SEYİTGAZİ “KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN” OLDU

Erdek Haberleri - 16 Mart 2023 20:09 A A

SEYİTGAZİ “KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN” OLDU

İlçemiz Seyitgazi Tepesi Doğal Sit Alanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “kesin korunacak hassas alan” olarak ilan edildi.

Resmi Gazete’nin 15 Mart 2023 ve 32133 sayılı yayımlanan nüshasında, Erdek Seyitgazi Tepesi Doğal Sit Alanı, doğal sit alanlarının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, belirtilen alanların “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edildi.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI
Cumhurbaşkanlığı imzasıyla yayımlanan kararnamede; “6933 sayılı kararla Balıkesir İli, Erdek İlçesi sınırları içerisinde bulunan Seyitgazi Tepesi Doğal Sit Alanı’nın koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın, kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 109’uncu maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi. Alınan bu karar ile ilçemiz Seyitgazi tepesindeki belirtilen koordinatlarda ekolojik temelli bilimsel araştırma yapılacak. Seyitgazi Tepesindeki bu koordinatlar içinde kalan bölge halkın ziyaretine kapalı olacak.

AYVALIK’TAKİ 3 ADAYA DA AYNI KARAR
Aynı zamanda Ayvalık’ta bulunan Yumurta Adası ve Güneş Adası ile Lale Adası da Cumhurbaşkanlığı kararıyla doğal sit alanlarının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, belirtilen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi. (haber/foto: İ.Şahin-A.Halat)

Bu haber 135 kez okundu.
Erdek Haberleri - 20:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.