, çok daha önemlisi mahsul için ne zaman harekete geçmeliyiz…
Alışıla geldiği üzere, önümüzdeki zeytin sezonu mahsul almak için gerekli hamlelerimizi mart – nisan gibi yaparız. Yani martta bir budama, topraktan gübreleme tamam. Sonra kimimiz yapraktan destekler kimimiz onu da yapmaz. Tutarsa var senesi, tutmazsa yok sene deyip konuyu kapatırız.
Ne yazık ki bu yaklaşım son derece yanlıştır. Mahsul için yatırımı, yani bir dahaki senenin çiçek tutumu ve meyve oluşumu hamlelerimizi, bir önceki sene hasat sonu yapılmalıyız, diğer bir deyişle kışa girmeden. Yapılan bir araştırma, zeytin çiçek taslağının, hazırlıklarının şubat ayı gibi oluşmaya başladığını göstermiştir. Bizim bu aydan sonra yapacağımız müdahaleler, mevcut durumu destekleyici olur. Ancak, bu aydan önce yapılan müdahaleler, direkt yönlendirici etki gösterir.
Bu yüzden hasattan sonra kışa girerken, bir başka söylemle ağaç uykuya geçmeden önce, bir daha ki senenin mahsul yatırımını yapmalıyız. Ha bu dönemde ne kullanırsınız? Ne kadar kullanırsınız buna girmeyeceğim. İsteyen bordo bulamacından medet umar, isteyen gülleciden. Bu konudaki tavsiyelerle ilgili sayısız makale paylaştım…
Daha önce bilmiyordunuz yaptığınızda kabahatiniz yoktu şimdi biliyorsunuz…

Not: Makalelerimde yaptığım yaklaşımlar kişisel varsayım değil, gözlem, deneme ve araştırmaların yorumlanmasıdır. Aklında soru işareti kalan okuyucular teknik araştırmalar yapabilir (Teknik diyorum, yani birileri yapmış güzel diyor yada sosyal medyada birileri önerdi harika değil…)

Bu haber 596 kez okundu.
Köşe Yazıları - 18:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.