rulet oyna online poker oyna canlı slot oyna betturkey

Öğretmenin Kaleminden – Nazan Çoker Çinko

Erdek Haberleri - 2 Kasım 2021 19:47 A A

Öğretmenin Kaleminden – Nazan Çoker Çinko

29 EKİM, CUMHURİYET, DEMOKRASİ

Cumhuriyet: TDK sözlüğüne göre dilimize Arapçadan geçen bir sözcük olan cumhuriyetin kelime anlamı; “Milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimi” Demokrasi: TDK sözlüğüne göre, kökleri Yunancadan türeyen, dilimize Fransızcadan geçmiş olup, halkın egemenliği temeline dayanan yönetim biçimi, el erki, demokratlık.

Kelimeler soyuttur, bir o kadar da güçlü. Okuduğunuzda duygularınız harekete geçer. Cumhuriyet’in kelime anlamına bakınca ferahlarsınız, güçlü hissedersiniz, ben neymişim, devletin yönetiminde söz sahibiyim, diye payelenirsiniz. Demokrasi tanımını okuduğunuzda ise kendinizi rahat ve güven içinde hissedersiniz. Kanunlar benim için var, onlar uygulandıkça kimse zarar veremez bana, hak, hukuk arkamda dersiniz. Bu kavramları ilk telaffuz edenlere, Romalılara, bir devletin yönetim şeklinin temelinde Ahlak ve Erdem’in olması gerektiğini söyleyen Çiçero’ya teşekkür etmek gelir içinizden. 1789 Fransız Devrimi ile krallık rejimini devirerek cumhuriyet yönetimini uygulamaya koyan ilk ülke olma özelliği gösteren Fransızlara… Rusya’da, Latin Amerika’da, Hindistan’da, Arap Bahar’larında, Uzak Doğu’da… Kısaca çatışmalı, kanlı, acılı ama özgürlük, demokrasi, eşitlik uğruna yapılan bütün direnişlere sempati duyarsınız.

Hele ki topraklarınıza baktığınızda, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının verdikleri mücadeleye, Çanakkale’ye, Kocatepe’ye, Bozhöyük’e, Sakarya’ya, Eskişehir’e, Sivas’a, Mudanya’ya, Erzurum’a, Hatay’a, Gazi sıfatını yakıştırdığımız Antep’e, Şanlı dediğimiz Urfa’ya, Kahramanlığın yaraştığı Maraş’a, Kara Fatma’ya, Nene Hatun’a, Gazeteci Tahsin’e, Kubilay’a, Yörük Ali’ye, Sütçü İmam’a, Gördesli Makbule’ye minnet duyarsınız. Kelimeler soyuttur. Kahraman, cesaret, şehit, gazi… Ama dökülen kanlar, feda edilen canlar fazlasıyla gerçektir.
Çanakkale’de yüzlerce mermerin üzerinde yazan isimlerin kanlı canlı birer insan olduklarını hatırlarsınız. Eğer şu anda yaşadığınız toprakları barış, hoşgörü sıcak bir battaniye gibi sarmalıyorsa kanımız boşa akmamış diye mutludurlar, yattıkları yerde. Bu topraklar üzerinde huzurla yaşamak için cumhuriyet gibi kelimeler tek başına yeterli değildir. Çünkü hukuken değil ama fiilen tek kişinin egemen olduğu yönetim biçimlerine de cumhuriyet denmekte ve buralar, muhalif olanlar için “yaşanabilir” nitelikte olmamaktadır. . Örneğin SSCB bir “halk cumhuriyeti” idi. Kaddafi’nin devleti “Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi” , İran’da “İran İslam Cumhuriyeti” vardı. Buna karşılık, dünyanın en özgürlükçü ülkeleri birer krallık. İspanya, İngiltere (B. Krallık), Danimarka, İsveç, Norveç, Japonya.

Kelimeler soyuttur. Bu sebeple Cumhuriyet kelimesinin içinin doldurulması, demokratlık, hukuk, insan hakları, azınlıklara saygı … gibi kavramlarla zenginleştirilmesi gerekir. Atatürk’ün dediği gibi, “ Cumhuriyet bir ülkenin damarıdır.” O damarda hak, adalet, hukuk, ahlak ve erdem dolaşmalıdır. Eğer ki, Pamukova’daki patlayan fişek fabrikasında ölen bir babanın kızı hakkını ararken suçlanıyorsa,
Pembe hayallerle çıkılan bir tren yolculuğundaki kazada ölen dokuz yaşındaki Arda’nın ölümünün faili hala yoksa, Kadınlar göz önünde katlediliyorsa, soyut denilen haklarla donatılmış gösterilip hayata geçtiğinde ‘sen dur bakalım biraz, ne o kıyafet, o kahkaha, hak ettin bazı şeyleri,’ deniyorsa,
Siyasetçiler şiir okudu diye, seçilmiş liderler iktidarların yanlışlarını gösterdiklerinde, azınlıklar haklarını savunurken, milletvekilleri halkın sorunlarını dillendirirken, gazeteciler haber yaptığı için, muhalif aydınlar nefes almaya çalışırken, gençler meydanlarda boy gösterince terörist, hain, düşman olarak nitelendirildiklerinde, yargı hukuktan kopup kişilerin tekeline geçtiğinde, o kelimeler birer soyut kavram olmaktan başka işe yaramaz. Yolsuzluklar, çalma çırpmalar, rüşvetler, kayırmalar, belli zümrelere, tarikatlara kucak açmalar -hangi siyasi görüşten gelirse gelsin- hala devam ediyorsa can veren ataların kanı ısınır, kaynar, köpürür toprak altında. Cumhuriyet, TDK Sözlüğünde alfabetik sıralamaya göre yazılmış bir kelime, Demokrasi de bu sözlüğün bilmem kaçıncı sayfasının bilmem kaçıncı sırasında yer alan bir kavramdan öteye gidemez bu durumda.

Bu haber 840 kez okundu.
Erdek Haberleri - 19:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
error: içerik korumada !!