rulet oyna online poker oyna canlı slot oyna betturkey

ORGAN BAĞIŞLA HAYAT KURTAR

Erdek Haberleri - 9 Kasım 2021 23:11 A A

ORGAN BAĞIŞLA HAYAT KURTAR

Erdek İlçe Sağlık Müdürlüğü, “Organ Bağışı Haftası” nedeniyle Cumhuriyet Meydanında organ bağışı standı açtı.

Her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında, organ bağışı konusunda toplumda farkındalık yaratmak amacıyla oluşturulan stantta, organ bağışı ve doku bağışının önemi anlatıldı.

FORM DOLDURARAK ORGAN BAĞIŞINDA BULUNDULAR
Cumhuriyet Meydanına kurulan standa gelen vatandaşlar ise, burada form doldurarak organ ve doku bağışında bulundu. Kurulan stantta görevli olan sağlık personeli, organ bağışının hayat kurtardığını belirterek, 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkesin organ bağışı yapabildiğini söyledi.

ORGAN ve DOKU BAĞIŞI HAYAT KURTARIR
Diğer taraftan Organ Bağışı Haftası nedeniyle Erdek Doğuş’a açıklama yapan İlçe Sağlık Müdürü Mahmut Ekiz, organ bağışının hayat kurtardığını belirterek, organ nakli konusunda da önemli bilgiler verdi. Dr. Mahmut Ekiz açıklamasında; “Görev yapmayacak kadar hasta bir organın sağlamı ile değiştirilmesi işlemine organ nakli denir. Kemik iliği yalnızca canlıdan, karaciğer ve böbrek hem canlı, hem kadavradan, kalp, kalp kapağı, akciğer, pankreas, ince bağırsak, kornea ise yalnızca kadavradan alınarak nakledilebilmektedir.

BAZI DURUMLARDA HEYET KARAR VERİR
Ancak kişi yalnızca yoğun bakım servislerinde beyin ölümü ile hayatını kaybetmişse, organları kullanılabilmektedir. Kalp ve akciğer çalışması cihazlarla devam ettirilmesi gerekmektedir. 36 saat içinde nakil yapılmalıdır. Bitkisel hayattaki hastaların solunumu devam eder. Bu hastalar aylarca ya da yıllarca yaşamaya devam etmekte ve bazı durumlarda iyileşerek normale dönebilmektedir. Beyin ölümünde ise, geriye dönüş mümkün değildir. Beyin ölümü; nöroloji, nöroşirurji, kardiyoloji, anestezi olmak üzere, toplam 4 hekimden oluşan heyet tarafından gerekli bütün tetkikler yapıldıktan sonra saptanır” dedi.

YIL BOYUNCA BAŞVURU YAPILABİLİR
İlçe Sağlık Müdürü Dr.Ekiz, organ ve doku bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımızın, yıl boyunca İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Erdek Neyyire Sıtkı Devlet Hastanesi Baştabipliği bünyesinde bulunan Organ Bağış Birimlerine başvuru yapabileceklerini sözlerine ekledi. (haber/foto: M.Issızlar-İ.Şahin)

Bu haber 565 kez okundu.
Erdek Haberleri - 23:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
error: içerik korumada !!