rulet oyna online poker oyna canlı slot oyna betturkey

Istakozun Günlüğü – ARANIYOR

Köşe Yazıları - 18 Ocak 2023 15:01 A A

Istakozun Günlüğü – ARANIYOR

Recai ÇEVİK

 

Aydın aranıyor.
“Aydın” kavramı dünya sözlüğüne AYDINLANMA ÇAĞI denilen, aklın dinsel bağnazlığa karşı açtığı savaşın sonucunda girmiştir.
Kimdir Aydın?
İnsanı tüm bağnazlıklara karşı koruyan/savunan dinsel/düşünsel ve ırksal tekil bağımlılığa karşı savaşan, insan aklının her şeyden üstünlüğünü ve özgürlüğünü savunan özgür/bağımsız/yürekli insandır aydın.
AYDIN KESİM veya BEYİN TAKIMI da denilen bu seçkin insanlar topluluğu, bir toplumda bilim, kültür ve sanatla sıkı ilişkisi bulunan bu insanlarla haşır neşir olan, topluma iyi/güzel/faydalı olan insanlarla işbirliği yapan insandır aydın.
Aydının görevi, kendini yaratan, besleyen toplumsal yapıyı, kötülüklere karşı UYARMA ve AYDINLATMADIR. Aydının vazgeçilmez görevi budur. Çünkü UYANIŞ o toplumda AKLIN EGEMENLİĞİNİ kurtarmaktır. Dinsel, ideolojik ve ırksal dogmalara karşı…

***

AYDIN olmanın yolu nedir?
OKUMAK.
Okumak eylemi, insanlık tarihinin deneyleri içinde yüzmek demektir. İnsanlık tarihinin okyanusu içinde yüzebilmek için de okyanusu iyi bilmek gerekir. Zira o okyanusta boğulmak da vardır, yok olmak da.
Aydın geleceği kurabilmek, okuyabilmek, araştırmak, soru sormak, kuşaklara aktarabilmek, aklın ışığını insanlara yansıtabilmek için çırpınır durur. Eylemi acı, sürgün, tutsaklık verebilir/getirebilir. AYDIN OLMANIN HER BİR BEDELİ OLMUŞTUR.
Çünkü o eleştirendir, değiştirendir, yeniden kurandır.
AYDIN
ARANIYOR.

Bu haber 124 kez okundu.
Köşe Yazıları - 15:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
error: içerik korumada !!