2018 çocuklar için hiç iyi geçmedi

2018 çocuklar için hiç iyi geçmedi
Dünya - 16 Ocak 2019 05:53 A A

2018 çocuklar için hiç iyi geçmedi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), milyonlarca çocuğun dünyada artan çatışmalar yüzünden yaşadıkları şiddet nedeniyle büyük riskler altında yaşamak zorunda kaldığını açıkladı:

•2018’in ilk dokuz ayında Afganistan’da 5 bin çocuk ya öldürüldü ya da sakat kaldı. Afganistan’da, bomba, mermi veya atıldıktan sonra patlamamış bombaların patlamasıyla ölen kurbanların yüzde 89’unu çocuklar oluşturuyor.

•Kamerun’un kuzey batı ve güney batı bölgelerinde çıkan ayaklanmalar çatışmalara dönüştü. Çatışmaların en büyük kurbanları çocuklar oldu. Ayaklanmacılar genellikle okulları, öğrencileri ve öğretmenleri hedef aldı. Geçtiğimiz kasım ayında bir okuldan 80 kişi kaçırıldı. Çıkan çatışmalar nedeniyle bugüne dek 93 köy tahrip edildi.

•Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki üç çocuktan ikisinin insani yardıma ihtiyacı var. Ülkede birçoğu yerinden edilmiş olan çocuklar ailelerinden ayrı yaşıyor. Her üç çocuktan ikisi, kronik yetersiz beslenme sorunu yaşıyor.

•Myanmar’daki Arakanlı mülteciler ve özellikle çocuklar oldukça zor durumda. Çocukların, Arakan eyaletinin merkezindeki sağlık ve eğitim hizmetlerine erişimi engelleniyor.

•2018 yılının ilk dokuz ayında, Somali’de çatışan taraflar 1800 çocuğu silahaltına aldı. 1278 çocuk silahaltına alınmak için kaçırıldı.

•Doğu Ukrayna’da eğitim sisteminin çökmesi nedeniyle, 700 bin kız ve erkek öğrenci tehlikeli ve kırılgan koşullarda öğrenim yapmak zorunda kaldı. Birçok öğrenci kurşun delikleriyle dolu sınıflarda eğitim görüyor. Okul bahçelerindeki patlamamış mühimmatlar çocuklar için büyük tehlike oluşturuyor.

UNICEF, 2018 yılında çatışma bölgelerinde çocuklara sağladığı yardımları da şöyle sıraladı; Nijerya’da silahaltına alınmış 833 çocuğun Ekim’de çatışan taraflar tarafından serbest bırakılması sağlandı. Güney Sudan’da ailelerinden ayrı olan 6 bin çocuk yeniden aileleriyle birleştirildi. Binlerce Arakanlı çocuğa psikolojik destek sağlandı.

Bu haber 1366 kez okundu.
Dünya - 05:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.